Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θεματάκι τριγωνομετρικών hatt και egsa87


papathvas

Recommended Posts

Συνάδλελφε papathvas η επανεφαρμογή της διανομής ιδιαίτερα σε περιπτώσεις που η αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης δεν βοηθάει είναι ένα διαφορετικό θέμα απο αυτό του ερωτήματός σου.

Στο φόρουμ έχουμε συζητήσει εκτενώς τα θέματα επανεφαρμογής διανομών, τόσο που θα μπορούσε βα γραφεί ολόκληρο βιβλίο

Με όσα περιγράφεις η διανομή έγινε σε μικρό φύλλο hatt to 1935 άρα έχει παλιό hatt και δεν μπορείς να εφαρμόσεις μετασχηματισμό με τα πολυώνυμα του ΟΚΧΕ, το 2ης τάξης θα πρέπει να παρουσιάζει την μικρότερη διαφορά, ουσιατικά οι διαφορές σε 1ης και 2ης τάξης τριγωνομετρικά μεταξύ παλαιού και νέου hatt πρέπει να είναι μικρές τα προβλήματα είναι στα τριγωνομετρικά 3ης και 4 τάξης.

Για να μην πλατιάζουμε όμως

1.κατά την γνώμη μου η ακρίβεια του μετασχηματισμού που παραθέτεις είναι ικανοποιητική.Πρόσεξε όμως αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις μετασχηματισμό ομοιότητας

2.αν κάποιο απο τα τριγωνομετρικά που αναφέρεις είναι κοντά στη περιοχή που σε ενδιαφέρει προσδιόρισε σε ΕΓΣΑ-Hepos δύο στάσεις σε ικανοποιητική απόσταση και στη συνέχεια με βάση τις συντετεγμένες ΕΓΣΑ τριγωνομερικων και στάσεων προσδιόρισε την περιχόμενη γωνία και την απόσταση (αντίστροφη αναγωγή) και υπολόγισε με πολικές συντεταγμένες σε hatt τις δύο στάσεις σου.Σου προτείνω δηλαδή να εργαστείς όπως θα δούλευες με γεωδαιτικό σταθμό αλλά η περιεχόμενη γωνία και η απόσταση προκύπτουν απο συντεταγμένες ΕΓΣΑ με αντίστροφες αναγωγές.

Απο δω και πέρα εσύ γνωρίζεις καλύτερα τι υπάρχει εκεί έξω.

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να καταλάβεις τις διαφορές του παλαιού τριγωνισμού θα σου αναφέρω ένα κλασικό σημείο το (60) "συβρί" ή "ψηλή κορυφή" στο σύστημα 40,45, -0,45 έχει τιμές Χ= -6183,98 , Υ= -1945,26. Με αυτές τις τιμές (η διαφορά στα Υ είναι περί τα 5 μέτρα. Τις τελικές της ΓΥΣ  δεν ξέρω αν μπορώ να τις γράψω), το χρησιμοποίησε η Τ.Υ. για κάποιες διανομές και αναδασμούς. Να δουλεύεις πάντα με σημεία του ίδιου κέντρου. Στα όρια των φύλλων (στην εσχάτη των περιπτώσεων) θα κάνεις μετατροπές. Για το τριγωνομετρικό αυτό υπάρχουν τιμές από την Τ.Υ. σε όλα τα κέντρα και είναι ορατό για σκόπευση από όλη την Β. Θεσσαλονίκη. Για το ίδιο σημείο στο φ.Χ. Ωραιοκάστρου (40,45 -0,51 οι τιμές του είναι (αρκετά καλές) χ=2262,46, Υ= -1947,99. κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι θα δουλέψω με ΕΓΣΑ σε καμιά περίπτωση.

Μαζι με την αποτύπωση χτύπησα και 3 στάσεις στην περιοχή που θέλω να χαράξω για να τις δώσω συντεταγμένες σε hatt και να χαράξω, αφού "κάτσω" τη διανομή.

 

Σε διπλανό αγρόκτημα που δουλεύω πάλι με βαθράκι της ΓΥΣ, το οποίο είχε συντεταγμένες σε μικρό hatt είχα πάλι απόκλιση 4-5μ σε σχέση με το coords. (ότι έχω τσεκάρει με περιφράξεις κάθεται πολύ καλά πάντως)

 

στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό που με έκαιγε ήταν κατα πόσο είναι αποδεκτά τα αποτελέσματα του μετασχηματισμού και το κυριότερο, γιατι δεν κλείνει καλά το τρίγωνο με τις τιμές σε hatt.

 

δυστυχώς τα βαθράκια είναι μακριά απο το αγροτεμάχιο και θέλω να δω αν θα κρατησω μια μέση λύση απο το τρία, ή να εξαρτηθώ απο 1 και γωνία απο δεύτερο για να δω πως κάθεται.

 

 

Ευχαριστώ πάντως για όλες τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας! Είμαι νέος στην παρέα σας και θα ήθελα να με βοηθήσετε ψάχνω κάποιο ελεύθερο πρόγραμμα το οποίο να μετατρέπω από μικρό Hatt σε μεγάλο!

Ευχαριστώ εκ των προταίρων..

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητα σας στο προφίλ.

Διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες

Ο μετασχηματισμός που αναφέρεσαι είναι αλλαγή Κέντρου Φύλλου Χάρτη (Κ.Φ.Χ)

Το λογισμικό coords για το οποίο θα βρεις εκτενείς αναφορές στο φόρουμ κάνει και αυτή τη δουλειά ανάμεσα σε πολλά άλλα

Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως το κάνεις για να μετασχηματίσεις διανομή του υπουργείου Γεωργίας σε ΗΑΤΤ της ΓΥΣ, θα χεις σοβαρά συστηματικά σφάλματα...

Link to comment
Share on other sites

αυτό που γράφει παραπάνω ο συνάδελφος είναι και κανόνας. Αυτά τα προγράμματα, για τους παλιότερους οι καταπληκτικοί πίνακες Ρίζου, είναι μόνο για τα γειτονικά φύλλα χάρτου στις διανομές του υπ. Γεωργίας πάντα του ίδιου datum. Παρακολουθώντας το φόρουμ διαπίστωσα (?), μπορεί να κάνω και λάθος, πως αρκετοί συνάδελφοι, δεν το έχουν εμπεδώσει αυτό το θέμα αρκετά καλά. (εγώ τους ξέρω τους λόγους αλλά.....). Προσοχή λοιπόν και να μη ξεχνάμε ότι εφαρμόζουμε "μελέτες¨της δεκαετίας του 30. 

Link to comment
Share on other sites

αυτό που γράφει παραπάνω ο συνάδελφος είναι και κανόνας. Αυτά τα προγράμματα, για τους παλιότερους οι καταπληκτικοί πίνακες Ρίζου, είναι μόνο για τα γειτονικά φύλλα χάρτου στις διανομές του υπ. Γεωργίας πάντα του ίδιου datum. Παρακολουθώντας το φόρουμ διαπίστωσα (?), μπορεί να κάνω και λάθος, πως αρκετοί συνάδελφοι, δεν το έχουν εμπεδώσει αυτό το θέμα αρκετά καλά. (εγώ τους ξέρω τους λόγους αλλά.....). Προσοχή λοιπόν και να μη ξεχνάμε ότι εφαρμόζουμε "μελέτες¨της δεκαετίας του 30. 

 

Σε μία δική μου μελέτη στο νομό Θεσσαλονίκης (σε αρκετά φύλλα), διαπίστωσα ότι υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ του λεγόμενου "νέου" και "παλιού" Bessel (πολύ κακή ονοματολογία!!), κατά Χ 1 μέτρο και κατά Υ 5.5 μέτρα (προσεγγιστικά...). Στο νομό Δράμας διαπίστωσα απόκλιση (μεμονωμένη) 30 μέτρα! Οπότε θέλει ιδιαίτερη προσοχή!

 

Γενικώς, ένας μετασχηματισμός ομοιότητας θα απορροφούσε πολλά συστηματικά σφάλματα...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις αγαπητέ συν.  dimamp πως όσοι ασχολούνται με τοπογραφικά μπορούν να χειριστούν με άνεση έναν μετασχηματισμό ομοιότητας (Affine Transformation) ή ακόμη το  μετασχηματισμό του Χέλμερτ (Helmertsche Transformation). Πιστεύεις λοιπόν  από τα όσα γράφονται εδώ και από την πείρα σου (δεν ξέρω πόση πείρα έχεις) είναι αυτό δυνατόν?;, Οι περισσότεροι παν τώρα με ένα gps στο χωράφι και με τα "προγραμματάκια", που είναι για άλλο σκοπό φτιαγμένα, προσπαθούν να παν ... στις τιμές το 1930 που οι άνθρωποι, για να μοιράσουν σιταροχώραφα, κάναν όδευση πολλές φορές και με σταδία (μέτρηση αποστάσεων) όπου π.χ. έπρεπε να περάσουν απέναντι  στα ρέματα ή υπήρχαν εμπόδια. Ήρθε τώρα και αυτό το.... ΕΓΣΑ87 και έδεσε το γλυκό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.