Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θέρμανση, ηλιακά, αντλίες θερμότητας κ.λ.π.


Recommended Posts

Απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω, για να επιδοτηθει το ενεργειακο τζακι θα πρεπει να μην ειναι επικουρικο συστημα θερμανσης.

Οταν βαζεις ΑΘ και ενεργειακο τζακι, τοτε αυτοματως ειναι επικουρικο, οποτε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους

 

Σε ερωτηση μου για το αν μπορεί να συνδιαστεί ενεργειακό τζακι με ΑΘ το ΕΤΕΑΝ μου απαντησε τα παρακάτω

''

Αγαπητέ κύριε,

Σύμφωνα και με τον Οδηγό Εφαρμογής (Μάρτιος 2012), σσ. 13-16, το ενεργειακό τζάκι αποτελεί επιλέξιμη δαπάνη, ανήκει στην υποκατηγορία 3Δ και έχει ανώτερη τιμή επιδότησης τις 15.000 ευρώ.

Επιλέξιμος είναι και ο συνδυασμός ενεργειακού τζακιού με αντλία θερμότητας και αφορά στην ίδια υποκατηγορία.

Από: ------------
Στάλθηκε: Πέμπτη, 27 Φεβρουαρίου 2014 1:19 μμ
Προς: infotexoik
Θέμα: Εξοικονομώ δαπάνη για ενεργ τζακι
 
Καλημέρα σας
 
Θα ηθελα να ενημερωθώ παρακαλώ για το ανώτερο ποσό της δαπάνης που καλύπτει το πρόγραμμα για ενεργειακό τζάκι πελλετ με αγωγούς ή τζακι καλοριφέρ κ τι ακριβώς καλύπτει όσον αφορά την εγκατάσταση του. Σε ποια κατηγορια του προγράμματος ανήκει? Μηπως στις ΑΠΕ?
 
Αναβάθμιση τζακιου σε ενεργειακό σε συνδιασμό με αντλία θερμότητας επιδοτείται?
 
Με εκτιμηση
-----------
Οφελούμενος προγραμ εξοικονομώ ''
 
Επειδη υπέβαλα τα χαρτια στην τράπεζα  πριν απο 3 ημέρες, ξερει κάποιος αν μπορω να κανω ετεροχρονισμένη τροποποιηση ώστε να συμπεριλάβω κ το ενεργ τζάκι?  
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οοοουυυυυυ εσυ νομιζεις οτι τα στειλαν κιολλας? για τσεκαρε

ισως δε τα χει σκαναρει ακομα ο υπαλληλος..... απλα θα διορθωνεις παλι απο την αρχη
δε ξερω για το σεναριο ισως θελει υπομνημα και δε μου χει τυχει ακομα ευτυχως :mrgreen: να κανω υπομνημα

Link to comment
Share on other sites

Προσαρτημα εννοεις?

Γιατι να θελει προσαρτημα?

Αν του το εγκρινουν ως επικουρικο συστημα θερμανσης, προφανως στο προγραμμα την ΑΘ θα ειχε δηλωμενη

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα πως εστειλε τα χαρτια χωρις το ενεργειακο τζακι

αρα δε το χε ουτε στο πεα

 

και ναι.... προσαρτημα εννοουσα..... 8-) ειναι ωρες δυσκολες λολ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοεί μάλλον ο Ινζάγκι Όττο. Αν το εγκρίνουν λέει ως επικουρικό σύστημα θέρμανση, πάλι στα ασυστήματα θέρμανσης στο ΠΕΑ η ΑΘ θα φαίνεται, αφού το εν. τζάκι θα είναι επικουρικό. 

Αυτό κατάλαβα ότι εννοεί ο Ινζάγκι..

 

Από την άλλη, να επιδετούν ένα σύστημα θέρμανσης που δεν φαίνεται πουθενά πόσο αναβαθμίζει το σπίτι; Έχει λογική;

Link to comment
Share on other sites

Καμια απολυτως

Εγω εχω γειωσει ολους τους πελατες που μου ζητησαν να βαλουν ΚΑΙ ενεργειακο τζακι παραλληλα με αλλο συστημα θερμανσης επειδη οπως τους ειπα δεν επιδοτειται

Τωρα μας τα αλλαζουν...

Πετυχαινω εξοικονομηση ενεργειας με ΑΘ και κοτσαρω και ενα τζακι ετσι για ομορφια και για μεγαλυτερη "οικονομια" αν και δεν ξερω κατα ποσον ειναι πιο οικονομικο απο την ΑΠ το ενεργειακο τζακι

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα συνεννοήθηκα με την τράπεζα να κάνω τις τροποποίησεις κ να τα ξαναστείλουμε.

 

Η αντλία θερμ καλύπτει το διαμερισμα μου αλλα το ενεργειακό προσφέρει Ασφάλεια, θαλπωρή αλλά κ συμβάλλει στην θερμανση μιας κ το σαλόνι μου (βορεινό) είναι το πιο ''κρύο'' μερος του σπιτιού. Από οτι φαντάζομαι η αντλία χαμηλών θερμ που θα βάλω ισως να χρειαζεται μια βοηθεια τις λίγες φορές που θα έχει  0-20   εξωτερική στην Αθήνα.

Edited by dpk
Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε το προγραμμα επιδοτει τη θαλπωρη? :mrgreen:

Αγαπητε συνάδελφε θαλπωρή = ελαφριά και ευχάριστη ζέστη και ναι πρέπει να επιδοτείται :mrgreen: . Είναι κάτι που μου λείπει εδώ και δύο χρόνια (χωρίς πετρέλαιο).... με αυτούς που έχω μπλέξει στην πολυκατοικία!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.