Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δύο ΠΕΑ για την ίδια οικοδομή


th.zinas

Recommended Posts

....Δεν νομίζω ότι απαγορεύεται να εκδίδονται δυο ΠΕΑ για ίδια οικοδομή

 

...Η νομοθεσία δεν σε περιορίζει πουθενά να βγάλεις περισσότερα από ένα ΠΕΑ για το ίδιο ακίνητο....

 

Συνάδελφοι δεν νομίζω ότι έχετε δίκιο. Τί ρόλο παίζει τότε η διαδικασία ανάκλησης;

 

Παρακάτω παραθέτω μήνυμα που μας είχε στείλει η ΕΥΕΠΕΝ στις 10/6/2011 για τις ανακλήσεις : 

 

ΘΕΜΑ: ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ ΠΕΑ

Σε συνέχεια προηγούμενου μηνύματός μας για τη δυνατότητα ανάκλησης ΠΕΑ, επισημαίνουμε ότι δεν επιτρέπεται η αντικατάσταση ΠΕΑ, πριν την έγκριση του σχετικού αιτήματος ανάκλησής του από την ΕΥΕΠΕΝ.

 

Υ.Γ. Πράγματι στην νομοθεσία δεν αναφέρεται πουθενά όσο έχω ψάξει ότι απαγορεύεται η έκδοση νέου ΠΕΑ όταν υπάρχει άλλο ΠΕΑ σε ισχύ, αλλά η ΕΥΕΠΕΝ  άλλα λέει...

Edited by nick_61
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Είδα οτι έχει ερωτηθεί και σε προηγούμενα post αλλά χωρίς απάντηση.

 

Πώς μπορώ να ξέρω οτι ένα κτήριο δεν έχει ΠΕΑ ώστε να μην εκδόσω νέο και καταλήξει το κτήριο να έχει 2?

 

Έχω την αίσθηση οτι πελάτης μου (ειδική περίπτωση...) έχει βγάλει ήδη ΠΕΑ το οποίο όμως τον έβγαζε σε πολύ χαμηλή κατηγορία και μου ζητάει την έκδοση νέου για να τσεκάρει το συνάδελφο.

Το κτήριο δεν έχει ούτε ΚΑΕΚ ούτε οικοδομική άδεια (προ του 55).

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν μπορείς να ξέρεις......

Μόνο (ίσως...) η ΕΥΕΠΕΝ αν έχει "εργαλείο" ελέγχου μέσω ΚΑΕΚ ...... και αν το ΚΑΕΚ έχει δηλωθεί σωστά,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

....

Πώς μπορώ να ξέρω οτι ένα κτήριο δεν έχει ΠΕΑ ώστε να μην εκδόσω νέο και καταλήξει το κτήριο να έχει 2?

...

Παίρνεις Υ.Δ. του ιδιοκτήτη (με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής) ότι δεν έχει εκδοθεί άλλο ΠΕΑ για το συγκεκριμένο ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο συνομιλία με ΕΥΕΠΕΝ προκύπτει οτι δεν αρκεί μόνο το ΑΦΜ. Σε άλλες περιπτώσεις στέλνεις ΚΑΕΚ, διεύθυνση και οτι άλλο υπάρχει και το ψάχνουν. Καλή μας τύχη...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει σε  επίσημο έγγραφο να απαγορεύεται η έκδοση 2ου ΠΕΑ για το ίδιο ακίνητο;

Αν όχι, μην παιδεύεστε. Εκδώστε ένα ακόμα χωρίς να αγχώνεστε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πως κολλάτε σε κάτι πράγματα.......Τι σε νοιάζει αν έχει βγάλει 2 και 3 ΠΕΑ πριν από σένα? Το απαγορεύει κάποιος? Θα κολλήσει το σύστημα? Οχι και στα δύο.... Κάνε εκεί του δουλειά σου, πάρε και τα φράγκα και άσε ποσα έχει κάνει πριν. Δηλαδή σε κάθε έναν που πάς, πως ξέρεις ότι δεν έχει κάνει άλλο? Τον ρωτάς, είναι η πρώτη σου φορά?

Χαλαρώστε....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.