Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θέρμανση, ηλιακά, αντλίες θερμότητας κ.λ.π.


Recommended Posts

εχω σόμπα από edilkamin. Eχω πιστοποιητικό ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ του β.απόδοσης , δηλαδή από την edilkamin για το συγκεκριμένο μοντέλο, σφραγισμένο κατά πρότυπο EN14785:2006 . Αυτό μου λένε είμαι οκ.

Είμαι? πιστοποιητικό CE ρώτησα και μου είπαν ότι αυτό σημαίνει και CE. όλες είναι  CE.Αλλά το πιστοποιητικό δεν αναφέρει κάπου το CE? ΙΣΧΥΕΙ?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για ενα τελικο εξοικονομω που εγκριθηκε στη Β. Ελλαδα και υλοποιω τωρα, εχω την εξης απορια

Οι παρεμβασεις ηταν 3.

Κουφωματα, Αντλια Θερμοτητος και Τριοδες στα σωματα για αυτονομια χωρου, να πιασω κατηγορια Β σε αυτοματισμους

Εγκριθηκε ενα κονδυλι για κουφωματα και αλλο ενα για θερμανση, συμπεριλαμβανοντας τοσο την αντλια οσο και τις τριοδες

 

Τελικα δε θα μπουν σωματα αλλα fan coils τα οποια δεν απαιτουν τριοδες γιατι εχουν αυτονομια ανα σωμα μονα τους.

Μπορουμε τα χρηματα των τριοδων να τα απορροφησουμε στο συστημα θερμανσης γενικα και στις υλοποιημενες παρεμβασεις απο τις τρεις προαναφερθεισες να βαλουμε μονο τις 2?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Inzaghi θα πρέπει το τιμολόγιο να μην αναφέρει FCU (που δεν καλύπτονται).

 

Υ.Γ. Καλό είναι τρίοδες να μπουν στα FCU γιατί χωρίς αυτές αναβοσβήνει ο ανεμιστήρας αλλά το νερό συνεχίζει να περνάει μέσα από το FCU και τότε αυτό δουλεύει περίπου σαν θερμαντικό σώμα.

Δηλαδή δεν απομονώνεται τελείως και καταναλώνει θερμότητα.

Edited by antloukidis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστα

Δεν καλυπτονται τα τερματικα

Ενταξει, ετσι κι αλλιως η προσφορα ειναι απο τον ιδιοκτητη (συντηρει εταιρεια) και θα γραψει ο,τι του πω...

Τωρα για την εγκατασταση, ας κανει ο,τι θελει  :mrgreen:

Σε ευχαριστω παντως!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, διαβασα ολο το θεμα αλλα εχω μπερδευτει...

Σε 4-ωροφη πολυκατοικια, ολα τα διαμερισματα  θερμαινονται με κεντρικη θερμανση πετρελαιου χωρις αυτονομιες.

 

Θα κανω "εξοικονομω" στα 3 διαμερισματα, το καθενα χωριστα.

Ο καθε οροφος θελει να βαλει ειτε αυτονομια στα καλοριφερ τους και ενεργειακο τζακι,

ή

διαφορετικα, ατομικη αντλια θερμοτητας και ενεργειακο τζακι.

Επιδοτουνται οι παραπανω συνδυασμοι?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αυτονομία σε μερικά διαμερίσματα δεν γίνεται τεχνικά.

 

Α.Θ. και ενεργειακό τζάκι ναι. (Για να αποκοπούν από την κεντρική θέρμανση απαιτείται συναίνεση από 50%+1 από τους συνιδιοκτήτες)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.