Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία έγκρισης και απαιτούμενα δικαιολογητικά για Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


nisorvani

Recommended Posts

καλησπέρα!μπορεί κάποιος να μου διευκρινήσει ποιος νόμος προσδιορίζει τις μειονεκτικές και ειδικές ομάδες πληθυσμού ;

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!μπορεί κάποιος να μου διευκρινήσει ποιος νόμος προσδιορίζει τις μειονεκτικές και ειδικές ομάδες πληθυσμού ;

ευχαριστώ!

 

Δεν αναφέρεται σε γενικές αλλά σε ειδικές διατάξεις, που αφορούν κάθε φορά ειδική περίπτωση π.χ. τους πυρόπληκτους της Ηλείας, τους σεισμόπληκτους της Φθιώτιδας και λοιπούς με άμεση ανάγκη (αυτο)στέγασης (δηλ. κάτι πιο μόνιμο από... τσαντήρι)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για περίφραξη με συρματόπλεγμα Αρτίου γηπέδου (εκτός σχεδίου) απαιτούνται εγκρίσεις Δασαρχείου και Αρχαιολογίας ;

Edited by ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό. Σύμφωνα με την παράγραφο  ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. αρ. Πρωτ. οικ. 7646/εγκ.13/04 : Εργασίες δόμησης μικρής κλίμακας για τις οποίες αντί της έκδοσης άδεια δόμησης απαιτείται Έγκριση Εργασιών ίσχυε μέχρι τώρα: 


4. Η Απόφαση, ως μεταγενέστερη ευνοϊκότερη διάταξη, ισχύει και για τις ήδη εκτελεσθείσες εργασίες, εφόσον προσκομισθούν, τα σχετικά δικαιολογητικά και όπου απαιτείται η έγκριση ΕΠΑΕ, που χορηγείται με βάση φωτογραφείς. Στις περιπτώσεις αυτές μετά τη χορήγηση της έγκρισης ακυρώνεται η τυχόν συνταχθείσα έκθεση αυθαιρέτου και δεν επιβάλλεται πρόστιμο. Τυχόν βεβαιωθέντα πρόστιμα που έχουν εξοφληθεί δεν επιστρέφονται.


 


Η αναδρομική ισχύ της Ε.Ε.Μ.Κ. συνεχίζει να ισχύει; 

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία Αθηνών μου είπαν ότι πρέπει να πληρωθεί το πρόστιμο 500,00Ε που καταλογίστηκε και εν συνεχεια να εκδωθεί ΕΕΜΚ προκειμένου να πάψουν τα πρόστιμα διατήρησης..τωρα από που έβγαλαν αυτο το συμπέρασμα δεν έχω ιδέα...ούτε και μου είπαν φυσικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολοεδομία Μαρκόπουλου

 

Πήγα να καταθέσω ΕΕΜΚ και μου είπαν ότι δεν μπορώ ακόμα γιατί δεν έχει φτιαχτεί το σύστημα (e-poleodomia.gr) για να δέχεται την καινούργια ΕΕΜΚ. Μου είπαν ότι σε καμία 10ρια μέρες θα ανοίξει. Περιμένουν από τη Singular

Link to comment
Share on other sites

Τι μαλα.. ς είναι αυτές.. που σου είπαν

Μας δουλεύουν!!!

 

 ποτέ  εκσυγχρονίστηκε το e-poleodomia με τον 4030

(μετά από τις  τόσες αναθεωρήσεις του, είτε βάσει ΝΟΚ είτε βάσει 4178)

για να εκσυγχρονιστεί τώρα περιλαμβάνοντας και την νέα υπουργική απόφαση;;;

 

Προσωπικά διαπιστώνω ότι είναι ακόμη με το Π.Δ 1993

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδιά .......θα δείξει. Δεν μπορώ να ασχολούμαι και με το τι θα κάνει το e-poleodomia και ο καθένας τους. Μετά από καμία 10 μέρες θα ξαναπεράσω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.