Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατμήσεις γηπέδων εκτός σχεδίου


Recommended Posts

ναι...... αλλα, με την κατατμηση,  φτιαχνεις σημερα ενα νεο γηπεδο "τυφλο".

Ξεχασε το ερωτημα με το κτισμα..

Εστω οτι εχεις 8 στρ. "τυφλο" που χτιζει με παρεκλιση ως υφισταμενο πριν το 2003.

Η αποκοπη 4 στρ. δεν σου φτιαχνει δυο αρτια και οικοδομησιμα "τυφλα" διοτι,

μετα την κατατμηση,  για καθε τεσσαρι,   ο χρονος δημιουργιας ειναι σημερα..

Αρα, τα εχεις πλεον μονον για τα ...ραπανακια του nbr

[ρωτα και την ΥΔΟΜ...κακού...κακού...]🙃

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, KOKARADI said:

η αδεια(ετους 1979)  αναφερει  αγροτικη οδοα

το γπσ δινει οριο" κατατμησης και αρτιοτητας" 4 στρ . Στα 4 στρ εχω και αποθηκη .Για τα 2(μη αρτιο και οικοδ) θα εχω προβλημα??

΄΄Οπως στα λέει ο Δημήτρης. Με όριο κατάτμησης 4.000 τμ απαγορεύεται αυτό που έχει σκεφτεί ο ιδιοκτήτης συν το γεγονός ότι για να είχε το ένα έστω άρτιο θα έπρεπε ο δρόμος να λάβει ΦΕΚ ως προ 23. Ένα άλλο ζήτημα είναι ότι κάποτε εκδόθηκε Ο.Α για ένα ακίνητο 6.000 τμ. Αν σήμερα δημιουργηθεί (υποθετικά) μέσω κατάτμησης ένα νέο ακίνητο έστω 4.000 τμ, τότε η εκδοθείσα άδεια δεν θα αντιστοιχεί στην υφιστάμενη κατάσταση, κάτι που σημαίνει ότι θα απαιτηθεί εναρμόνιση της υφιστάμενης κατάστασης με μια είτε ενημέρωση, είτε νέα, ως προς το νέο τοπογραφικό και το νέο διάγραμμα κάλυψης. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι επί πλέον

Ακόμη κι αν επιτρεπόταν η κατάτμηση σε <4000 μ², δεν είναι σίγουρο ότι ο αγροτικός δρόμος προϋφίσταται του 1923 (με διαπιστωτική πράξη) ώστε να μη χαντακωθεί το απομένον >4000 μ²

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

θα ήθελα την άποψη σας στο εξής θέμα...

Μου έχει ανατεθεί να συντάξω τοποφραφικό διάγραμμα για αγροτεμάχιο εκτός Σχεδίου, εκτός Οικισμού, εκτός ζώνης 500μ. 

Δεν βρίσκεται εντός Ζ.Ο.Ε., ούτε εντός Γ.Π.Σ αλλά ούτε και σε περιοχή NATURA και τέλος δεν είναι Δασικό. 

Ζήτησα τίτλο ιδιοκτησίας και ο ιδιοκτήτης μου παρέδωσε Διανομή Ακινήτων με Έξοδο Μεριδιούχου η οποία έγινε τον Οκτώβριο του 2004. Από διάφορα ακίνητα τα οποία κατείχαν οι συνιδιοκτήτες (Μητέρα και 2 παιδιά) εξ'αδιαιρέτου, αποφάσισαν να λύσουν την μεταξύ τους κοινωνία δικαιώματος και το ένα ''παιδί'' (50 χρόνων πλέον) να λάβει το μερίδιο που του αναλογεί. Στα ακίνητα που περιελάμβανε η περιουσία υπήρχε μια Σταφιδάμπελος 9,5 στρεμμάτων με πρόσωπο σε Επαρχιακή οδό. Στη Διανομή η Σταφιδάμπελος περιγράφεται ως εξής: ''Μία σταφιδάμπελος, το οποίο ακίνητο έχει έκταση δέκα (10) στρέμματα περίπου, ή όση έκταση και αν έχει μικρότερη ή μεγαλύτερη, βρίσκεται έξω από τα όρια σχεδίου πόλεως, οικισμού και ζώνης, σε καθαρά αγροτική περιοχή, στη θέση ''Άγ. Γεώργιος'', διαχωρίζεται σε δύο (2) ίσα περίπου τμήματα από ανατολή προς δύση με στρατώνι.''

Στο μερίδιο που αναλογεί στο ένα παιδί, διανεμήθηκε το ένα από τα δύο περίπου ίσα τμήματα της σταφιδάμπελου.

Στην αποτύπωση που έκανα, δεν υπάρχει πλέον στρατώνι (δρομάκι) και ο ιδιοκτήτης μου υπέδειξε όλο το αγροτεμάχιο και μου είπε ότι του ανήκει το μισό... Μου υπέδειξε επίσης σε ποια κατεύθυνση υφίστατο το στρατώνι άρα και κατά μία έννοια πως χωρίζεται το αγροτεμάχιο. Το μέτρησα λοιπόν όλο, όπως προαναφέρω βρέθηκε 9,5 στρέμματα και όντως η κατεύθυνση που μου υπέδειξε χωρίζει περίπου στη μέση το αγροτεμάχιο. Η περιουσία περιήλθε στους συνιδιοκτήτες το 1997 με κληρονομιά από τον θανόντα πατέρα χωρίς διαθήκη. Εικάζεται, χωρίς να έχω ακόμα τον αρχικό Τίτλο, ότι ο πατέρας απέκτησε τη Σταφιδάμπελο το 1970. 

Τα ερωτήματα που μου δημιουργούνται είναι τα εξής...

1. Υποθέτω πως το στρατώνι χρησιμοποιείτο για μεταφορά γεωργικών προιόντων, άρα η σταφιδάμπελος ήταν χωρισμένη από το 1970 σε δύο περίπου ίσα μέρη, άρα σε δύο ιδιοκτησίες, άρα το αγροτεμάχιο του πελάτη μου ΕΙΝΑΙ άρτιο και οικοδομήσιμο κατα παρέκκλιση αφού διαθέτει πρόσωπο στην Επαρχιακή Οδό 25 μέτρα  ή

2. Το αγροτεμάχιο κατατμήθηκε το 2004 με τη σύνταξη της Διανομής Ακινήτων άρα ΔΕΝ είναι άρτιο και οικοδομήσιμο αφού δε διαθέτει 45 μέτρα πρόσωπο στην Επαρχιακή Οδό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...

Edited by komati5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα 

1. γηπεδο 40 στρέμματα 

2. εκτός σχεδίου, έκτος ΖΟΕ, εκτός ΓΠΣ, καθαρό αγροτικό ακίνητο (4στρ αρτιότητα)

3. Πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο 20μ, ο δρόμος δεν αποδεικνύεται ότι προϋφίσταται του 1923 συνεπώς θα το θεωρήσουμε «τυφλό» 

4. συμβόλαιο παλιο (1980)

Ο ιδιοκτήτης πεθαίνει και αφήνει το ήμισυ στα δυο του παιδιά.

Αν καταργηθεί αυτό σήμερα θα είναι άρτιο κατά το εμβαδόν αλλά μη οικοδομήσιμο λόγω έλλειψης προσώπου, αφού κάθε τμήμα δεν θα έχει πρόσωπο 25μ σε κοινόχρηστη οδό. 

μπορω να κατατμήσω το αρχικό γήπεδο σε δυο άρτια αλλά μη οικοδομήσιμα τμήματα ;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν κατάλαβα καλά θέλουν να "παρουσιάσουν" μια άλλη διαθήκη που να φαίνεται ότι δεν είναι εξ αδιαιρέτου αλλά ότι έγινε κατάτμηση αιτία διαθήκης. Αυτό σημαίνει ότι αν το πάνε έτσι και ο δρόμος δεν έχει λάβει ΦΕΚ για προ 23, δεν θα έχεις άρτια γήπεδα. Η κατάτμηση σε μη άρτια επιτρέπεται στην εκτός σχεδίου με την επιφύλαξη ύπαρξης τυχόν άλλων απαγορευτικών διατάξεων (natura κλπ), όμως γιατί να απομειώσουν την αξία της περιουσίας τους δημιουργώντας μη άρτια και μη οικοδομήσιμα γήπεδα;

Αν βεβαίως  η μόνη χρήση στην περιοχή είναι η αγροτική, τότε ίσως να έχει νόημα η επιλογή τους.

 

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Καλησπέρα. Αν κατάλαβα καλά θέλουν να "παρουσιάσουν" μια άλλη διαθήκη που να φαίνεται ότι δεν είναι εξ αδιαιρέτου αλλά ότι έγινε κατάτμηση αιτία διαθήκης. Αυτό σημαίνει ότι αν το πάνε έτσι και ο δρόμος δεν έχει λάβει ΦΕΚ για προ 23, δεν θα έχεις άρτια γήπεδα. Η κατάτμηση σε μη άρτια επιτρέπεται στην εκτός σχεδίου με την επιφύλαξη ύπαρξης τυχόν άλλων απαγορευτικών διατάξεων (natura κλπ), όμως γιατί να απομειώσουν την αξία της περιουσίας τους δημιουργώντας μη άρτια και μη οικοδομήσιμα γήπεδα;

Αν βεβαίως  η μόνη χρήση στην περιοχή είναι η αγροτική, τότε ίσως να έχει νόημα η επιλογή τους.

 

Παύλο σε ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει κανονικά διαθήκη όπου ο πατέρας τους επιθυμεί την κατάτμηση του γηπέδου. Εγώ ψάχνω να βρω αν επιτρέπεται να προχωρήσω στην κατάτμηση ή να συμβουλέψω τα αδέρφια να αποδεχτούν την ιδιοκτησία εξ αδιαιρέτου ως μη πολεοδομικά εφαρμόσιμη.

η περιοχή είναι τελείως αγροτική , και οι άνθρωποι είναι καλλιεργητές και δεν τους ενδιαφέρει η οικοδόμηση . 

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Θεωρωντας οτι εκανε κατατμηση με την διαθηκη και οτι ορισε να παρει καθε παιδι απο ενα τμημα

το ερωτημα ειναι: πότε πεθανε ο πατερας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.