Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατμήσεις γηπέδων εκτός σχεδίου


Recommended Posts

12 λεπτά πριν, nbr said:

... Δεν μου ξαναετυχε να βρεθώ σε τσιφλίκι....

τώρα με τις εντάξεις στο Κτηματολόγιο θα πετύχεις κι άλλες περιπτώσεις ανάλογες.... βουνά (λόφοι) και λαγκάδια ξεχασμένα 

Link to comment
Share on other sites

Ναι 1.000 στρέμματα εννοώ, όχι 1.000 τετραγωνικά. Και επίπεδη έκταση στο μεγαλύτερο κομμάτι.

Το θέμα είναι πως στην πολεοδομία το ερμηνεύουν ως ότι μόνο προ του 1985 είναι άρτια χωρίς πρόσωπο. 

 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Σάββας Δρόσος said:

Ναι 1.000 στρέμματα εννοώ,.......

...είναι άρτια χωρίς πρόσωπο. 

 

με 1000 στρέμματα είναι ζήτημα χρόνου να αποκτήσει πρόσωπο..... αλλά και πιο σημαντικό να αναζητήσει ο/οι εργοδότες διαδικασίες αξιοποίησης δια μέσου ιδιωτικής πολεοδόμησης.

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε όλες τις δικές σας περιπτώσεις, περνάνε πάντα τα προ του 2003 χωρίς πρόσωπο ως άρτια? 

Γιατί αν υπάρχει μόνο τοπικά αυτή η διαφωνία και σε όλες τις άλλες πολεοδομίες τα θεωρούν κατευθείαν ως άρτια, τότε να πάω μέσω ΣΥΠΟΘΑ να ξεκαθαρίζει το πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Σάββας Δρόσος said:

... περνάνε πάντα τα προ του 2003 χωρίς πρόσωπο ως άρτια? 

...

δεν αναφέρθηκα σ αυτό.... αλλά στο μέγεθος των 1000 στρεμμάτων που ανοίγουν άλλες προοπτικές απο ένα απλό γεωτεμάχιο 5-10 στρεμμάτων.....

Link to comment
Share on other sites

Έχει τα 300 στρέμματα πλέον ο πελάτης μετά τη διανομή βέβαια. Προοπτικές όπως για παράδειγμα? Δεν μου έχει ξανατύχει κάποια τόσο μεγάλη έκταση, οπότε θα μου ήταν πολύ χρήσιμη κάποια πρότασή σας.

Αυτό που σκεφτόμουν ήταν σίγουρα η αξιοποίηση για κάποιο μεγάλο ξενοδοχείο ή ΑΠΕ. 

Για ιδιωτική πολεοδόμηση που αναφέρθηκε, είχα επικοινωνία με μία εταιρία και μου είπε πως χρειάζεται περίπου 10 χρόνια για να ολοκληρωθεί και φυσικά αρκετά χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Σάββας Δρόσος said:

....χρειάζεται περίπου 10 χρόνια για να ολοκληρωθεί και φυσικά αρκετά χρήματα.

 

50 λεπτά πριν, Didonis said:

με 1000 στρέμματα είναι ζήτημα χρόνου να αποκτήσει πρόσωπο........

 

σου είχα γράψει για τον χρόνο.... και ναι για να αξιοποιήσεις (στο μέγιστο) 1000 στρέμματα δεν το κάνεις με το κόστος ένα απλό Τοπογραφικό (ειδικά αν είναι απλά εντοπισμού)

Λογικα πρέπει να το πας βήμα βήμα... αλλά δεν θα σου υποδείξω εγώ τι θα κάνεις. Εσύ έχεις όλα τα δεδομένα στη διάθεση σου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Εκτός σχεδίου εντός ΓΠΣ στο οποίο ΓΠΣ αναφέρει ότι «κατώτατο όριο αρτιότητας είναι τα 10.000 τμ» σημαίνει ότι δεν απαγορεύει την κατάτμηση μικρότερου τμήματος απλά δεν θα είναι άρτιο;

Η επειδή είμαι εντός ΓΠΣ αυτόματα απαγορεύεται η δημιουργία μη άρτιων τμημάτων;

Link to comment
Share on other sites

- εφοσον οριζει οριο κατατμησης τα 10 στρ.

ενα των 20 στρ. μπορεις να το κανεις 2 των 10 στρ.

ενα των 19

δεν μπορεις να το κανεις τπτ.

αν κοψεις τα 10

"κατατμεις" το υπολοιπο σε κατω απο τα 10

- αν εχει μονον οριο αρτιοτητας τα 10 στρ.

δεν φαινεται να απαγορευει την κατατμηση..θα δεις πώς το γραφει.

[και τι θα τα κανεις τα υπολοιπα????]

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, thief7710 said:

Καλησπέρα σε όλους. Εκτός σχεδίου εντός ΓΠΣ στο οποίο ΓΠΣ αναφέρει ότι «κατώτατο όριο αρτιότητας είναι τα 10.000 τμ» σημαίνει ότι δεν απαγορεύει την κατάτμηση μικρότερου τμήματος απλά δεν θα είναι άρτιο;

Η επειδή είμαι εντός ΓΠΣ αυτόματα απαγορεύεται η δημιουργία μη άρτιων τμημάτων;

Όπως προανέφερε ο Δημήτρης (με τις καλησπέρες μου) εφαρμόζεται αυτό που καταλαβαίνεις. Τα γηπεδικά τμήματα που δημιουργούνται θα έχουν κατ ελάχιστον επιφάνεια 10.000 τμ (όπως σε περιοχές δικτύου Natura 2000). Δεν απασχολεί στην εκτός σχεδίου δόμηση η δημιουργία άρτιων και οικοδομήσιμων γηπέδων (αυτά ισχύουν σε εντός ρυμοτομικών σχεδίων πόλης περιοχή) . Μπορεί δηλαδή να κατατμήσεις σε 10.000 τμ και αυτό να μην είναι οικοδομήσιμο. Κατάτμηση με μικρότερη επιφάνεια από 10.000 τμ θα κριθεί αυτοδικαίως άκυρη.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.