Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

 

 
 

 

Ναι παίρνει μειωτικό συντελεστή καθόσον στο εν λόγω "οικόπεδο" ο χώρος αυτός είναι βοηθητικός χώρος άλλου νομίμως υφιστάμενου (είναι τέτοιος;;; ;) κύριου χώρου.Δηλ τι εννοει νομιμως υφισταμενου(δεν λεει με ΟΑ),αν εχει αυθαιρεσιες  το κυριως κτιριο δεν βαζουμε μειωτικο στην αποθηκη?

 

Για το δεύτερο ερώτημα δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα!!!!! Υποθέτω τα πρώτα 50 με μειωτικό και τα υπόλοιπα όχι (ΥΔΚΧ και ΥΚ και....).

Προσωπικώς δεν θα την έκανα τώρα τέτοια δήλωση και θα περίμενα έως 15.1.2015!!!

 

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχει απαντηθει αλλα

ισογεια αποθηκη μπαινει στις 'υπηρεσιες΄΄?

στο οικοπεδο υπαρχει κατοικια χωρις αυθαιρεσια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

ισόγεια αποθηκη 11 τ.μ. χαμηλότερη των 2,50μ. που τη δηλωσα αρχικά με 4014 πρέπει να τη βάλω υποχρεωτικά κατηγορία 3 μετά τη μεταφορά στον 4178 και να υπολογιστεί με αναλυτικό ?

 

Αν ναι τότε αυτό γίνεται υποχρεωτικά ή είναι θέμα επιλογής μας? (γιατί στην προκειμένη αυξάνει το πρόστιμο...)

 

Αν η αποθήκη δεν έχει Δ από την κατοικία παραπλεύρως μπορεί να μπεί κατηγορία 3 ή δεν επηρρεάζει αυτό? ( το ρωτάω με τη λογική ότι αυτα της κατηγορίας 3 εξαιρούνται οριστικά  από την κατεδάφιση...)

 

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχει απαντηθει αλλα

ισογεια αποθηκη μπαινει στις 'υπηρεσιες΄΄?

στο οικοπεδο υπαρχει κατοικια χωρις αυθαιρεσια

largy τι ειδους αποθηκη.κατοικιας?αν ναι μπαινει υπηρεσιες αν κ θα μπορουσε κ <<σαν αλλη κατοικια>>αφου ειναι ΒΧ αλλης κατοικιας

 

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

ισόγεια αποθηκη 11 τ.μ. χαμηλότερη των 2,50μ. που τη δηλωσα αρχικά με 4014 πρέπει να τη βάλω υποχρεωτικά κατηγορία 3 μετά τη μεταφορά στον 4178 και να υπολογιστεί με αναλυτικό ?η κατ 3 δεν εχει αναλυτικο  βαζεις 1 χωριστο  φκ κατ3 κ 500ευρω

 

Αν ναι τότε αυτό γίνεται υποχρεωτικά ή είναι θέμα επιλογής μας? (γιατί στην προκειμένη αυξάνει το πρόστιμο...)με την εγκυκλιο 4 μπορεις να την βαλεις αναλυτικο μαζι με αλλες παραβασεις

 

Αν η αποθήκη δεν έχει Δ από την κατοικία παραπλεύρως μπορεί να μπεί κατηγορία 3 ή δεν επηρρεάζει αυτό? ( το ρωτάω με τη λογική ότι αυτα της κατηγορίας 3 εξαιρούνται οριστικά  από την κατεδάφιση...)σε κατ3 κ αναλυτικο δεν εξεταζεις Δ

 

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

δηλαδή, αν έχω καταλάβει καλά, σύμφωνα με την τροποποίηση του παρ/τος Α, όσες ισόγειες αποθήκες είναι κάτω των 50τμ και πάνω από 15τμ (κατηγορία 3) παίρνουν μειωτικό συντελεστή;;; Δηλαδή, όσα κορόιδα ρύθμισαν μέχρι τώρα, πληρώνουν παραπάνω από αυτούς που δεν έχουν κάνει ακόμα τίποτα...   :shock: Α ρε Ελλαδιστάν!

Link to comment
Share on other sites

OΛΟΙ οι ισόγειοι βοηθητικοι χωροι  μέχρι τώρα παίρναν μειωτικό συντελεστή...Οποιος ρυθμίσει απο δω και μετά ισογειο βχ μεγαλύτερο των 50μ2 θα χει πρόβλημμα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω  εχω ισογεια αποθηκη 59 μ2 με 4014 και εξοφλημενο προστιμο . κατα τη μεταφορα στον  4178 τι θα κανω?

1/ θα δηλωσω τα 50 μ2 με 0.50 και τα 9 μ2 χωρις 0.50?

2/θα αυξηθει το προστιμο?

3/πρεπει να πληρωθει η προς τα πανω διαφορα?

4/πως θα αποφυγω το ξυλο απ το πελατη μου?χαχαχα

Edited by martha1
Link to comment
Share on other sites

 

OΛΟΙ οι ισόγειοι βοηθητικοι χωροι  μέχρι τώρα παίρναν μειωτικό συντελεστή...Οποιος ρυθμίσει απο δω και μετά ισογειο βχ μεγαλύτερο των 50μ2 θα χει πρόβλημμα!

 

Σωστά.

 

 

εγω  εχω ισογεια αποθηκη 59 μ2 με 4014 και εξοφλημενο προστιμο . κατα τη μεταφορα στον  4178 τι θα κανω?

1/ θα δηλωσω τα 50 μ2 με 0.50 και τα 9 μ2 χωρις 0.50? ΝΑΙ

2/θα αυξηθει το προστιμο? ΝΑΙ

3/πρεπει να πληρωθει η προς τα πανω διαφορα? ΝΑΙ

4/πως θα αποφυγω το ξυλο απ το πελατη μου?χαχαχα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

OΛΟΙ οι ισόγειοι βοηθητικοι χωροι  μέχρι τώρα παίρναν μειωτικό συντελεστή...Οποιος ρυθμίσει απο δω και μετά ισογειο βχ μεγαλύτερο των 50μ2 θα χει πρόβλημμα!

δεν το ειπες απολυτως σωστα.και οποιος ρυθμισε με τον 4014 ισογειο ΒΧ μεγαλυτερο των 50μ2 και παει να μεταφερει τη δηλωση στον 4178,θα εχει σοβαρο προβλημα

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑευχαριστω για την απαντηση.αλλα μου μενει η εξης απορια.γιατι πρεπει να πληρωθει η παραπανησια διαφορα κατα τη μεταφορα?αφου η εγκυκλιος 3 νομιζω λεει οτι οταν δεν αλλαζουν τα τμ δεν πληρωνεται η διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.