Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Όροι δόμησης σε παραδοσιακούς οικισμούς.


Recommended Posts

υπαρχει μια αντιφαση μεταξυ του5 και του 6

Για υτο και παρεπεμψα στον ΝΟΚ

Εχεις ηδη νομιμη δουλεια.

Μπορεις να ζητησεις αδεια.

10. Στο τέλος της παρ. 9β του άρθρου 7 του ν. 4067/2012 (Α΄79) προστίθεται εδάφιο ως εξής:

«Οικόπεδα τα οποία δεν έχουν πρόσωπο σε εγκεκριμένη οδό, όταν δεν μπορούν δια τακτοποιήσεως να αποκτήσουν πρόσωπο επί εγκεκριμένης οδού, επιτρέπεται να οικοδομούνται με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Αποκεντρωμένης Διοίκησης μόνον εφόσον η έλλειψη του προσώπου έλαβε χώρα πριν την ισχύ του ν. 651/1977 χωρίς υπαιτιότητα του αιτούντος.»

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!! εχουμε παραδοσιακό οικισμό με το φεκ του 594/1978. Η αρτιότητα βγαίνει από το φεκ των παραδοσιακών, αλλά οι όροι δόμησης από το φεκ του 1985/181. 

στις παρεκκλίσεις ισχύει η προύπαρξη προ του 1968 βάση του φεκ των παραδοσιακών. Στην οριοθέτηση όμως γράφει:

image.png.7af9472e08ddb496b8ac02d245a2293c.png

τι ισχυεί;

Link to comment
Share on other sites

Η παρέκκλιση του ΠΔ /19-10-78,ΆΡΘΡΟ2

Κατά παρέκκλισιν από του προηγουμένου εδαφίου (α) θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα οικόπεδα με τας διαστάσεις και το εμβαδόν τα οποία είχαν κατά την 2α Ιουλίου 1968 ημέραν δημοσιεύσεως του από 15 Ιουνίου 1968 Β. Δ/τος «περί καθορισμού των όρων και περιορισμών δομήσεως των οικοπέδων, των κειμένων εντός των νομίμων υφισταμένων προ του έτους 1923 οικισμών των στερουμένων εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου» (ΦΕΚ 111 Δ).

 

[άρθρο 9,παρ.4,ΠΔ/24-4-85]

2098600514_.png.7044187162ed370577f90195eaf596ba.png

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μα με μπερδεύει γιατί όταν βγήκε η οριοθέτηση του 1985 υπήρχε ήδη το φεκ των παραδοσιακών. αφού υπερισχύει γιατί το γράψανε και καθόλου;;

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΔ/85 έχει άρθρο με καταργούμενες-διατηρούμενες διατάξεις (το άρθρο 9).Τα ειδικά διατάγματα παραδοσιακών διατηρούνται (παράγραφος 4,παραπάνω).

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Kαλημέρα,

Έχω περίπτωση παραδοσιακού οικισμού όπου το οικόπεδό μου βρίσκεται στο κέντρο του οικισμού και έχει εμβαδόν 1000 τ.μ. Στο ΦΕΚ του 85 μιλά για αρτιότητα 2000 τμ. Στους παραδοσιακούς όμως η αντίστοιχη αρτιότητα είναι 750 στο συνεκτικό και 1500 στο μη συνεκτικό. Το ΦΕΚ οριοθέτησης του 1985 δεν αποτυπώνει συνεκτικό και μη συνεκτικό τμήμα. Κατά τη γνώμη σας πως τι διαχειρίζομαι. Από όσα έχω διαβάσει υπερισχύει το ΦΕΚ των παραδοσιακών. Απλά με προβληματίζει η μη ύπαρξη συνεκτικού τμήματος και μη συνεκτικού. (Εκτός και αν δω το αντίστοιχο ΦΕΚ οριοθέτησης του οικισμού ως οικισμός προ του 1923, το οποίο και υπάρχει). Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ειδικό ΠΔ του 1981 για οριοθετημένο παραδοσιακό οικισμό προ του 1923, ΑΝΩ των 2000 κατοίκων.

Έχω οικόπεδο τεμνόμενο από το όριο του οικισμού, για το οποίο το εντός τμήμα από μόνο του ΔΕΝ πιάνει τον κανόνα (και ούτε έχει παλαιότητα για παρέκκλιση). 

Το ΠΔ της περιοχής δεν αναφέρει τίποτα για την περίπτωση τεμνόμενου. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

Απλά μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο κατευθείαν;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 2/6/2022 at 4:55 ΜΜ, toposa said:

Καλησπέρα, έχω ειδικό ΠΔ του 1981 για οριοθετημένο παραδοσιακό οικισμό προ του 1923, ΑΝΩ των 2000 κατοίκων.

Έχω οικόπεδο τεμνόμενο από το όριο του οικισμού, για το οποίο το εντός τμήμα από μόνο του ΔΕΝ πιάνει τον κανόνα (και ούτε έχει παλαιότητα για παρέκκλιση). 

Το ΠΔ της περιοχής δεν αναφέρει τίποτα για την περίπτωση τεμνόμενου. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

Απλά μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο κατευθείαν;

Μου εχει τυχει με αναλογο ΦΕΚ να σου επιτρεπει να "δανειστείς" εικονικά τμήμα απο το εκτος σχεδιου για να βγαινει η αρτιοτητα.

Edited by GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με ένα θέμα που με προβληματίζει.

Συντάσσω τοπογραφικό διάγραμμα σε οικόπεδο εντός παραδοσιακού οικισμού (Υστέρνια, Τήνος). Το όριο του γεωτεμαχίου στην πλευρά που έχει πρόσωπο, ταυτίζεται με το όριο του οικισμού. Συμπερασματικά, το πρόσωπο του γεωτεμαχίου είναι σε αγροτική οδό εκτός οικισμού και για να αναγνωρισθεί θα πρέπει να ακολουθήσω τη διαδικασία για διαπίστευση της οδού προ του 1923.
 

Μήπως έχει διαβάσει/ακούσει κάποιος αν υπάρχει κάποιος περιορισμός σχετικά με την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα γεωτεμαχίου που βρίσκεται εντός οικισμού αλλά έχει πρόσωπο σε οδό εκτός οικισμού? Σε αυτή τη περίπτωση υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα συνάδελφοι!

Έχω την περίπτωση οικοπέδου με διώροφο κτίσμα σε παραδοσιακό οικισμό (με ΦΕΚ του 2004) κάτω των 2000 κατοίκων (Π.Δ.24.4/3-5-85 ΦΕΚ 181Δ) και αρτιότητα 300μ2.

Ο ιδιοκτήτης το απέκτησε με αγορά το 1994 και τοπογραφικό που συνοδεύει τον τίτλο το επισυναπτόμενο. Παλαιότερος τίτλος βρέθηκε το έτος 1943 με απλή αναφορά ως οικία.

Κατόπιν αυτοψίας μου διαπίστωσα ότι ο κοινοτικός χώρος στα βόρεια δεν υπάρχει (είναι ιδιωτική ιδιοκτησία) και το μονοπάτι (κοινοτικός δρομίσκος στον τίτλο) που περιγράφεται στα ανατολικά είναι μία πρόσβαση (άτυπη δουλεία διόδου) από την ανατολική ιδιοκτησία και μέσω 3ης ιδιοκτησία βγαίνει σε δημοτικό δρόμο.

Θεωρώ λοιπόν ότι το ακίνητο είναι τυφλό και επομένως κατά παρέκκλιση άρτιο και μη οικοδομήσιμο.

Η κατοικία είναι κλειστή από το 1994 και χρίζει επισκευής, ενώ ο ιδιοκτήτης θέλει να την εκμεταλλευτεί τουριστικά ως κατάλυμα. 

Θα ήθελα τα φώτα σας ως προς τη λύση για επισκευής της οικίας για λόγους υγιεινής και χρήσης. Χρειάζεται αρτιότητα και οικοδομησιμότητα;
Φυσικά οποιαδήποτε άλλη σκέψη/πρόταση ως προς την δυνατότητα έκδοσης οικοδομικής άδειας είναι ευπρόσδεκτη.

IMG_20220725_092004.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.