Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατατμήσεις γηπέδων εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Συνάδελφοι, με μπέρδεψε συμβολαιογράφος, τα φώτα σας παρακαλώ. Έχω γήπεδο αναδασμού 35 στρεμμάτων το οποίο πρόκειται να κατατμηθει σε 3 αγροτεμάχια εκ των οποίων το ένα δεν θα είναι άρτιο και οικοδομήσιμο λόγω προσώπου (10μ πρόσωπο). Η συμβολαιογράφος μου είπε ότι απαγορεύεται η κατάτμηση, προσωπικά γνωρίζω ότι πλέον επιτρέπεται και ας καθίσταται το προκύπτον μη άρτιο και μη οικοδομησιμο. 

Το γήπεδο έχει πρόσωπο σε δρόμο αναδασμού, είναι εκτός ΖΟΕ, ΓΠΣ, ζώνης και εκτός Νατουρα.

Γενικά, εξ όσων γνωρίζω, μη λαμβανομένων υπ όψιν ορίων κατάτμησης από Νατούρα, ΖΟΕ,κτλ, επιτρέπεται οποιαδήποτε κατάτμηση αγροτεμαχίων, εκτός φυσικά αν υπάρχει κτήριο. Σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

οι δρομοι αναδασμου θεωρουνται δημοσιοι -κοινοχρηστοι δρομοι. Αρα θες 25μ προσωπο.

 1«α) Ελάχιστο εμβαδόν γηπέδου 4.000 τετραγωνικά μέτρα και πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο είκοσι πέντε (25) μέτρα.

 

Τι προσωπο εχεις συνολικα  στα 35 στρ?????

 

κατα τα λοιπα

https://www.michanikos.gr/forums/topic/36461-κατάτμηση-σε-αγροτεμάχιο-αναδασμού/?do=findComment&comment=852436

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Charlie said:

Συνάδελφοι, με μπέρδεψε συμβολαιογράφος, τα φώτα σας παρακαλώ. Έχω γήπεδο αναδασμού 35 στρεμμάτων το οποίο πρόκειται να κατατμηθει σε 3 αγροτεμάχια εκ των οποίων το ένα δεν θα είναι άρτιο και οικοδομήσιμο λόγω προσώπου (10μ πρόσωπο). Η συμβολαιογράφος μου είπε ότι απαγορεύεται η κατάτμηση, προσωπικά γνωρίζω ότι πλέον επιτρέπεται και ας καθίσταται το προκύπτον μη άρτιο και μη οικοδομησιμο. 

Το γήπεδο έχει πρόσωπο σε δρόμο αναδασμού, είναι εκτός ΖΟΕ, ΓΠΣ, ζώνης και εκτός Νατουρα.

Γενικά, εξ όσων γνωρίζω, μη λαμβανομένων υπ όψιν ορίων κατάτμησης από Νατούρα, ΖΟΕ,κτλ, επιτρέπεται οποιαδήποτε κατάτμηση αγροτεμαχίων, εκτός φυσικά αν υπάρχει κτήριο. Σωστά; 

Συμφωνώ με όσα λες.

τσεκαρε αν υπάρχει κάτι για την γη υψηλής παραγωγικότητας.

Το μη άρτιο που λέει δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM τι εννοείς ότι θέλω 25μ? Προφανώς εννοείς ότι θέλω 25μ για να είμαι άρτιος, όχι όμως και για να κάνω κατάτμηση. Συμφωνείς ότι μπορώ με κατάτμηση να δημιουργήσω μη άρτιο σε τεμάχιο αναδασμού με πρόσωπο σε αγρτική οδό αναδασμού? Επί της ουσίας ίσως αλλάξει ο τρόπος και το σχήμα που θα κατατμηθούν και να αποκτήσουν όλα το ελάχιστο πρόσωπο των 25μ, όμως παραμένει το γενικό ερώτημα. Διάβασα και το νήμα στο οποίο με παρέπεψες αλλά μπερδεύτηκα παραπάνω, δεν έβγαλα άκρη αν επιτρέπεται η κατάτμηση, και αν επιτρέπεται και να προκύπτει μη άρτιο.

@analysis εννούσα εντός ζώνης 500μ από ρυμοτομικό και από συνεκτικό τμήμα οικισμού που νομίζω υπάρχει όριο στα 2000τμ, μπορεί όμως να κάνω λάθος. Γενικά πάντως το ανέφερα, δεν βρίσκομαι σε τέτοια περιοχή.

@netmin909 Είμαι σε γη υψηλής παραγωγικότητας, γνωρίζεις αν ισχύει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

στη ΓΥΠ ισχυει το αρθρο 51 του ν 4178.

Η απαγορευση κατατμησης υπαρχει στο   αρθρο 56 του  ν. 2637/98

αλλα εξαρταται απο την εκδοση ΥΑ που δεν βγηκε ακομα

δες και τα ΠΜ

καλο διαβασμα

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Θέλω τη βοήθειά σας. Ο κληρονομούμενος πέθανε το 1980 χωρίς να αφήσει διαθήκη. Κάνουν αποδοχή κληρονομιάς ο καθένας τους το μερίδιό τους (εξ αδιαιρέτου) το 1990. Και το 1995 βγαίνει δικαστική απόφαση διανομής. Το κομμάτι που πήρε ο πελάτης μου, έχει 5 μ. πρόσωπο σε δημοτικό δρόμο. 

1) Θεωρώ ως έτος δημιουργίας το 1995 που μεταγράφηκε η δικαστική διανομή και άρα είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο επειδή δεν έχει 45 μ. πρόσωπο? Ή μπορώ να πάω με την ημερομηνία θανάτου του κληρονομούμενου και να το πάω ως άρτιο κατά παρέκκλιση μόνο με το εμβαδόν?

2) Στο καινούργιο νομοσχέδιο ( http://www.opengov.gr/minenv/?p=10882&fbclid=IwAR2XKBS7mtD2OnBzcy91cG5eOEebfODQbDqmYSNnzRrGjiZcvtSs3FWmuB8 ), στην παρ. 3 του Αρθ.28 λέει:

Quote

Παρ. 1.) Για τις ανάγκες της εκτός σχεδίου δόμησης θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα γήπεδα, με ελάχιστο εμβαδόν γηπέδου τέσσερις χιλιάδες (4.000) τετραγωνικά μέτρα, πρόσωπο σε εθνική, επαρχιακή, δημοτική οδό κατηγορίας Α ή σε κοινόχρηστο χώρο τουλάχιστον σαράντα πέντε (45) μ. και ελάχιστο βάθος πενήντα (50) μ.

Quote

Παρ. 3.) Κατ’ εξαίρεση των προβλεπόμενων στην παρ. 1, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα και εφόσον έχουν πρόσωπο σε δημοτική οδό κατηγορίας Β, γήπεδα στα οποία ανεγείρονται:
α. Ξενοδοχεία .... .... ....

Καταλαβαίνω ότι για ανέγερση ξενοδοχείου (και κάποιον άλλων χρήσεων) δεν θα απαιτείται συγκεκριμένο μήκος προσώπου, αλλά απλά να έχει πρόσωπο σε δημοτικό δρόμο, οποιουδήποτε μήκους. Συμφωνείτε με την ερμηνεία μου? Ευχαριστώ... 

Edited by Σάββας Δρόσος
Link to comment
Share on other sites

Η αποδοχη εξ αδιαιρετου δεν ειναι κατατμηση. Ειναι πολλοι μαζί εξ αδιαιρετου σε ενα γηπεδο  ή σε πολλα γηπεδα

Ούτε η διανομη κληρονομικης περιουσιας  σε "ακεραια κοματια" ειναι κατάτμηση.

Ούτε ο θανατος,  αφου ο αποβιωσας  απο καπου το ειχε   πριν το 80.

Το γηπεδο εχει την μορφη και τα "προνομια", με βαση  τον χρονο που πρωτο-αγορασθηκε και μεταγραφηκε.

Αρα μπορει να ειναι ετσι απο 1950....:-)

[τα άλλα δεν τα εδα]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όντως συμβόλαιο του '50. 

Αλλά η δικαστική διανομή, θεωρείται κατάτμηση ή όχι? Γιατί εάν θεωρείται, δεν θα έπρεπε να πάει με την ημερομηνία μεταγραφής της δικαστικής απόφασης? (δηλαδή το 1995)

Δεν βρήκα πουθενά κάποια αντίστοιχη νομοθεσία για την περίπτωσή μου. Αυτό δεν μπορώ να σιγουρέψω. 

Αν βοηθάει, αναφέρω τμήμα της δικαστικής απόφασης της διανομής:

Quote

Λύεται δια του παρόντος η επί του ανω επικοίνου ακινήτου υφιστάμενη συνιδιοκτησία των διαδίκων, εξερχόμενοι δε αυτής της κοινωνίας, λαμβάνουν χωριστά ο καθένας αυτούσια διαιρετέα και αυτοτελή τμήματα του διανεμομένου ακινήτου, τα οποία τυγχάνουν ανάλογα και ισάξια προς την εξ' αδιαιρέτου μερίδα καθενός διαδίκου, ειδικότερα δε περιέρχονται σε κάθε διάδικο τα ακόλουθα και περιγραφόμενα διαιρετέα τμήματα ήτοι: .... .... .... 

 

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ημουν σαφης

η αποφαση που διανεμει -ολοκληρα - τα ακεραια γηπεδα, δεν ειναι κατατμηση.

Αν κοβει ενα σε πολλα αυτο ειναι κατατμηση και χρονος δημιουργιας ειναι της μεταγραφης  αποφασης.

Τα δικαστηρια, παντως, δεν καταστρεφουν ενα αρτιο και οικοδομησιμο, κοβοντας το σε αχρηστα κοματια.

Αν δεν κατατμειται σε αρτια και οικοδομησιμα, τοτε το βγαζει σε πλειστηριασμο ή δινει καποια  αλλη λυση, ωστε να μην χαθει η αρτιοτητα...

Στην ανω αποφαση, ετσι οπως την αναφερεις,  πρεπει να εχει εξετασθει η αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα και του "παληού" και των ¨νεων"

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.