Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατατμήσεις γηπέδων εκτός σχεδίου


Recommended Posts

 

1 ώρα πριν, netmin909 said:

Αν είναι δρόμος διανομής , καθως μιλας για προσφυγικά και δεν έχεις ΖΟΕ ΓΠΣ natura και άλλες διατάξεις που θέτουν μεγαλύτερα όρια κατάτμησης, μπορείς.

εχει ηδη απαντησει ο

netmin909

και σε καλυψε...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπέρα,

γήπεδο από αναδασμό 20 στρέμματα εκτός σχεδίου, σε περιοχή natura(όριο αρτιότητας 10 στρέμματα), με 150 πρόσωπο σε δρόμο αναδασμού.

Ο δρόμος που είναι από αναδασμό θεωρείται κοινόχρηστος οπότε έχω την αρτιότητα και το πρόσωπο για να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Σωστά?

Μπορεί να γίνει κατάτμηση δε δύο γήπεδα των 10 στρεμμάτων άρτια και οικοδομήσιμα για να πουληθούν?

Τέλος που μπορώ να βρω την εγκύκλιο 1256/05 για τους κοινόχρηστους δρόμους?

Ευχαριστώ

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, anpap said:

καλησπέρα,

γήπεδο από αναδασμό 20 στρέμματα εκτός σχεδίου, σε περιοχή natura(όριο αρτιότητας 10 στρέμματα), με 150 πρόσωπο σε δρόμο αναδασμού.

Ο δρόμος που είναι από αναδασμό θεωρείται κοινόχρηστος οπότε έχω την αρτιότητα και το πρόσωπο για να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Σωστά?

Μπορεί να γίνει κατάτμηση δε δύο γήπεδα των 10 στρεμμάτων άρτια και οικοδομήσιμα για να πουληθούν?

Τέλος που μπορώ να βρω την εγκύκλιο 1256/05 για τους κοινόχρηστους δρόμους?

Ευχαριστώ

την ιδια ερωτηση εκανες χτες και πηρες ήδη απαντηση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και συγνώμη για την ανάρτηση σε λάθος θέμα

dimitris ειλικρινά εγώ μπήκα σήμερα και δεν έβρισκα την ερώτηση μου και νόμιζα ότι είχα κάνει κάτι λάθος και δεν δημοσιεύτηκε ποτέ

προφανώς είχε μεταφερθεί αλλού και εγώ η χαζή δεν είχα πάρει χαμπάρι αφού δεν βρήκα καμιά ειδοποίηση

ζητάω ξανάσυγνώμη

Edited by anpap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω την παρακάτω περίπτωση γηπέδου:

Σε αγροτεμάχιο (κληροτεμάχιο διανομής) 8400 τ.μ. (σύμφωνα με το κτηματολόγιο), εξ' αδιαιρέτου σε τρεις ιδιοκτήτες, έγινε απαλλοτρίωση 4459 τ.μ. για την διάνοιξη της ιόνιας οδού και παράλληλου επαρχιακού δρόμου. Το νέο αγροτεμάχιο 3841 τ.μ. με βάση την αφαίρεση, 4070 τ.μ. με βάση τις μετρήσεις, που προέκυψε μπορεί να κατατμηθεί σε τρία ανεξάρτητα τμήματα, που θα αντιστοιχούν στα ποσοστά των ιδιοκτητών; (έχει πρόσωπο 80 μ. περίπου στον παράλληλο δρόμο)

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια μπορει να "κατατμηθει..." [εκτος αν υπαρχουν απαγορευσεις διαφορες..ΝΑΤΟΥΡΑ, ΓΠΣ κλπ.]

Αλλο ειναι αν χτιζει καθε τμημα......αλλα για αυτο δεν ρωτας...

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.