Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θέρμανση, ηλιακά, αντλίες θερμότητας κ.λ.π.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 264
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα split units είναι τοπικές Α/Θ, όχι τερματικές μονάδες. Και κεντρικό σύστημα με Α/Θ άμεσης εκτόνωσης να βάλεις δεν επιδοτείται. Μόνο γεωθερμικές και αέρα/νερού.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναρτηθεί στην σελίδα του προγράμματος η λίστα με τις επιλέξιμες αντλίες θερμότητας.

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάποια που δεν περιλαμβάνεται στην λίστα πρέπει πρώτα να επικοινωνήσεις με το ΥΠΕΚΑ για να το βάλει στην λίστα, εφόσον βέβαια πληρεί τις απαραίτητες προδιαγραφές.

 

Για ξυλολέβητα που ρώτησα και πριν, ξέρει κανείς αν μπορεί να περιληφθεί στο πρόγραμμα;

 

Στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΚΑ αναφέρει λέβητα πετρελαίου ή αερίου αλλά το ψάχνω μήπως και επιτρέπει και βιομάζας.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

@sdim

Επιτρέπεται, (το έχω εφαρμόσει) και μάλιστα δεν απαιτείται σήμανση CE (σε περίπτωση Ελληνικού λέβητα)

Αν όμως θέλεις, μπορείς να έχεις και τηλ. επιβεβαίωση από το πρόγραμμα.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Όπως το καταλαβαίνω, μπορεί να περιληφθεί σαν επιλέξιμη παρέμβαση με χρήση Α.Π.Ε. (καυστήρας βιομάζας). Τώρα, αν θα πρέπει και σε αυτή την περίπτωση να τεκμηριώνεις*** την αναγκαιότητα αλλαγής έναντι του υπάρχοντος, αυτό δεν το γνωρίζω.

 

***"Ειδικά για την περίπτωση πρότασης αντικατάστασης καυστήρα/ λέβητα πετρελαίου με νέο ίδιας τεχνολογίας θα πρέπει με βάση τα χαρακτηριστικά τους και τα αποτελέσματα της ανάλυσης καυσαερίων να τεκμηριώνεται επαρκώς, από τον Ενεργειακό Επιθεωρητή, η ανάγκη για την αλλαγή έναντι συντήρησης ή χημικού καθαρισμού (π.χ. λέβητας που έχει υποστεί ανεπανόρθωτες φθορές)".

Link to comment
Share on other sites

Όπως το καταλαβαίνω, μπορεί να περιληφθεί σαν επιλέξιμη παρέμβαση με χρήση Α.Π.Ε. (καυστήρας βιομάζας). Τώρα, αν θα πρέπει και σε αυτή την περίπτωση να τεκμηριώνεις*** την αναγκαιότητα αλλαγής έναντι του υπάρχοντος, αυτό δεν το γνωρίζω.

 

***"Ειδικά για την περίπτωση πρότασης αντικατάστασης καυστήρα/ λέβητα πετρελαίου με νέο ίδιας τεχνολογίας θα πρέπει με βάση τα χαρακτηριστικά τους και τα αποτελέσματα της ανάλυσης καυσαερίων να τεκμηριώνεται επαρκώς, από τον Ενεργειακό Επιθεωρητή, η ανάγκη για την αλλαγή έναντι συντήρησης ή χημικού καθαρισμού (π.χ. λέβητας που έχει υποστεί ανεπανόρθωτες φθορές)".

Η τεκμηρίωση χρειάζεται ΜΟΝΟ εάν ο προτεινόμενος είναι ίδιας τεχνολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό καταλαβαίνω κι εγώ απ' την διατύπωση (και μάλιστα μιλά μόνο για τους πετρελαίου), αλλά είπα να ρωτήσω σε όσους έχει τύχει ανάλογη περίπτωση, μήπως τυχόν και το ζητάνε γενικά. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο πελάτης δεν έχει βάλει καν λέβητα, μπορώ να περάσω λέβητα στο πρόγραμμα;

Νομίζω πως ένας λέβητας είναι πιο "οικολογικός" από ηλεκτρικά σώματα και μου ανεβαίνει κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως θα πρέπει να δείξεις ενεργειακή βελτίωση με άλλες παρεμβάσεις, καθώς το σύστημα θέρμανσης του ΚΑ είναι ήδη πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επανέρχομαι με το πελάτη μου που θέλει να τοποθετήσει λεβητακι αερίου. Τώρα έχει σύστημα κεντρικής θέρμανσης πετρελαίου.

Απ όσο ξέρω, το λεβητακι επιδοτείται, οι σωληνώσεις μέχρι το λεβητάκι  επιδοτούνται,

όμως

το collecter-σωληνώσεις μετά το λεβητάκι και τα θερμαντικά σώματα επιδοτούνται? και μέχρι τι ποσό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.