Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Soundholics

 

Εχεις κολλήσει στο σημείο ότι θ και γ που δεν πληρούν τις διαστάσεις δεν ανήκουν στην κατηγορία αυτή ενώ οι άλλες ανήκουν ακόμα και αν δεν πληρουν και αγνοείς το ότι παρακάτω λεέι οτί καμια από τις περίπτωσειςπου δεν πληρει τις διαστάσεις δεν ανηκει στην κατηγόρια Γ και βάλτε την σε άλλη κατηγορία.Αυτό γιατί το αγνοείς; Είναι ξεκαθαρο ότι αν δεν πληρεί τις διαστάσεις απλά δεν ειναι κατηγορία γ. Είναι μικροπαράβαση πχ καμινάδα 6 μέτρα περιτοίχηση 5 μέτρα η υπέρβαση ύψους σε βιοτεχνικο κατά 100%  ; Προφανώς όχι...ότι δεν πληρει τις διαστάσεις , δεν ειναι κατηγορία Γ και πάει με αναλυτικο.. 

Edited by iguana
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι παραβάσεις που έχουν τα χαρακτηριστικά της κατηγορίας 3 αλλά ξεπερνούν τις διαστάσεις πάνε με την παρ. 5 του αρ.18 (εκτός της ιστ). Δέν το λέω εγώ, ο Ν.4178 το λέει. Απλά θα πρέπει να την βάλεις σε φύλλο που να έχει κατηγορία διαφορετική απο την 3. Τι άλλο να πω;

Edited by spagkratis
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω τη δική μου θέση, όσο πιό απλά μπορώ και για τελευταία φορά, με την ευχή σε όλους να κάνετε ό,τι σας βοηθήσει ο ΜΑΤΣ......

 

1. Το πρόστιμο για κάθε είδους και μορφής αυθαιρεσία, η οποία αντιστοιχίζεται σε εμβαδόν υπολογίζεται για τον 4178 ως ΥΔΚΧ κ.λπ.

Εκεί συμπεριλαμβάνονται τα πάντα, π.χ. πολυκατοικίες, μονοκατοικίες, διαμερίσματα, προσθήκες, κλείσιμο ημιυπαιθρίων, κλειστές θέσεις στάθμευσης, κλείσιμο Pilotis, αποθήκες, αποθήκες στον ακάλυπτο, αποθήκες κάτω από τη σκάλα, αποθήκες σε όροφο, αποθήκες στο δώμα, "φάγωμα τ.μ.από το φωταγωγό, "φάγωμα" τ.μ. από κοινόχρηστο διάδρομο κ.λπ.

2. Εξαιρούνται και το πρόστιμο για τη ρύθμιση αυτών υπολογίζεται ως ΥΔ με μειωτικό συντελεστή, όσες αυθαιρεσίες υφίστανται σε υπόγειες στάθμες, πατάρια και σοφίτες (κατά ΝΟΚ).

3. Εξαιρούνται και τη γλυτώνουν με ένα 500άρικο όσες ακριβώς αναφέρονται (και εμπίπτουν λόγω της ιδιαίτερης επιφάνειάς τους) στις διάφορες περιπτώσεις της κατηγορίας 3.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

makiaveli, soundholics και Ιάσονα από τη σελ15

 

και εγώ συμφωνούσα μαζί σας -ΒΧ με ΥΔΚΧ- μέχρι που βγήκε η εγκύκλιος.

 

Το ζήτημα τίθεται στο κατά πόσο ακολουθούμε την εγκύκλιο ή όχι

ή

στο τι λέει η εγκύκλιος;

 

Αν την ακολουθούμε ή όχι, πιστεύω ότι αφού δεν είναι αντίθετη στο 4178 (όχι στο ΝΟΚ) γιατί όχι;

Δηλαδή αποθήκη 16 - 20 - 25 μ2 ή ύψους 2,6 ή 2,8 (εξωτερικό) είναι τόσο τραγικότερη αυτής της (ιγ).

Η διαφορά είναι ότι η μεν εξαιρείται οριστικά, η δε όχι.

Τώρα, αν βρείτε αποθήκη 35, 50, 100 μ, ε! εντάξει... έχουμε και την υποκειμενική ματιά να ξεχωρίσουμε κάποια πράγματα.

 

Όσον αφορά στο τι λέει η εγκύκλιος

soundholics

διαφωνούμε στο (β) και όχι στο (α).

(α) "οι παραβάσεις των εδαφίων θ και ιγ, που δεν πληρούν τις προυποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την παρούσα κατηγορία, δεν θεωρούνται ως αυθαίρετες μικρές παραβάσεις ώστε να υπαχθούν στην κατηγορία αυτή. 

 

Όταν είμαστε εκτός των προβλεπόμενων, δεν εντασσόμαστε στην κατ.3. Συμφωνούμε

 

(β) Σε περίπτωση παραβάσεων που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την παρούσα κατηγορία εφαρμόζεται η παρ.5 του άρθρου 18 του νόμου και στο φύλλο καταγραφής επιλέγεται οποιαδήποτε άλλη κατηγορία πλην της Γ

 

Το ίδιο λεκτικό

Όταν είμαστε εκτός των προβλεπόμενων...

εγώ καταλαβαίνω: πηγαίνουν με αναλυτικό

εσύ μου λες: δεν πηγαίνουν με αναλυτικό ή δεν πηγαίνουν με αναλυτικό μόνο οι αποθήκες ή δεν έχω καταλάβει τι εννοείς...

 

Πως διαβάζεις εφαρμόζεται και καταλαβαίνεις δεν εφαρμόζεται;

 

 

εντιτ:

άντε πάλι 10 ποστ

ουφ

 

 

 

 

Ιάσονα

το σκεπτικό σου, όπως το αντιλαμβάνομαι, έχει να κάνει με το ότι η εγκύκλιος, παρόλο που λέει οι αποθήκες με αναλυτικό

αντίκειται στο νόμο και λέει και βλακείες, οπότε δεν την ακολουθούμε.

Να σου υπενθυμίσω ότι και στον 4014 ο συντΒΧ προβλεπόταν μονάχα για πατάρια, σοφίτες, υπόγεια και η ιδέα για τις ισόγειες αποθήκες (που την επεκτείναμε όλοι μας για όλες τις στάθμες) ήρθε από ερ/ση. Ούτε καν από την πρώτη διευκρ εγκύκλιο.

Τότε γιατί εργαζόμασταν παρά-νομα και τώρα δεν πρέπει. Ήταν μία παράλειψη του νόμου τότε ή σόφισμα των ερ/σεων, άλλη μία παράλειψη (διευκρίνιση στο νόμο) ή σόφισμα της εγκυκλίου έχουμε και τώρα

 

.

Edited by sagiasd
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω τη δική μου θέση, όσο πιό απλά μπορώ και για τελευταία φορά, με την ευχή σε όλους να κάνετε ό,τι σας βοηθήσει ο ΜΑΤΣ......

 

1. Το πρόστιμο για κάθε είδους και μορφής αυθαιρεσία, η οποία αντιστοιχίζεται σε εμβαδόν υπολογίζεται για τον 4178 ως ΥΔΚΧ κ.λπ.

Εκεί συμπεριλαμβάνονται τα πάντα, π.χ. πολυκατοικίες, μονοκατοικίες, διαμερίσματα, προσθήκες, κλείσιμο ημιυπαιθρίων, κλειστές θέσεις στάθμευσης, κλείσιμο Pilotis, αποθήκες, αποθήκες στον ακάλυπτο, αποθήκες κάτω από τη σκάλα, αποθήκες σε όροφο, αποθήκες στο δώμα, "φάγωμα τ.μ.από το φωταγωγό, "φάγωμα" τ.μ. από κοινόχρηστο διάδρομο κ.λπ.

2. Εξαιρούνται και το πρόστιμο για τη ρύθμιση αυτών υπολογίζεται ως ΥΔ με μειωτικό συντελεστή, όσες αυθαιρεσίες υφίστανται σε υπόγειες στάθμες, πατάρια και σοφίτες (κατά ΝΟΚ).

3. Εξαιρούνται και τη γλυτώνουν με ένα 500άρικο όσες ακριβώς αναφέρονται (και εμπίπτουν λόγω της ιδιαίτερης επιφάνειάς τους) στις διάφορες περιπτώσεις της κατηγορίας 3.

Σε αυτό που λες, να αντιστοιχίζεται σε επιφάνεια χώρου,έχεις απόλυτο δίκιο. Θα περίμενα όμως το αρ. 9 να εξαιρεί τις περιπτώσεις θ και ιγ όπως εξαιρεί την ιστ. Αντίθετα στην εγκ. λέει ότι και αυτές οι περιπτώσεις (θ και ιγ) όταν ξεπερνούν τις διαστάσεις υπάγονται στην παρ 5 του αρ.18. 

Για να είναι τυπικό νομικά θα δούμε κάποιο νόμο στο άμεσο μέλλον που θα περιλαμβάνει αντικαταστάσεις άρθρων του Ν.4178 και το αρ. 18 μάλλον θα είναι μία απο αυτές τις περιπτώσεις. Ειδικά το σημείο που θίγεις.  

 

Επίσης, νόμιζα ότι δεν αφαιρούμε πόντους φήμης αν διαφωνούμε με κάποιον. Εγώ προσωπικά παρόλο που διαφωνώ με τον Ιάσονα, πρέπει να πω ότι έχει εμπεριστατωμένη άποψη και αφού βοηθάει την κοινότητα με την συμμετοχή του, θα πρέπει να του βάλω +1 και όχι -1 επειδή διαφωνώ! 

 Υ.Γ. Δεν υπονοώ ότι ο Ιάσονας μου αφαίρεσε τους πόντους.

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω να συμπληρώσω κατι άλλο, νιώθω ότι επαναλαμβάνομαι, και ότι σας κουράζω, όπως και κουράζομαι.

Η γνώμη μου είναι στα προηγούμενα ποστ, και αποτελούν και απαντήσεις για iguana, και spagkratis στις πρόσφατες ερωτήσεις τους.

Ούτε σαδιστής είμαι, ούτε μαζόχας, να βγάζω πιο ψηλά πρόστιμα και να διώχνω πελάτες.

Απλά κρατήστε και μια πισινή, γιατι και με άλλους συναδέλφους και στον 4014 και στον 4178 υπήρχαν αντιρρήσεις και αναγκάστηκαν να τις μαζέψουν.

 

Πιστεύω όταν βγουν λυμμένα παραδείγματα θα πάρουμε τις απαντήσεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε εδώ.

Είναι πολύ νωρίς ακόμα, θα δούμε και άλλα. Το θέμα δεν είναι όμως να δούμε ποιός θα μαζευτεί, αλλά να ξέρουμε τι να κάνουμε όλοι μας στο τέλος. 

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3. Εκει μεσα μπαινουν και καποιες αποθηκουλες...!!!! :smile:

 

Οι οποίες πρέπει να έχουν απολύτως συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (διαφορετικά την πάτησαν κι έφυγαν από την κατηγορία αυτή)....

 

 

το σκεπτικό σου, όπως το αντιλαμβάνομαι, έχει να κάνει με το ότι η εγκύκλιος, παρόλο που λέει οι αποθήκες με αναλυτικό

αντίκειται στο νόμο και λέει και βλακείες, οπότε δεν την ακολουθούμε.

 

Όχι δεν είναι αυτό. Θεωρώ ότι, εξαιρούνται οι αποθήκες κ.λπ. (που αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια) από την παραπομπή για αναλυτικό... Δηλαδή συμφωνώ απολύτως με τη θέση του αγαπητού soundholics

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.