Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θέρμανση, ηλιακά, αντλίες θερμότητας κ.λ.π.


Recommended Posts

Τελειώνω ένα ΠΕΑ με αντλία θερμότητας (2 πιστοποιητικό). Στα βοηθητικά συστήματα τι βάζετε;

 

Η αντλία θερμότητας είναι hitachi yutaki s80 υψηλών θερμοκρασιών μίλησα με abb (δύο φορές) και δεν έχουν ηλεκτρικά στοιχεία για τον κυκλοφορητή της αντλίας η λοιπά βοηθητικά συστήματα..... και θεωρούν ότι το cop που δίνει ο κατασκευαστής έχει υπολογίσει και την ηλεκτρική κατανάλωση του κυκλοφορητή ή έτσι υποθέτουν....ήταν λίγο μπερδεμένα τα πράγματα :)

 

Αν βάλω το 0,1w/m2 που είναι του κτίριου αναφοράς βγαίνει 9Watt που είναι υπερβολικά λίγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στον COP έχει συνυπολογιστεί κατά ένα ποσοστό και η ισχύς του κυκλοφορητή, σύμφωνα με την παρ. 4.1.6.1. του EN 14511-3 (2007).

Για την ισχύ του κυκλοφορητή μπορείς να δεις εδώ στη σελίδα 65.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Αυτό ζήταγα και εγώ τόσο καιρό και σήμερα μου είπαν πως ΔΕΝ υπάρχει (από την ABB αυτό) όπως επίσης μου είπαν και πως δεν το χρειάζομαι αφού η αντλία έχει εγκριθεί από το ΥΠΕΚΑ...........

 

Έπρεπε να βάλω και εγώ COP βοηθητικά με έγκριση ΥΠΕΚΑ στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ αλλά δεν το χώραγε :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,στη δεύτερη ενεργ.επιθεώρηση για το εξοικονόμηση κατ'οίκον με τοποθέτηση αντλίας θερμότητας αλλάζει η κατανάλωση του κτιρίου αναφοράς. Στο έντυπο που συμπληρώνουμε και αναφέρουμε το ποσοστό μείωσης κατανάλωσης σε σχέση με το κτίριο αναφοράς, ποια τιμή θα βάλω; Την κατανάλωση του κτιρίου αναφοράς απ'την πρώτη επιθεώρηση ή τη δεύτερη;

Link to comment
Share on other sites

Έχω έγκριση στο ΄΄Εξοικονομώ΄΄ σαν πολυκατοικία (4 διαμερίσματα που ανήκουν σε συγγενικά πρόσωπα). Μεταξύ των εργασιών προβλέπεται και η τοποθέτηση 4 ηλιακών θερμοσιφώνων για ΖΝΧ. Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να αντικαταστήσω τους 4 ΗΘ με 1 κεντρικό σύστημα για παροχή ΖΝΧ, δηλ. 1 boiler διπλής ενέργειας (ηλιακά+λέβητας) στο υπόγειο και ηλιακοί συλλέκτες στο δώμα του κτιρίου. Προφανώς θα χρειασθεί αλλαγή στο έντυπο VIII, τοποθέτηση του συνολικού προϋπολογισμού 4*1300=5200 στις κοινόχρηστες δαπάνες και επιμερισμός ανά διαμέρισμα. Θα χρειασθεί και κάποια αλλαγή σε άλλα έντυπα, π.χ. προσάρτημα ΠΕΑ; Θα έχω καθυστέρηση στο πρόγραμμα; Να σημειώσω ότι δεν έχει υπογραφεί ακόμη η σύμβαση με την τράπεζα. Το βασικό ερώτημα είναι αν επιτρέπεται η ανωτέρω αλλαγή ή θα κολλήσω στην γραφειοκρατία, και πια είναι η λογική σειρά των ενεργειών που πρέπει να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

εχω κυκλοφορητη  ινβερτερ 10-45W στα βοηθητικα.... ΤΙ ΙΣΧΥ ΒΑΖΩ?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

45 W.

Αλλιώς βρες το σημείο λειτουργίας :)

 

Εκτός θέματος και οι δύο. Η μισή ντροπή δική μου, η μισή δική σου.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

χαχαχχα ελεγα μπας πηρε κανεις νομπελ

 

:mrgreen:

 

βασικα εφαγα σκαλωμα γιατι καποιος μ ελεγε πως παιρνει το μισο (45-10)/2+10 λολ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

εχω μια μονοκατοικια ισογειο 119,85τμ και υπογειο149 τμ που δεν μετρανε στη δομηση. θα μπορουσα να θεωρησω θερμαινομενη ζωνη 119,85 και μθχ149 ελα που το υπογειο ειναι στα μπετα διαμπερεσ απο παντου οποτε το δηλωνω σαν πυλωτη. εγω για ποια τετραγωνικα θα πληρωθω?

 

εαν εχει απλο τζακι χωρισ κανενα αλλο μεσο θερμανσησ θα το υπολογισω? ή ναθεωρησω θεωρητικο συστημα. θα παει ξια εξοικονομω και θα μπει αντλια θερμοτητας. εαν το βαλω το τζακι στο σεναριο τησ αντλιας θα το αναφερω αφου θα ειναι βοηθητικο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.