Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Καταλαβαίνω αυτό που λέτε απλά σκεφτόμουν μήπως ισχύει κάποια άλλη ποιο ευνοϊκή διάταξη..Πχ σε ένα κτίριο 2000 τετραγωνικών οι βοηθητικοί χώροι είναι πολύ περισσότεροι από 50 τμ (πραγματικά βοηθητικοί όχι μόνο κατ'ονομασία) . Είναι παράλογο να πληρώνει το ίδιο ένα λεβητοστάσιο και μια αποθήκη ηλεκτρολογικών πινάκων πχ με ένα κύριο χώρο καταστήματος!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα:

Σε περίπτωση έκδοσης οικοδομικής άδειας κτιρίου με pilotis μπορείς να έχεις το 50% της κάλυψης της σε κλειστά ισόγεια parking. Αυτό μπορεί να είναι για παράδειγμα 200 τμ, ίσως και παραπάνω. Αν όμως αυτό το κάνεις αυθαίρετα και θες να τα τακτοποιήσεις, με μειωμένο συντελεστη πάνε μόνο τα 50 τμ. Και αυτό άδικο είναι, αλλά έτσι λέει ο νόμος.
Αν το σκεφτείς έχει και μια λογική , το γιατί δηλ. σου δίνει απεριόριστα στο υπόγειο όπως σου είπε ο συνάδελφος, ενώ στο ισόγειο έχει όριο.

Edited by chrisvach
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι..

 

 

Απόληξη ανελκυστήρα υπολογίζεται ΥΔ ΥΥ χωρίς μειωτικό;

 

ευχαριστώ

Edited by Evan
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

για το παραπάνω κι εγώ έτσι θα το αντιμετώπιζα και να μην ξεχνάμε και το ισόγεια αποθήκη<15τ.μ =παράβαση....

Το ερώτημά μου :

Σε μονοκατοικία με τμήμα υπογείου με οικοδομική άδεια, κατά την αυτοψια διαπιστώνω ότι διατηρήθηκαν οι στάθμες της οικ.αδ. αλλά

α) δεν μπάζωσε ποτέ άρα έχω παράβαση

β) διατηρήθηκε η χρήση αποθήκης άρα δεν έχω τίποτα σε υπέρβαση δόμησης

γ) το «υπόγειο» δεν είναι πλέον τμήμα αλλά εκτίνεται σε όλη την κάλυψη του ορόφου με χρήση: αποθήκη. Ο ισόγειος πλέον αυτός χώρος(<50τ.μ.), που ήταν μπάζωμα στην οικ.άδεια, συνιστά υπέρβαση δόμησης μειωτικού συντελεστή και στο διάγραμμα κάλυψης το υπολογίζω στην δόμηση του γηπέδου?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει επιφάνεια ώστε να μπορεί να υπολογιστεί εμβαδομετρικα λέω εγώ τωρα

Ναι αλλά δεν είναι χώρος κύριας χρήσης όπως οι επιφάνειες που μπαίνουν στον εμβαδομετρικό τρόπο υπολογισμού του προστίμου, σύμφωνα με το παράρτημα του νόμου

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, επανέρχομαι με το ερώτημα: Τον ισόγειο αποθηκευτικό χώρο (<50τ.μ.) στην υπόγεια στάθμη της οικοδομικής άδειας, που δεν έγινε η διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου (δηλαδή επέκταση του υπογείου κάτω από ισόγειο χώρο), στο διάγραμμα κάλυψης του 4178/13 τον μετράω στην δόμηση ή όχι ?   

ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, επανέρχομαι με το ερώτημα: Τον ισόγειο αποθηκευτικό χώρο (<50τ.μ.) στην υπόγεια στάθμη της οικοδομικής άδειας, που δεν έγινε η διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου (δηλαδή επέκταση του υπογείου κάτω από ισόγειο χώρο), στο διάγραμμα κάλυψης του 4178/13 τον μετράω στην δόμηση ή όχι ?   

ευχαριστώ 

Με κάθε επιφύλαξη εγώ δεν θα το έβαζα στο Σ.Δ. Θα το θεωρούσα επέκταση υπογείου χώρου που σήμερα συνεχίζει να μη μετρά στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.