Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατμήσεις γηπέδων εκτός σχεδίου


Recommended Posts

γιατι να μην μπορεις να το αποδειξεις αφου υπαρχει το παλιο τοπογραφικο που τα λεει ολα. τωρα εαν εισαι και σε αναδασμο και μπορεις να το αποδειξεις και απο τα σχεδια του αναδασμου ακομα καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

stvxri

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Για να το σιγουρέψω, γιατί το να μπορέσω να αποδείξω αυτό που ρώτησα βοηθάει πολύ την υπόθεση (!), παραθέτω την εικόνα όπου φαίνεται περίπου η κατάσταση.

 

Το θέμα μου είναι μέσω των δύο τοπογραφικών, να αποδείξω ότι το κτίσμα-αποθήκη ΝΟΜΙΜΩΣ υφίσταται στην συγκεκριμένη θέση, ΧΩΡΙΣ παράβαση πλαγίων αποστάσεων... Όμως, από την στιγμή που πάντα συγκρίνουμε την υφιστάμενη κατάσταση σε σχέση με την άδεια, το κτίσμα αυτό αυτή τη στιγμή δεν θεωρείται ότι βρίσκεται μέσα στα υποχρεωτικά 15 μέτρα???

post-3742-0-86799600-1384594969_thumb.jpg

Edited by kostaras4
Link to comment
Share on other sites

ειχες ενα γηπεδο...με το  Χ  συμβολαιο....εμβαδου....τμ. ... εντος των οριων του ...με στοιχεια αβγδα και πλευρικες διαστασεις......

που συνορευε δυτικα με ταφρο

και περαν αυτης με αγροτικο δρομο...

 

με νομιμη ΟΑ εχτισεςε αυτο που εχτισες..

 

σημερα ο αγροτικος δρομος πλατους 5 μ. και η ταφρος πλατους 5 μ. εχουν "χαθει" και σου πήρε η διανοιξη της αγροτικης οδου και

αλλα 8 μ.

 

κατ' αρχας,   τι αγροτικος δρομος πλατους 18 μ. ειναι αυτος???

τι εγινε η ..ταφρος..???

με ποια πραξη απαλλοτριωθηκαν αυτα τα 8 μ. που πηραν απο το δικο σου γηπεδο???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας,   τι αγροτικος δρομος πλατους 18 μ. ειναι αυτος???

τι εγινε η ..ταφρος..???

με ποια πραξη απαλλοτριωθηκαν αυτα τα 8 μ. που πηραν απο το δικο σου γηπεδο???

 

Πολύ σωστά ερωτήματα... Το θέμα μου είναι βέβαια από που μπορώ να πάρω απάντήσεις για αυτά...

 

Λόγω της μικρής μου εμπειρίας στα τοπογραφικά και χωρίς να θέλω να θίξω τον οποιοδήποτε..., υπάρχει περίπτωση να υπάρχει το οποιοδήποτε λάθος στο τοπογραφικό?? Εννοώντας ότι από τη στιγμή που δεν υπάρχει περίφραξη στο αγροτεμάχιο, μήπως ένα κομμάτι του αγροτικού δρόμου του "ανήκει" και εν τέλει τα πραγματικά όριά του είναι διαφορετικά (δηλαδή μέσα στον αγροτικό δρόμο)?

Link to comment
Share on other sites

θα δεις τον τιτλο του...τι περιγραφει οτι ειχε ο ιδιοκτητης... και με τι συνορευει...

 

ρωτα τον,

και βεβαια θα ξερει

 

πώς εγινε και φαρδυνε ο αγροτικος δρομος και εγινε   18    μετρα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στον τίτλο αναφέρει ότι φαίνεται και στο τοπογραφικό της άδειας της αποθήκης, δηλαδή αγροτικό δρόμο και τάφρο... Το 18 όντως είναι περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

κοιτάζοντας τη συζήτηση στα τελευταία ποστ (δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι που έχεις δημοσιεύσει πιο παλιά για το θέμα) θέλω να ρωτήσω με τη σειρά μου το εξής.

Αυτή τάφρος ήταν αρδευτική ή αποσκοπούσε στην απορροή ομβρίων (λίγο απίθανο για αγροτικό δρόμο να έχει τάφρο 5 μ. πλάτους).

Αν υποτεθεί ότι ήταν αρδευτική, κάποιος φορέας την υλοποίησε τότε.

Αν σήμερα οι αρδευτικές ανάγκες δεν υπάρχουν και η τάφρος μπαζώθηκε, τότε κακώς του έχουν μπαζώσει και το χωράφι του και το μετέτρεψαν σε αγροτικό δρόμο.

Ο ιδιοκτήτης έχει γνώση του θέματος?

Όταν είδε ένα δρόμο να μπαίνει στο χωράφι του τι έκανε; Μήπως καλή την πίστη άφησε να περάσει δρόμος θεωρώντας πως το τμήμα του δρόμου που μπαίνει στο χωράφι του θα αποτελεί δουλεία διέλευσης.

Και το θέτω και σαν ερώτημα αυτό. Μήπως μπορεί να ισχυριστεί ότι το τμήμα πέραν της τάφρου αποτελεί "άτυπη" δουλεία διόδου με χρησικτησία? 

Το πλάτος αυτό του δρόμου 18 μ!!! συνεχίζει και στις όμορες ιδιοκτησίες το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Δρόμος πλ. 18 μ., τάφροι, αναδασμός μυρίζει με τα διάφορα εγγειοβελτιωτικά του έργα. 

Ελεγξε με το αρμόδιο πολεοδομικό γραφείο τι ισχύει στην περιοχή σου..

Ελεγξε καλά τα συμβόλαια σου.

Απλός αγρότικός δρόμος πλάτους 18 μ. δεν νοείται..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τα φώτα σας!!
Ο πατέρας του πελάτη αγόρασε ένα γεωτεμάχιο 360τ.μ. εκτός σχεδίου το οποίο συνόρευε με δικό του οικοδομήσιμο κατα παρέκκλιση οικόπεδο εμβαδού 5340τ.μ. Μετά απο κάποια χρόνια απεβίωσε ο πατερας και περιήλθαν με αποδοχή κληρονομιάς στον γιό του και τα δύο, αλλα ώς ένα ακίνητο εμβαδού 5700τ.μ. Ο γιός θέλει τώρα να πουλήσει το μικρό (360τ.μ.) ως αγροτεμάχιο. Τι πρέπει να γίνει ? Γίνεται κατάτμηση σε εκτός σχεδίου για τόσο μικρό αγροτεμάχιο? Είναι νόμιμη η αποδοχή ή πρέπει να ''πατήσω'' στον παλαιότερο τίτλο αγοραπωλησίας του θανόντα πατέρα?

Link to comment
Share on other sites

να ξεκινήσουμε από το τέλος.

Αν στην περιοχή ισχύουν οι γενικές διατάξεις περί εκτός σχεδίου και δεν υπάρχει ΣΧΟΟΑΠ, Ζ.Ο.Ε, περιοχή νατούρα κλπ τότε μπορείς να κάνεις κατάτμηση σε μη άρτια. Αν είσαι και εκτός ζώνης 500 μ. από τα περιμετρικα όρια προ 23 οικισμού μπορείς να κάνεις κατάτμηση και σε γήπεδα επιφάνειας μικρότερης των 1000 τ.μ.

Για το αρχικό ερώτημα, έχεις διαβάσει του την αποδοχή κληρονομιάς ή απλά στο είπε προφορικά ο πελάτης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.