Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία έγκρισης και απαιτούμενα δικαιολογητικά για Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


nisorvani

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Για τις εργασιες που μπορουσαν να γινουν με γνωστοποιηση εργασιων εχει αλλαξει κατι?

Ή δεν δινουν ακομα για ακινητα που μπηκαν στον Ν4014.

 

Θελω να βαλλω πλακακια σε 20τμ χωρο και να αλλαξω 2 κουφωματα στο ιδιο ανοιγμα αλλα δεν βλεπω να με καλυπτει η ΕΕΜΚ.

Αντιθετα οι χρωματισμοι καλυπτονται!!!!!!!!

 

Να βγαλλω και ΕΕΜΚ (για χρωματισμους) και γνωστοποιηση (για κουφωματα και πλακακια)????

Link to comment
Share on other sites

Η ΥΑ για τα την ενημέρωση αφορά μόνο σε νόμιμα υφιστάμενα (§1 άρθρο 23 του ΝΟΚ) άρα δε μπορείς. Με ΕΕΜΚ μπορείς κανονικά εφόσον έχεις καταβάλει το 30% μπλα μπλα μπλα

Link to comment
Share on other sites

Μα και να σε κάλυπτε η ΥΑ ρε Τερυ, θα έβγαζες ΕΕΜΚ για αυτές τις εργασίες, πλακάκια και κουφώματα ?! Είναι υπερβολικό, μπλέκεις με ΙΚΑ, χρονοβορο κ.τ.λ.

 

Ρώτησε καλύτερα στην πολεοδομία εάν πλέον και μετά την νέα ΥΑ της ΕΕΜΚ μπορείς σε τακτοποιημένα με 4014 να κάνεις 48ωρη. Μπας και έχουβ αλλάξει τα πράγματα πλέον και με τον ν.4178.

 

Δηλαδή εάν εξακολουθεί να ισχύει αυτό το έγγραφο (Β.2.)...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε νικ ειναι καποιοι τυχεροι οι οποιοι εγκριθηκαν στο ΕΣΠΑ.

Για να δικαιολογησουν τετοιες δαπανες θελει ΟΑ, ΕΕΜΚ ή οτιδηποτε αλλο.

Διαφορετικα, λεφτα γιοκ..!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ μου κάνει εντύπωση που δεν αρκούν απλά τα τιμολόγια για το ΕΣΠΑ. Εσύ ξέρεις. 

 

Πάντως ας συνεχίσουμε στο άλλο θέμα γενικά για το αν επιτρέπεται 48ωρη σε τακτοποιημένους χώρους το οποίο είναι σημαντικό.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Σε ακίνητο που έχει γίνει τακτοποίηση (ήτοι δεν είναι νόμιμα υφιστάμενο) δε μπορείς να κάνεις χρήση της έγγραφης ενημέρωσης άρα δε μπορείς να αλλάξεις τα κουφώματα μ' αυτό τον τρόπο. 

Δυστυχώς. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως terry έχω κάνει αρκετά ΕΣΠΑ και ποτέ δεν μου ζητήσανε ΕΕΜΚ για τοποθέτηση πλακιδίων, αλλαγή κουφωμάτων, κλπ. Τώρα μπορεί να έχουν αλλάξει.(εγώ σου μιλάω για πριν 1-2 χρόνια για ξενοδοχεία, κατάστηματα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.