Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Καλησπέρα

Εχω αυθαίρετο ισόγειο 65 τ.μ εκ των οποίων τα 11 ειναι αποθηκευτικός χώρος. Μπορω στα 11 να βάλω μειωτικό συντελεστή παρά το 

γεγονώς ότι δεν εχει ανεξάρτητη είσοδο αλλα βρίσκεται εντός της κατοικίας?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά λέω όχι.

Είναι σαν να λές ότι έχω ένα δωμάτιο του σπιτιού μου που προς το παρόν δεν το χρησιμοποιώ και το χω σαν αποθήκη και θα το βάλω με μειωτικό (Ενω μεθαύριο εύκολα θα το κάνω 2ο παιδικό δωμάτιο)

Link to comment
Share on other sites

Koιτα, αν ήταν ενας χώρος κατ΄επέκταση και με αλλο δομικό τύπο, κλασικο αποθηκάκι στην ελληνική επαρχία,

δε θα εκανα καν την ερώτηση εδώ και θα το δήλωνα ώς ΥΔΒΧ. Τωρα με κολλαει ότι είναι ουσιαστικά δωμάτιο

 του σπιτιου και μπορώ και γω να πώ πως κλείνω και γω στο ότι δεν παίρνει μειωτικό. Βεβαια, εμεις τακτοποιούμε

την χρηση σήμερα και όχι την πιθανή μελλοντική χρήση του χώρου γενικά. 

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική αν πας για αυτοψία σε σπίτι που είναι ξενοίκιαστο αυτή τη στιγμή και οι ιδιοκτήτες έχουν μέσα όλα τα παρατημένα πράγματα που τους περισσεύουν, θα το δήλωνες αποθήκη??

Φυσικά και δηλώνουμε τη χρήση σήμερα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αν έχω ένα δωμάτιο του σπιτιού μου στο οποίο δεν κοιμάμαι επειδή το σπίτι μου είναι μεγάλο και το χρησιμοποιώ μόνο για να βάζω πράγματα θα θεωρήσω ότι έχει χρήση αποθήκης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.