Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατμήσεις γηπέδων εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Δεν μας γράφεις πόσα τμ είναι το γήπεδο στο σύνολό του, ούτε την γεωμετρία του δηλ. τις διαστάσεις του.

Σε πόσα μερίδια τα διανέμει το δικαστήριο?

Πριν το θάνατο του συχωρεμένου ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο? 

... Ο ΔΗΜΉΤΡΗΣ έγραψε, πως η απόφαση ενός δικαστηρίου δεν πάει να χαλάσει την αρτιότητα. Αυτό ήταν?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για ένα γήπεδο, που μοιράστηκε στους κληρονόμους. Οπότε θεωρείται κατάτμηση και άρα πάει με την ημερομηνία της δικαστικής απόφασης από ότι κατάλαβα.

Το 1995 που βγήκε η απόφαση διανομής, ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο. Σήμερα όμως, μετά την απόφαση του ΣτΕ, θεωρείται ως μη οικοδομήσιμο αφού δεν έχει πρόσωπο 45 μ. Άρα το δικαστήριο το άφησε (μάλλον) ως μη άρτιο οικόπεδο. Τι δικαιώματα έχει σήμερα μετά από τόσα χρόνια?

Η αρχική έκταση ήταν 1.000 στρέμματα σχεδόν, με συμβόλαιο το '50 (από τα πρώτα που έγιναν στην περιοχή). Οπότε και το μερίδιο είναι περίπου στα 300 στρέμματα. Δεν μιλάμε για ένα απλό 4άρι. Οπότε πραγματικά κρίμα να θεωρηθεί άχρηστη μία τέτοια έκταση.

Edited by Σάββας Δρόσος
Link to comment
Share on other sites

"Το 1995 που βγήκε η απόφαση διανομής, ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο. Σήμερα όμως, μετά την απόφαση του ΣτΕ, θεωρείται ως μη οικοδομήσιμο αφού δεν έχει πρόσωπο 45 μ. Άρα το δικαστήριο το άφησε (μάλλον) ως μη άρτιο οικόπεδο. Τι δικαιώματα έχει σήμερα μετά από τόσα χρόνια? "

 

οχι βεβαια....

αυτο το "μαλλον" τι σημαινει???

Ηταν 1000 στρ. Η αποφαση του 1995 -πρεπει να -το χωρησε σε αρτια και οικοδομησιμα.

Το γραφει η αποφαση.

Ακομα δεν εγραψες την "γεωμετρια" του γηπεδου.

Ποια αποφαση του ΣτΕ επικαλεισαι "σημερα" και τι λεει???

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν είναι άρτια γήπεδα προ του 2003 χωρίς πρόσωπο, αλλά μόνο αυτά προ του 1985 (ημερομηνία δημοσίευσης του ΦΕΚ 270' Δ). Η απόφαση ΣτΕ-551/08 αν δεν κάνω λάθος.

Απλά αν πάω να πάρω βεβαίωση όρων δόμησης, θα μου πουν ότι θεωρείται κατάτμηση και παρόλο που τότε ήταν άρτιο, σήμερα δεν είναι (αφού δεν είναι προ του 1985)...

Σε τι μπορώ να στηριχτώ λοιπόν?

Edited by Σάββας Δρόσος
Link to comment
Share on other sites

τα "τυφλά", πριν το 2003 ειναι αρτια και οικοδομησιμα.

Η αποφαση που αναφερεις ειναι η γνωστη της "Μυτιληνης", όπου, για να παρει άδεια ο ιδιοκτητης,  ειπε οτι εχει δρομο, ενω δεν ειχε....

[ειχε και αλλες σκεψεις η ανω αποφαση...μπορεις να τις   διαβασεις...]

Παντως, εξ αυτου, αρχισαν οι ΥΔΟΜ να ζητανε επισημο δρομο δουλειας διοδου...καιτοι δεν ειναι στον "ελεγχο" που πρεπει να κανουν.

Ανεξαρτητα αυτου, όποιος θελει να χτισει, κατα λογικη ακολουθια ζηταει μια δουλεια διελευσης.

 

Αλλά τα γηπεδα αυτα παραμενουν αρτια και οικοδομησιμα... και χωρις την διοδο.

 

http://nomoskopio.gr/ste_551_08.php?toc=0&printWindow&

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνώ με το ότι γήπεδο προ του 2003 είναι άρτια, απλά στην πολεοδομία μου δεν το δέχονται.Γενικά σε όλες τις υποθέσεις εννοώ και όχι μόνο στη συγκεκριμένη. 

Και αν έχω αντίρρηση, θέλουν να το πάω μέσω ΣΥΠΟΘΑ. 

Υπάρχει κάποια άλλη απόφαση λογικά του ΣτΕ που να υποστηρίζει την αρτιότητα και για προ του 2003? 

Link to comment
Share on other sites

εγω διαβαζω αυτο, απο το Δ 270/85

τι λενε στις ΥΔΟΜ  δξ....

 

Αρθρ.1.- οι όροι και περιορισμοί δόμησης των γηπέδων των κειμένων εκτός των ρυμοτομικών σχεδίων των πόλεων, κωμών και οικισμών ή εκτός των ορίων των νομίμως υφισταμένων προ του έτους 1923 οικισμών των στερουμένων ρυμοτομικού σχεδίου, που καθορίστηκαν με το από 6.10.1978 π.δ/γμα (ΦΕΚ 538/Δ) ως ισχύει τροποποιούνται ως εξής:

1«α) Ελάχιστο εμβαδόν γηπέδου 4.000 τετραγωνικά μέτρα και πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο είκοσι πέντε (25) μέτρα.

Η ρύθμιση του προηγούμενου εδαφίου που αφορά στο ελάχιστο πρόσωπο δεν ισχύει για την ανέγερση κτιρίων των άρθρων 2 και 3, εφόσον εξυπηρετούνται από αγροτικούς ή δασικούς δρόμους, καθώς και ορειβατικών καταφυγίων, η ανέγερση των οποίων επιτρέπεται και σε γήπεδα που εξυπηρετούνται αποκλειστικά από μονοπάτια."

* : "Η περίπτωση α` της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του από 24/31.5. 1985 προεδρικού διατάγματος, όπως αντικαθίσταται με την παρ. 1 του άρθρου 10 του νόμου αυτού, δεν ισχύει για γήπεδα που υφίστανται κατά την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού".

β) Για γήπεδα που έχουν πρόσωπο σε Διεθνείς, Εθνικές Επαρχιακές, Δημοτικές και Κοινοτικές οδούς ως και σε εγκαταλειμένα τμήματά τους και σε σιδηροδρομικές γραμμές απαιτούνται: Ελάχιστο πρόσωπο 45 μ. Ελάχιστο βάθος 50 μ. Ελάχιστο εμβαδόν 4.000 μ2 2.

Κατά παρέκκλιση από την προηγούμενη παράγραφο θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα γήπεδα:

α) Τα κείμενα εντός της ζώνης των πόλεων, κωμών, και οικισμών, τα οποία είχαν κατά την 24.4.1977 ημέρα δημοσίευσης του από 5.4.77 π.δ/τος (ΦΕΚ 133 Δ`) ελάχιστο εμβαδόν 2000 μ2.

κλπκλπ.

Θα δεις και την αποφαση/εχει και πραγματογνωμοσυνες και τεχνικες εκθεσεις κλπκλπ

Καπου στηριχθηκε ο Δικαστης για να κανει την κατατμηση.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

... Για να καταλάβω και εγώ γιατί στην πορεία έχασα την "μπάλα".

Πριν την απόφαση του δικαστηρίου το γήπεδο ήταν/ και είναι 1000τμ  άρτιο & οικοδομήσιμο (?)(γραφεις). Βάση ποιας παρέκκλισης ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο? (δεν μας έδωσες τις διαστάσεις- γεωμετρία γηπέδου). Έχει πρόσωπο σε επαρχιακό δρόμο και υπάρχει εκεί από 1962? Εγώ μόνο αυτήν την παρέκκλιση μπορώ να ξεχωρίσω για την ώρα. 

Και θέλουν λοιπόν οι κληρονόμοι, να πάρει, ο καθένας, ένα κομμάτι  από 330τμ περίπου και να κτίσει ενώ είναι σε εκτός σχεδίου περιοχή. 

Αν αυτό το γήπεδο, λέω εγώ, είναι στην Χαλκιδική δεν κτίζει πάνω από 100-110τμ άρα κτίζουμε τρία κτίσματα των 33τμ περίπου.

......................

Και είναι λοιπόν, όπως γράφεις,  " κρίμα" να μένει έτσι μία τέτοια έκταση. Τα κρεμμυδάκια και τα μαρουλάκια που θα τα φυτεύουμε?

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση αφορουσε σε:

"Η αρχική έκταση ήταν 1.000 στρέμματα σχεδόν, με συμβόλαιο το '50 (από τα πρώτα που έγιναν στην περιοχή). Οπότε και το μερίδιο είναι περίπου στα 300 στρέμματα."

καλημερα nbr

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη. Εγώ διάβαζα 1000τμ. Εδώ ομιλούμε για 1000 στρέμματα???

Τσιφλίκι;;; άδικα λοιπόν  άγραφα. Δεν μου ξαναετυχε να βρεθώ σε τσιφλίκι. Που είναι αυτό το τσιφλίκι; (αν και δεν μ' αρέσει η λέξη αυτή) Λάρισα; καλό μεσημέρι. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.