Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατατμήσεις γηπέδων εκτός σχεδίου


Recommended Posts

[αν δεν εχεις απαγορευσεις...δεν λες  το εμβαδον...]

να κανουν ό,τι θελουν...

να σου υπογραψουν στο τοπογραφικο της κατατμησης

κι ας βαλουν και.... ραπανακια😁

που αρεσουν στον nbr

 

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ναι δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι οτι είμαι πάλι στο ΓΠΣ Δήμου Λαρισαίων οπότε δεν ξέρω αν μπορώ η όχι να κόψω μη άρτιο. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που μιλάει μόνο για κατώτατο όριο αρτιότητας αλλά δεν αναφέρει κάτι για κατάτμηση και ύστερα απο προφορική επικοινωνία με την πολεοδομία μου είπαν οτι εννοείται οτι απαγορεύεται η κατάτμηση σε μη άρτια άσχετα που δεν το αναφέρει το ΓΠΣ. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, thief7710 said:

Είναι αυτό που μιλάει μόνο για κατώτατο όριο αρτιότητας αλλά δεν αναφέρει κάτι για κατάτμηση και ύστερα απο προφορική επικοινωνία με την πολεοδομία μου είπαν οτι εννοείται οτι απαγορεύεται η κατάτμηση σε μη άρτια άσχετα που δεν το αναφέρει το ΓΠΣ. 

Εντελώς αυθαίρετη άποψη της πολεοδομίας.

Και σε κάθε περίπτωση η κατάτμηση σου θα περάσει από το υποθηκοφυλακείο και όχι από την πολεοδομία.

Δεν έχουμε οικόπεδα για να απαγορεύεται η κατάτμηση σε μη άρτια.

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις να τους λέτε (και να προσπαθείτε έξυπνα να το πετύχετε) ν' αγοράσει ο ένας το ποσοστό του άλλου.... Κι αυτοί θα μείνουν ευχαριστημένοι και το γεωτεμάχιο δεν θα χάσει την αξία (αρτιότητα κ.λπ.) του κι εσείς θα εισπράξετε μια αμοιβή για τον κόπο σας....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ρωτήσεις; 

Η επιφύλαξη έγκειται στο αν πρέπει τα νέα τεμάχια να είναι άρτια κατά κανόνα μετά την κατάτμηση; 

Αν δεν ορίζει κάτι διαφορετικό από αυτό που αναφέρεις το διάταγμα για το ΓΠΣ, δεν έχεις περιορισμό από άλλη διάταξη. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σε αγροτεμαχιο 6στρ με προσωπο σε αγροτικη οδο βγηκε το 79 ο.α για αποθηκη 100 τμ.Σημερα ο ιδιοκτητης θελει να πουλησει τα 1900 τμ(ως μη αρτιο και μη οικοδομησιμο ) και να κρατησει τα υπολοιπα με την αποθηκη μεσα ,η οποια αποθηκη τηρει στα 4100  ολα τα πολεοδομικα μεγεθη συμπεριλαμβανομενων και των αποστασεων  .Εφικτο ?

υγ.ειναι σε γπσ με οριο αρτιοτητας και κατατμησης  4 στρ

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Με "προσωπο σε αγροτικη οδο", εννοεις οτι ειναι "τυφλο".;;;;;;

Η κατατμηση,

[εαν δεν απαγορευεται απο ΓΠΣ/ΝΑΤΟΥΡΑ/ΖΟΕ/....]

οδηγει στη δημιουργια "νεου" γηπεδου, του οποιου η "δημιουργια"  αρα και η αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα θα κριθει σημερα.

Αρα....

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η αδεια(ετους 1979)  αναφερει  αγροτικη οδοα

το γπσ δινει οριο" κατατμησης και αρτιοτητας" 4 στρ . Στα 4 στρ εχω και αποθηκη .Για τα 2(μη αρτιο και οικοδ) θα εχω προβλημα??

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.