Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Εσύ τι βλέπεις ότι προβλέπει γι' αυτές ο ΝΟΚ? 

Σου παρέθεσα ολόκληρα τα εδάφια... 

 

Για να μην χάνουμε την ουσία, φαντάζομαι ότι αντιλαμβάνεσαι στην διαφορά καπνοδόχου και αποθήκης, συνεπώς το παράδειγμα σου δεν ήταν πολυ εύστοχο, ούτε είχε νόημα να μου παραθέσεις μια νομοθεσία που έχει αντικατασταθεί.

Δεν θέλω να εκνευριστούμε, το μόνο που θα ήθελα να πω είναι όταν κάτι αποτελεί προσωπική άποψη κατά παράβαση των νόμων, να επισημαίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,

 

Για μια ακόμα φορά ξανατονίζω,

Η εγκύκλιος ΔΕΝ αποτελεί νόμο!!!!

Και ως τέτοια πρέπει να ...εισπράττεται από τον οποιονδήποτε κάνει χρήση ή προσπαθεί να την ερμηνεύσει!!!!!

 

Άδικα έγραψες ότι, "....οι προτάσεις που κάνω σε άλλους συναδέλφους είναι λάθος"!!!!!!

Άδικο θα ήταν να μην εκθέσω κι εγώ το γεγονός ότι ".....οι προτάσεις που κάνουν όσοι στηρίζονται απλώς και μόνον στη συγκεκριμένη εγκύκλιο είναι λάθος"!!!!

Και τα δύο αυτά αποτελούν "το ίδιο νόμισμα"!!!!

Εξαρτάται από το πιά όψη του βλέπει ο καθένας!!!!

 

Όσοι δηλαδή στηριχθούν σε συμπεράσματα της εγκυκλίου τα οποία δεν συμπεριλαμβάνονται στο νόμο, τότε προφανώς και θα πράξουν λάθος!!!!

Προφανώς και δεν έχουν απολύτως καμία νομική βάση όσα θα πράξουν!!!!

Προφανώς και σε περιπτώσεις (όπου κι αν) αντιπαρατεθούν σε δικαστήριο ή προσφύγει ο οποιοδήποτε έχει έννομο συμφέρον θα βρεθούν εκτεθειμένο!!!!

 

Η δικές μου συμβουλές προσπαθώ πάντα να διαφυλάττουν το συμφέρον όλων!!!!

Και των ιδιοκτητών και των συναδέλφων μηχανικών!!!!

Κι αυτό το συμφέρον που φαίνεται "δια γυμνού οφθαλμού κι αυτό που δεν φαίνεται, αλλά υποκρύπτεται"!!!!

Και βεβαίως καμία από τις εν λόγω συμβουλές δεν στηρίζεται απλώς και μόνο "...στο τι είναι εφικτό" ή στο "τι με βολεύει" αλλά αντιθέτως στο "τι είναι νόμιμο"!!!!

 

Τέλος!!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις όποια ερμηνεία θέλεις, 

αλλά όταν ο συνάδελφος κληθεί να υπερασπιστεί σε κάποια υπηρεσία ή σε κάποιο έλεγχο ή σε κάποιον άλλο μηχανικό

τον τρόπο  που ρύθμισε, φαντάζομαι ότι δεν στέκει σαν επιχείρημα το διαβασα από τον ΙΑΣΟΝΑ ή από τον SOUNDHOLICS,

αλλά το γράφει ο τάδε νόμος και η τάδε εγκύκλιος.

 

Για τα υπόλοιπα επειδή εκνευρίστηκες τελικά, δεν το συνεχίζω. 

Link to comment
Share on other sites

Καθησα και διαβασα ολο το Thread και ακρη δε βρηκα, οποτε ερωτω

 

Εχω παρακολουθημα αποθηκη στο υπογειο που ειναι κατω απο το κλιμακοστασιο

Σαν εμβαδον και διαστασεις ειμαι εντος της κατηγοριας 3

Ομως....

Το υπογειο στα σχεδια φερεται να εχει ΚΑΘΑΡΟ υψος 2,78μ και στην πραγματικοτητα κατασκευαστηκε 2,48μ

 

Η αποθηκη μου, λοιπον, καθοτι κατω απο κλιμακοστασιο εχει μειουμενο υψος που φθινει ως το μηδεν απο ενα αρχικο ΚΑΘΑΡΟ υψος κατω των 2,48μ

 

Τα 2,50μ που θετει ως οριο ο νομος για κατ3 ειναι καθαρα ή με παχη πλακας κλπ?

Γιατι το ακριβες καθαρο υψος στο μεγιστο σημειο δε μπορεσα να το πιασω, ουτε μπορω να υπολογισω παχη πλακων κατω απο το κλιμακοστασιο...

 

Μπαινω κατηγορια 3, λετε ή οχι?

 

Και αν οχι? Αναλυτικο η ΥΔΚΧ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα μετην διατυπωση των αποθηκων στην κατηγορια 3 μιλα για μεγιστο υψος 2,50 μ, και εννοει το τελικο (με επικαλυψη).

Στην δικη σου περιπτωση ομως η πλακα της επικαλυψης υφισταται νομιμως (φορεας κλιμ)σιου) και απλα εγκατασταθηκε αυθαιρετα στον υποκειμενο χωρο η χρηση αποθηκης.

 

Μπαινεις κατηγορια 3 αν σε συμφερει (εχεις και αλλα δηλ της κατηγοριας 3) αλλιως βαλτο ΥΔΚΧ (συμφωνα με συναδελφους θα βγει εγκυκλιος που θα δινει κ μειωτικο 50%)

Link to comment
Share on other sites

Επισυναπτω και ενα σχεδιο και εξηγω καλυτερα....

2,48μ ειναι καθαρο πλακα-πλακα χωρις παχη

 

Στο σημειο που ειναι το βελος στην κατοψη, ξεκινα να κατεβαινει η σκαλα απο ισογειο σε υπογειο και καταληγει δεξια, στο ασανσερ διπλα.

Κατω ακριβως απο το σημειο που ειναι το βελος, στο επιπεδο του υπογειου, ειναι η πορτα της αποθηκης μου.

Στο πρωτο σκαλοπατι δηλαδη τελειωνει το ωφελιμο υψος....

 

Τι παχη πλακας λαμβανω υποψιν στο σημειο του μεγιστου υψους ωστε να το συγκρινω με το 2,50μ της κατηγοριας 3 και να δω αν ειμαι μεσα η εξω?

 

Να θεωρησω 2,48-0,17 το ριχτι = 2,31μ + 0,13 το παχος της πλακας που μου δινουν τομες και ξυλοτυπος = 2,44μ και να τελειωσω εκει?

 

Σημειωτεον πως κλειδια αποθηκης δεν εχω, εχουν χαθει και ο ιδιοκτητης ειναι 500χλμ μακρυα μου....

 

Τι παιζει?

 

 

Με συμφερει καραμπινατα....

Εχω κατι ψιλα ακομα κατηγοριας 3, οποτε παει αθροιστικα...

Ειδαλλως με ΥΔΚΧ (δε μπορω να περιμενω εγκυκλιο για ΒΧ, ειναι για πωληση) με ΤΖ 2100 στην Καλαμαρια θα μου δωσει πανω απο 500€ προστιμο και ειναι μαλακια....

 

Δηλαδη θεωρειτε πως τα 2,50μ ειναι ΜΕ την πλακα οροφης της αποθηκης, η οποια στην προκειμενη επειδη ειναι νομιμως υφισταμενη ως πλακα κλιμακοστασιου δεν προσαυξανει το υψος και υπολογιζουμε το ωφελιμο μονο?

 

Και αν το ωφελιμο (δηλαδη η εγκατασταση της χρησης στον υφισταμενο χωρο) ηταν πανω απο 2,50μ θα πηγαινα με ΥΔΚΧ?

 

Παρανοια...

post-47080-0-52822900-1382480641_thumb.jpg

post-47080-0-81915200-1382480752_thumb.jpg

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Στην δικη σου περιπτωση ομως η πλακα της επικαλυψης υφισταται νομιμως (φορεας κλιμ)σιου) και απλα εγκατασταθηκε αυθαιρετα στον υποκειμενο χωρο η χρηση αποθηκης.

 

Ωρες ώρες δεν σας καταλαβαίνω ρε παιδιά. Εδώ και μέρες αναλύουμε με "γραμματική προσέγγιση" το κόμμα και την τελεία κάθε σειράς του νόμου , δεν ξεφεύγουμε ούτε κεραία από την

 

εγκύκλιο και ξαφνικά λέτε  αυτό ? Που δεν αναφέρεται πουθενά ? Που το στηρίζετε ? 

 

Γιατί μπήκε το ύψος των 2,5 μ ως περιορισμός και όχι το 3 ? Εγώ λέω ότι μπήκε για να πέσει κάτω από το υψος ΚΧ.

 

Αυτό τον ενδιαφέρει , να μην έχει προδιαγραφές  ΚΧ. Αρα , στην περίπτωση αυτή δεν έχει σχέση με το νόμιμο ή όχι της υπερκείμενης πλάκας και δεν ισχύει το παραπάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

avgoust  
ο Νόμος λέει
κατηγορία 3 Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις.
ιγ. Αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15 τετραγωνικά μέτρα και ύψους έως 2,50 μέτρα.

 

Η διατύπωση του ύψους αφορά το ύψος όπως μετράται στον κτηριοδομικό, αλλά η αναφορά του νόμου και της κατηγορίας είναι για κατασκευή (αποθήκη) που είναι αυθαίρετη ή αυθαίρετη χρήση που έχει εγκατασταθεί σε κάποιο χώρο.

Στην δική μας την περίπτωση ο χώρος υφίσταται νομίμως βάσει των σχεδίων της οικοδομικής αδείας. 

Η χρήση είναι αυτή που εγκαταστάθηκε παράνομα και το ύψος αυτής μετράται ως αυθ. κατασκευή. 

Οι προδιαγραφές του χώρου Κ.Χ. δεν έχουν καμία σημασία εδώ, εξάλλου η Εγκύκλιος έχει κάνει σαφές ότι ο χαρακτηρισμός ΒΧ δεν έχει καμία σχέση με το Νόμο των Αυθαιρέτων.

 

19.  Πώς δηλώνονται αυθαίρετοι ισόγειοι αποθηκευτικοί χώροι ύψους 2,20µ.; Ως βοηθητικοί χώροι λόγω ύψους ή ως χώροι κύριας χρήσης

Για την υπαγωγή στο ν. 4178/13 το ύψος της αυθαίρετης ισόγειας αποθήκης δεν επηρεάζει  τη χρήση που έχει. Εποµένως, αυθαίρετη ισόγεια κατοικία ύψους π.χ. 2,20 µ. ρυθµίζεται κατά τις διατάξεις του ν. 4178/13 και δεν λαµβάνεται ως βοηθητική χρήση λόγω του µικρού ύψους της.

Link to comment
Share on other sites

Με συμφερει καραμπινατα....

Εχω κατι ψιλα ακομα κατηγοριας 3, οποτε παει αθροιστικα...

Ειδαλλως με ΥΔΚΧ (δε μπορω να περιμενω εγκυκλιο για ΒΧ, ειναι για πωληση) με ΤΖ 2100 στην Καλαμαρια θα μου δωσει πανω απο 500€ προστιμο και ειναι μαλακια....

 

Δηλαδη θεωρειτε πως τα 2,50μ ειναι ΜΕ την πλακα οροφης της αποθηκης, η οποια στην προκειμενη επειδη ειναι νομιμως υφισταμενη ως πλακα κλιμακοστασιου δεν προσαυξανει το υψος και υπολογιζουμε το ωφελιμο μονο?

 

Και αν το ωφελιμο (δηλαδη η εγκατασταση της χρησης στον υφισταμενο χωρο) ηταν πανω απο 2,50μ θα πηγαινα με ΥΔΚΧ?

 

Παρανοια...

το υπογειο που παραθετεις αποτελει τον βοηθητικο χωρο μιας πολυκατοικιας με οικοδομική αδεια προφανως, το οποιο δεν αλλαξε χρηση ετσι?εχει παραμεινει βοηθητικος χωρος. Προφανως κατω απο την ψαθα του κλιμακοστασιου προκυπτει ενας ωφελιμος χωρος, αποθηκευτικος προφανως. Υπαρχει συσταση στην οικοδομη? Αν υπαρχει συσταση ο χωρος αυτος ειναι δεν εμπιμπτει στους κοινοχρηστους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.