Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

ισόγειο λεβητοστάσιο που βρίσκεται στον περιβάλλοντα χώρο ως προσάρτημα ισόγειας κατοικίας κατασκευασμένο από λαμαρίνα (τοίχοι και επικάλυψη) διαστάσεων 2,07*1,57 (ήτοι εμβαδού 3,25τ.μ.) και ύψους 1,50μ με χρήση εγκατάστασης (κατά το άρθρο 2,παρ.19 του 4067) (δλδ εκεί τοποθετήθηκε βαρέλι και καυστήρας) δηλώνεται ως αποθήκη κατηγορίας 3 (παράγραφος θ) ή υ.δ.β.χ με μειωτικό συντελεστή 0,50?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα..είναι η πρώτη φορά που γράφω στο Μichanikos.gr..

Θα ήθελα να ρωτήσω:

1. την ισόγεια αποθήκη θα την αποτυπώσω στο σχέδιο κάλυψης?..και αν η εν λόγω αποθήκη έχει 2,30μ ύψος με τοιχοποιία αλλά από πάνω έχει λαμαρίνα που φτάνει τα 2,70μ θα την βάλω κατηγορία 3 ή θα πάω με αναλυτικό?

2. αν έχω ακόμα μια ισόγεια αποθήκη που δεν μπορώ να την "τακτοποιήσω" επειδή κατασκευάστηκε πριν 2 μήνες, θα την δείξω στα σχέδιά μου?

3. σχέδιο κάλυψης απαιτείται να κάνω καινούριο?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας...

Edited by Μαρία 2
Link to comment
Share on other sites

ισόγειο λεβητοστάσιο που βρίσκεται στον περιβάλλοντα χώρο ως προσάρτημα ισόγειας κατοικίας κατασκευασμένο από λαμαρίνα (τοίχοι και επικάλυψη) διαστάσεων 2,07*1,57 (ήτοι εμβαδού 3,25τ.μ.) και ύψους 1,50μ με χρήση εγκατάστασης (κατά το άρθρο 2,παρ.19 του 4067) (δλδ εκεί τοποθετήθηκε βαρέλι και καυστήρας) δηλώνεται ως αποθήκη κατηγορίας 3 (παράγραφος θ) ή υ.δ.β.χ με μειωτικό συντελεστή 0,50?

ευχαριστώ

 

Ότι σε συμφέρει από πλευράς υπολογισμού προστίμου. Εάν υπάρχουν και άλλα δηλωμένα τμ στα ΦΚ, ο συμψηφισμός των τμ ίσως να είναι ευνοικότερος από το κατ'αποκοπήν 500ρικο της κατ.3 .

Γεια σας και από μένα..είναι η πρώτη φορά που γράφω στο Μichanikos.gr..

Θα ήθελα να ρωτήσω:

1. την ισόγεια αποθήκη θα την αποτυπώσω στο σχέδιο κάλυψης?..και αν η εν λόγω αποθήκη έχει 2,30μ ύψος με τοιχοποιία αλλά από πάνω έχει λαμαρίνα που φτάνει τα 2,70μ θα την βάλω κατηγορία 3 ή θα πάω με αναλυτικό?

2. αν έχω ακόμα μια ισόγεια αποθήκη που δεν μπορώ να την "τακτοποιήσω" επειδή κατασκευάστηκε πριν 2 μήνες, θα την δείξω στα σχέδιά μου?

3. σχέδιο κάλυψης απαιτείται να κάνω καινούριο?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας...

1. Ναι, αποτυπώνεται κανονικά και χαρακτηρίζεται αναλόγως της κατηγορίας που εμπίπτει.

Εάν θεωρείς πως πληρεί τις προυποθέσεις της κατ.3 εχει καλώς, διαφορετικά θα υπολογιστεί ως ΒΧ εάν πληρεί  τον όρο "βοηθητικός χώρος του κυρίως κτίσματος" κατά την Εγκ. 4 ή ως ΚΧ σε κάθε άλλη περίπτωση.  Αναλυτικός σε καμία περίπτωση.

2. Ναι, με χαρακτηρισμό ως "χώρος εκτός ρύθμισης του 4178 κτλ".

3. Εάν μπορείς να παρουσιάσεις ένα ευανάγνωστο αποτέλεσμα με σχεδιασμό των μεγεθών επάνω στο εγκεκριμένο σχέδιο έχει καλώς, διαφορετικά συντάσσεις νέο. Είναι ουσιαστικά στη κρίση σου.

Edited by yian
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ότι σε συμφέρει από πλευράς υπολογισμού προστίμου. Εάν υπάρχουν και άλλα δηλωμένα τμ στα ΦΚ, ο συμψηφισμός των τμ ίσως να είναι ευνοικότερος από το κατ'αποκοπήν 500ρικο της κατ.3 .

1. Ναι, αποτυπώνεται κανονικά και χαρακτηρίζεται αναλόγως της κατηγορίας που εμπίπτει.

Εάν θεωρείς πως πληρεί τις προυποθέσεις της κατ.3 εχει καλώς, διαφορετικά θα υπολογιστεί ως ΒΧ εάν πληρεί  τον όρο "βοηθητικός χώρος του κυρίως κτίσματος" κατά την Εγκ. 4 ή ως ΚΧ σε κάθε άλλη περίπτωση.  Αναλυτικός σε καμία περίπτωση.

2. Ναι, με χαρακτηρισμό ως "χώρος εκτός ρύθμισης του 4178 κτλ".

3. Εάν μπορείς να παρουσιάσεις ένα ευανάγνωστο αποτέλεσμα με σχεδιασμό των μεγεθών επάνω στο εγκεκριμένο σχέδιο έχει καλώς, διαφορετικά συντάσσεις νέο. Είναι ουσιαστικά στη κρίση σου.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας...Μια διευκρίνιση μόνο..

Στην 1. ερώτηση αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα λάβω υπόψη για το ύψος της αποθήκης την τοιχοποιία ή την (επιπλεόν) λαμαρίνα..

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να λάβεις το ύψος των 2,70μ στον υπολογισμό, δηλαδή με την επικάλυψη. Βέβαια με αυτό το τρόπο χάνεις την κατηγορία 3 λόγω ύψους και πας με φύλλα καταγραφής και τετραγωνικά μέτρα (μικρό το κακό υποθέτω).

Η απόφαση είναι δική σου γιατί καμιά φορά έχει και κόντρα ήλιο όταν μετράμε...

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι λάβεις το ύψος των 2,70μ στον υπολογισμό, δηλαδή με την επικάλυψη. Βέβαια με αυτό το τρόπο χάνεις την κατηγορία 3 λόγω ύψους και πας με φύλλα καταγραφής και τετραγωνικά μέτρα (μικρό το κακό υποθέτω).

Η απόφαση είναι δική σου γιατί καμιά φορά έχει και κόντρα ήλιο όταν μετράμε

Τελευταία διευκρίνιση, μήπως και αλλάξει κάτι στον τρόπο υπολογισμού του προστίμου και δεν το έχω σκεφτεί..

Η λαμαρίνα ουσιαστικά είναι και το 'δώμα' της αποθήκης..

όσο για το σχόλιο με τον ήλιο κόντρα...γέλασα πάααρα πολύ..ευχαριστώ και για το χρόνο σου και που είχες την όρεξη να μου απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

yian σε ευχαριστώ για την απάντηση.μια διευκρίνηση όμως, το λεβητοστάσιο που περιγράφω παίρνει μειωτικό συντελεστή? 

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκύκλιο 4 και αν είναι όπως φαίνεται (δηλαδή βοηθητική αποθήκη του κυρίως κτιρίου) πιστεύω πως ναι. Δηλαδή βοηθητικός χώρος με 0,5 συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

για αποθήκη σε όροφο ούτε συζήτηση ε?

 

πρόκειται για κτήριο καταστημάτων με υπόγειο, ισόγειο και όροφο. Ο όροφος σύμφωνα με την ΟΑ καλύπτει το 50% περίπου της επιφάνειας του ισογείου. Φυσικά ο ιδιοκτήτης έκλεισε και το υπόλοιπο 50%. Λέει(και δείχνει) ότι το αυθαίρετο τμήμα που έκλεισε το χρησιμοποιεί ως αποθήκη των προιόντων του καταστήματος. Εγώ πάλι νομίζω καραμπινάτο ΥΔΚΧ. Καμιά άλλη άποψη?

 

υγ: Σάββατο 10:15 στο γραφείο και ασχολούμαι με 4178...πίκρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.