Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

3) Όμως μάγκες μου, αν κάνατε αποθήκη πάνω από 15τμ ή 2,50μ ύψους, εε μη με περνάτε και για μαλάκα, μάλλον πρόκειται για κατοικία/κατάστημα και με δουλευετε ψιλό γαζί. Επειδή ούτως ή άλλως μετράει και στο ΣΔ ακομα και σαν αποθήκη, εε πάρτε τη με ΥΔΚΧ για να μη δουλευόμαστε...

 

Με το παραπάνω σκεπτικό αλλά και βάσει των οσω διάβασα παραπάνω, προσωπικά θα συμφωνήσω απόλυτα με ΙΑΣΟΝΑ και Soundholics.

Ισόγειοι βοηθητικοί χώροι που δεν έχουν προδιαγραφές κατηγορίας 3, πάνε με ΥΔΚΧ.

 

 

Έτσι είναι και αυτό λέει και η ε/α 19.

Λέει ότι εφόσον μιλάμε για αυθαίρετη ισόγεια αποθήκη, δε πα να είναι και 1,50 μ, αυτό μετράει στο συντελεστή δόμησης και επομένως είναι υπέρβαση δόμησης κύριου χώρου.

Υπέρβαση δόμησης βοηθητικού είχαμε στο 4014 και εκεί μπλέκτηκαν τα μπούτια από την άποψη άλλο ο βοηθητικός χώρος κτιριοδομικού, άλλο ο βοηθητικός χώρος στον ΓΟΚ, άλλο ο βοηθητικός χώρος για ότι θεωρεί η εφορία και άλλο ο βοηθητικός χώρος για υπολογισμό προστίμου. Απλά στο 4014 επρεπε να πουνε χώροι με μειοτικό συντελεστή για να είναι σωστοί.

Αλλά τι κάναν σωστά για να ήταν εκείνο;

 

Επίσης σε λεει και το άλλο, ακόμα και κατοικία να το έχεις, δε σημαίνει επειδή το έχεις <2,20 θα πάει βοηθητικό και θα ζητάς μειοτικό συντελεστή (που δεν υφισταται στον 4178), παρά μόνο στα πατάρια, υπόγεια και στις σοφίτες κατά ΝΟΚ.

 

ΌΤΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΔΟΜΗΣΗ, ΠΑΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕ ΥΔΚΧ

 

ΥΔ ΚΥΡΙΟΥ ΧΏΡΟΥ ΜΕ ΜΕΙΟΤΙΚΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΠΑΤΑΡΙΑ ΣΟΦΙΤΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΓΕΙΑ ΚΑΤΑ ΝΟΚ.

 

Τέλος να πω ότι λογικά οταν μεταφερθουν οι δηλωσεις στο νεο νομο, η αλλαγη του ΒΧ σε ΚΧ δε θα σημαινει μεγαλυτερο προστιμο και νεα υπαγωγη, απλά αλλάζει ο επιμέρους συντελεστής και οτι βγει μεγαλυτερο απλα δεν πληρωνεται.

 

Το θεμα του 4014 και των βοιηθητικών εκανε μεγαλο μπαχαλο στα συμβολαια γιατι η εφορια δε το δεχοτανε για απαλλαγή Α κατοικίας όταν έβλεπε βοηθητικό χώρο, που στην ουσία ήταν ΚΧ απλα ονομαζότανε βοηθητικος για υπολογισμό προστίμου

Edited by Thodoris4
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

makiaveli, soundholics και Ιάσονα από τη σελ15 και εγώ συμφωνούσα μαζί σας -ΒΧ με ΥΔΚΧ- μέχρι που βγήκε η εγκύκλιος. Το ζήτημα τίθεται στο κατά πόσο ακολουθούμε την εγκύκλιο ή όχι ή στο τι λέει η εγκύκλιος; (άποψη μου και πιστεύω και των υπολοίπων που είναι δύσπιστοι, το ζήτημα τίθεται στο τι λέει η εγκύκλιος. Αν το λέει, εγώ προσωπικά δεν έχω λόγο να μην την εφαρμόζω όταν ολόκληρος 4014 λειτουργούσε με ε/α.)

 

Όσον αφορά στο τι λέει η εγκύκλιος soundholics διαφωνούμε στο (β) και όχι στο (α).  

 

(α) "οι παραβάσεις των εδαφίων θ και ιγ, που δεν πληρούν τις προυποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την παρούσα κατηγορία, δεν θεωρούνται ως αυθαίρετες μικρές παραβάσεις ώστε να υπαχθούν στην κατηγορία αυτή. 

 

Με το (α) νομίζω σου λέει ότι εάν οι αντλ/κες εγκαταστάσεις ή οι αποθήκες έχουν την επιφάνεια αλλά όχι και τις διαστάσεις, χάνουν την κατηγορία Γ. Πολύ σημαντικό γιατί π.χ. οι πιο πολλές αποθήκες που θα μας τύχουν έχουν ύψος > 2,50Μ. Από εκεί και πέρα δεν σου λέει τι γίνονται αυτά...! (θ) και (ιγ) με διαφορετικές διαστάσεις πως αντιμετωπίζονται ?!

 

Όταν είμαστε εκτός των προβλεπόμενων, δεν εντασσόμαστε στην κατ.3. Συμφωνούμε  

 

(β) Σε περίπτωση παραβάσεων που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την παρούσα κατηγορία εφαρμόζεται η παρ.5 του άρθρου 18 του νόμου και στο φύλλο καταγραφής επιλέγεται οποιαδήποτε άλλη κατηγορία πλην της Γ

 

Κατά την γνώμη μου το (β) αναφέρεται στις υπόλοιπες περιπτώσεις της κατηγορίας Γ, π.χ. περιτοίχιση > 1,00Μ . Αλλιώς δεν έχει νόημα το (α) ! Αν ισχύει το (β) όπως το λέτε, το (α) είναι τελείως περιττό αφού λέει ακριβώς το ίδιο πράγμα ειδικά για τις περιπτώσεις (θ) και (ιγ).  

 

Το σίγουρο πάντως είναι ότι το θέμα θέλει μία διευκρίνηση. 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

ΌΤΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΔΟΜΗΣΗ, ΠΑΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕ ΥΔΚΧ

 

ΥΔ ΚΥΡΙΟΥ ΧΏΡΟΥ ΜΕ ΜΕΙΟΤΙΚΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΠΑΤΑΡΙΑ ΣΟΦΙΤΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΓΕΙΑ ΚΑΤΑ ΝΟΚ.

 

Το θεμα του 4014 και των βοιηθητικών εκανε μεγαλο μπαχαλο στα συμβολαια γιατι η εφορια δε το δεχοτανε για απαλλαγή Α κατοικίας όταν έβλεπε βοηθητικό χώρο, που στην ουσία ήταν ΚΧ απλα ονομαζότανε βοηθητικος για υπολογισμό προστίμου

 

Συμφωνώ απόλυτα και από την πρώτη στιγμή.

Ξεχάστε τι είναι Β.Χ. και Κ.Χ. κατά τον κτηριοδομικό.

Εδώ έχουμε χώρους που παίρνουν όλο το πρόστιμο (Κ.Χ.) και χώρους που παίρνουν μειωτικό.

Όντως μεγάλο μπλέξιμο με εφορίες και συμβόλαια, όπως και μπλέξιμο με τον 3843 που δεν μετρούσαμε τοίχους.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο εκείνο με τις εσωτερικές διαστάσεις.

Περασα δήλωση στο Ν.4014, οπου πέρα από υπόγειο εκτός περιγράμματος υπολόγισα και τα τοιχεία που δεν είχαν μπει στον 3843 του νόμιμου περιγράμματος για να είμαι σύμφωνος με τα μέτρα του κτιρίου κατά ΟΑ.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

 

ΌΤΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΔΟΜΗΣΗ, ΠΑΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕ ΥΔΚΧ

 

ΥΔ ΚΥΡΙΟΥ ΧΏΡΟΥ ΜΕ ΜΕΙΟΤΙΚΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΠΑΤΑΡΙΑ ΣΟΦΙΤΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΓΕΙΑ ΚΑΤΑ ΝΟΚ.

 

 

αυτο επρεπε να ειναι ο γενικος κανονας συναδελφε. αλλα τιποτα δεν ειναι λογικο σε αυτα που γραφουν οι νομοθετες. το ξερουμε πολυ καλα οπως ισχυριζονται κι αλλοι οταν για 2 χρονια ασχολουμασταν με ενα παρομοιο νομο τον 4014. ο οποιος πραγματικα λειτουργησε καπως μονο με τις ε/α.

λοιπον αφου ισχυει αυτο που λες γενικα τοτε

και τα στεγαστρα και τα υποστεγα κατους ημιυπαιθριους που μετρανε στη δομηση να τους βαζουμε με ΥΔΚΧ.

το οτι το λεει σε μια παραγραφο οτι πανε με αναλυτικο δεν ισχυει. διοτι ακριβς απο πανω του λεει οτι με αναλυτικο δεν παει οτι εχει να κανει με επιφανεια χωρου.

πραγματικα δεν πιστευω οτι εχω δικιο. ουτε ειμαι απολυτος αλλα με το διαλογο μεταξυ μας πρεπει ο καθενας μας να αντικρουει σημεια της αποψης του αλλου μηπως καταληξουμε σε κατι ισως πιο αντικειμενικο.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος πιστευει οτι οι αποθηκες μπορουν να πανε με αναλυτικο ειναι γελασμενος. Το πνευμα του νομου δεν ειναι αυτο. Ουτε με τον 4014 ηταν.

 

Παντως εγω την εγκυκλιο την περιμενα χειροτερη.

 

(το εχω ξαναπει) ολες οι πολεοδομικες νομοθεσιες ειναι μπερδεψιαρικες. 

 

(και αυτο το εχω ξαναπει) ΜΗΝ ΣΚΑΤΕ συναδελφοι για το πως θα υπολογιστει ενα προστιμο. Αν ηταν μεγαλης σημασιας θα εβαζαν τις υπηρειες να το ελεγχουν. Και στο δειγματολειπτικο να πεσει κανεις πρεπει να εχει κανει καραμπινατη μαλακια για να τον τρεξουν. Σημασια εχουν τα τμ και οι Κατηγοριες. Οτι δεν απεκρυψες στοιχεια. Και επειδη πηρα φορα, εμενα αυτο που με τρελανε (αλλα μ'αρεσε κιολας λογω ψυχολογικων προβληματων που εχω -τελευταια-) ηταν στην εγκ.3 παρ. 1, κεφ Α η παρακινηση για εντοπισμο διαφορων των κατασκευων απο τις μελετες τους. Υπαρχει νημα καπου γι αυτο ?? Θεωρω οτι ηταν το προιμιο για την επομενη φαση ελεγχων κατασκευων που θα μας απασχολησει στο μελλον, γιατι πολυ ορθως τι να το κανω αν εχω και μερικα τμ αυθαιρετα και τακτοποιημενα οταν οι κολωνες παιζουν twister μεσα στο κτισμα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος για το τι έχει στο μυαλό του ο νομοθέτες απο την στιγμή που ο τελευταίος δεν το διατυπώνει σωστά. Και η ΥΔΚΧ, αλλά και το 500αρικο είναι σε μεγάλο βαθμό παράλογα. Οπότε ας ειμαστε σε αναμονή για το τι θα κληρωσει...

Πάντως απορώ τι τους πείραξε η ΥΔΒΧ (παρότι κάνουν αναφορά για χώρους κυρίας χρήσης στις εξηγήσεις του φύλλου υπολογισμού του παραρτήματος του νομού). Η άποψη μου είναι οτι έπρεπε να το αφήσουν όπως ήταν, με διευκρίνιση οτι χώροι χαμηλού ύψους θα δηλώνονται με βάση την πραγματική τους χρήση.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

1. Δηλαδη ο νομοθετης περιμενει οτι ο βλαχος στο οποιο κωλοχωρι που εφτιαξε μια αποθηκη 35 τμ απο τσιμεντολιθους για να βαλει τα λιπασματα του και τις αξινες του θα πληρωσει 4400 € για τακτοποιηση ? Πλακα κανουμε ?

2. Γιατι ο νομος διαχωριζει την κατηγορια ιστ σαφεστατα  , και λογικο ειναι  , και τη στελνει σε υπερβαση ΚΧ , πραγμα που η εγκυκλιος θεωρει σαφεστατα διευκρινισμενο και  κανει επισυμανση μονο για αποθηκες και  λεβητοστασια ? θα μπορουσε να εξαιρέσει και τις αποθηκες.

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΠΟΡΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΠΟΘΗΚΗΣ ? ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΧΙ .ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΡΑΓΜΑ . ΔΙΟΡΘΩΣΗ.ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ .

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ναι υπηρχε απορια, και αν ανατρεξεις σε αρχικα ποστ θα δεις οτι αναφερουμε οτι επειδη αναλυονται σε επιφανεια δεν θα πρεπε να πηγαινουν με αναλυτικο, παροτι ο νομος ηταν σαφης.

Κανε ενα κοπο να διαβασεις τις πρωτες σελιδες.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

άποψη μου έιναι ότι για αποθήκες πάμε με Υ.Δ.Κ.Χ  και το εξηγώ στο παρακάτω σχεδιάγραμμα με απλή λογική βάση του Ν 4178 & ΕΓΚΥΚΛΊΟΥ 3

 

2rxxjwo.jpg

Edited by vitrouvios
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.