Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επικινδυνότητα κεραίας ΟΤΕ στο κέντρο της Θεσσαλονίκης;


Axelatticus

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, δεν ξέρω αν το forum ή η κατηγορία είναι κατάλληλη για το θέμα μου απλά ψάχνω κάποιες πληροφορίες. Ψάχνω να αγοράσω σπίτι και έχω βρεί ένα πολύ ωραίο ρετιρέ Αριστοτέλους με Ερμού. Το θέμα μου είναι πως λίγο πιο δίπλα είναι ο ΟΤΕ εκεί πρός Αγιας Σοφιάς και στην κορυφή έχει μια μεγάλη κεραία, την οποία τράβηξα μια φωτογραφία ( όχι απο το διαμέρισμα, απο την Αριστοτέλους) και δεν ξέρω πόσο επικίνδυνη είναι. Ο ιδιοκτήτης μου είπε πως είναι απλά για να συνδέει και δεν εκπέμπει αλλά εντάξει πόσο μπορείς να τον εμπιστευτείς, να πουλήσει θέλει... Με ανησυχεί ιδιαίτερα γιατί είμαι στο ίδιο ύψος και όχι πολύ μακριά... Δηλαδή εγώ είμαι στην απέναντι μεριά 4 πολυκατοικίες πιο πέρα... Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιες γνώμες αν γνωρίζει για τη συγκεκριμένη κεραία ή αν τον βοηθούν οι φωτογραφίες ; 

 

Ευχαριστώ πρωκαταβολικά.

 

 

post-89388-0-23457900-1382105955_thumb.jpg

post-89388-0-06143900-1382106046_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι μία κεραία, είναι ένας πύργος με καμιά τριανταριά κεραίες τουλάχιστον.

Καλύπτουν ανάγκες ραδιοζεύξης του κεντρικού ΟΤΕ, link δεδομένων για διάφορα συστήματα τηλεχειριζόμενα και τηλεμετρίας, αναλογικές επικοινωνίες VHF και φυσικά κινητή τηλεφωνία.

 

Η ουσία είναι ότι δεν κινδυνεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς να ψάξω;

Αν κινδυνεύει απέναντι, τέσσερις πολυκατοικίες πιο πέρα, δηλαδή στα ~100 από τον πύργο;

Είναι προφανές ότι δεν κινδυνεύει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι δεν κινδυνεύει.

 

Δεν γνωρίζω για αυτό ρωτάω. Δηλαδή οι κεραίες έχουν εμβέλεια "κακής" ακτινοβολίας μερικά μόνο μέτρα ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας παιδιά. Σίγουρα πρέπει να πάρω έναν ειδικό να το δει απο κοντά να κάνει μια μέτρηση... κάτι... Οι περισσότεροι που έχω ρωτήσει μου λένε δεν είναι κάτι σοβαρό...  Αν και κάποιος φίλος σε ένα ακόμη forum που ρώτησα είναι αρκετά αρνητικός  http://www.insomnia.gr/topic/503608-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B4%CF%85%CE%BD%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BF%CF%84%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B8%CE%B5%CF%83%CF%83/?p=52713622

Link to comment
Share on other sites

Ε, ρε δούλεμα που πέφτει...

Πάρε τον ειδικό να σου μετρήσει, αφού το λένε τα σαΐνια στο ινσόμνια!

 

Μα, πόση μπαρούφα κυκλοφορεί στον κόσμο!

 

Ορίστε δες εδώ:

http://hermes.physics.auth.gr/gr/station/st340259

Link to comment
Share on other sites

για να ακτινοβοληθείς από μια κεραία πρέπει να βρεθείς στο λοβό της και όχι απλώς να υπάρχει κοντά σου. Οι μικροκυματικές εκπέμπουν ευθεία οπότε μένουν οι gsm/tetra που έχουν μικρή κλίση. Για ισχύ στα gsm μπορείς να μετρήσεις δωρεάν το σήμα της κινητής με κάποια εφαρμογή netmonitor από το κινητό σου αντί να πληρώσεις κάποιον ειδικό. Πάντως ενέργεια που απορροφά το σώμα σου από τις πηγές ακτινοβολίας μέσα στο διαμέρισμα είναι τάξεις ανώτερη από τις κεραίες του ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Τότε (αφελής ερώτηση) γιατί δεν γεμίζει όλη η Αθήνα με κεραίες κινητής ? 

 

Εδώ λένε ότι ακτινοβολούν τα καλώδια υψηλής τάσης π.χ. Πεντέλη και οι υποσταθμοί της ΔΕΗ....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ενέργεια που απορροφά το σώμα σου από τις πηγές ακτινοβολίας μέσα στο διαμέρισμα είναι τάξεις ανώτερη από τις κεραίες του ΟΤΕ

Δεν το κατάλαβα αυτό... τι εννοείς μέσα στο διαμέρισμα; απο τί ; απο το κινητό μου ή απο την κεραία του ΟΤΕ; μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο καλύτερα; 

 

Απο ότι κατάλαβα καταλήγουμε πως σίγουρα δεν είναι οτι καλύτερο να έχεις κοντά σου μια κεραία αλλά απο τι στιγμή που όλοι κουβαλάμε μια μικρή κεραία (κινητό) στην τσέπη μας, δεν μπορούμε να αποφύγουμε κάποια έκθεση έτσι και αλλιώς. Απλά η μεγάλη μου ανησυχία είναι ίσως επειδή βρισκόμαστε στην ίδια ευθεία και στο ίδιο ύψος και ίσως αυτό επηρεάζει αλλιώς απο το να είσαι κάτω στο πεζοδρόμιο...  σίγουρα μελέτες έγιναν και υπάρχουν και σχολεία δίπλα οπότε δεν μπορεί να είναι τόσο βλαβερό αλλά πάντα υπάρχει ένα μακροπρόθεσμο μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.