Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

δεν ανηκω στη κατ 1 αφου δεν εχω χρηση κατοικιας (ουτε επικρατουσα ουτε αποκλειστικη) δέν είπες ότι έχεις κατοικία προ του 55?

εχω ομως παλαιοτητα προ του 75 και αρα το προστιμο = παραβολο όχι. αν δεν έχεις κατοικία θα πας αναγκαστικά κατηγορία 2 ή 4 και παλαιότητα μέχρι 82

Ομως για τα 70 μ2 αποθηκων βγαινει 500! όπότε θα σου βγεί το παράβολο 1000

την κατηγορια την εχω υπολογισει σωστα? γι χρήση πλην κατοικίας, 2 αν δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία μετά το 83 αλλιώς 4 με βάση τα τμ που ανέφερες παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

 

δεν ανηκω στη κατ 1 αφου δεν εχω χρηση κατοικιας (ουτε επικρατουσα ουτε αποκλειστικη) δέν είπες ότι έχεις κατοικία προ του 55?  δεν τακτοποιω την κατοικια αλλα τις 2 αποθηκες που εχουν πολυ μεγαλυτερο συνολικα εμβαδον απο την οικια

εχω ομως παλαιοτητα προ του 75 και αρα το προστιμο = παραβολο όχι. αν δεν έχεις κατοικία θα πας αναγκαστικά κατηγορία 2 ή 4 και παλαιότητα μέχρι 82   γιατι οχι? δεν μιλαω για κατ 1. στο παραρτημα αναφερει παλαιοτητα προ του 75  = παραβολο

Ομως για τα 70 μ2 αποθηκων βγαινει 500! όπότε θα σου βγεί το παράβολο 1000   αυτο περιμενα κ εγω!

την κατηγορια την εχω υπολογισει σωστα? γι χρήση πλην κατοικίας, 2 αν δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία μετά το 83 αλλιώς 4 με βάση τα τμ που ανέφερες παραπάνω    Οχι δεν υπαρχει αυθαιρεσια μετα το 83, μονο οι αποθηκες του 75, αρα 2?

 

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που τακτοποιείς τις αποθήκες όπως λες, αν αυτές δεν έχουν ανεξάρτητη χρήση αλλά είναι βοηθητικές της κατοικίας, η επικρατούσα χρήση σου στο ακίνητο είναι κατοικία. Αν ισχύει αυτό θα το κρίνεις εσύ

Επαναλαμβανω, η παλαιότητα

Οπότε ελέγχεις το 1ο που σου είπα και αν έχεις επικρατούσα χρήση κατοικία είσαι κατηγορία 1 -> παράβολο 500 ευρώ

αν έχεις επικρατούσα χρήση υπηρεσίες είσαι κατηγορία 2 -> παράβολο 1000 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

οι αποθηκες ειναι γεωργικες, αποθηκευαν πχ σιταρι, οποτε μαλλον δεν ειναι βοηθητικες στην κατοικια.

η επικρατουσα χρηση δεν εχει σχεση με το εμβαδον ?

Δλδη αν σε ενα οικοπεδο ειναι 50 μ2 κατοικια και 200 μ2  αποθηκη τοτε αν η αποθηκη ειναι βοηθητικη της κατοικιας και παρολο που την υπερβαινει κατα πολυ σε εμβαδον τοτε η χρηση ειναι κατοικια?

 

 

(παντως το συστημα 'παιρνει' κατ 4 και παλαιοτητα 75!!)

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

το σύστημα είναι έξυπνο! και προ του 83 να τις βάλεις το ίδιο πρόστιμο με το προ του 75 θα σου βγάλει

αρκεί να ΜΗΝ επιλέξεις κατηγ 1-2 και να αφήσεις την 4 ή 5

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σου πω

1. ότι αν επιλέξεις  κατηγορία 3- 4 ή 5

και αλλάξεις μόνο το χρόνο κατασκευής από 75 σε προ του 1983

το πρόστιμο και στις 2 περιπτώσεις είναι ακριβώς το ίδιο (λόγω άρθ 18 παρ 4 Ν 4178) και

2. ότι δεν πρέπει να σου  φαίνεται παράξενο ότι το σύστημα δέχεται ως χρον κατασκευής

(προ του 1975 ή προ του 1983) ακόμη και για τις κατηγ 3-4-5 αυθαιρέτων 

Σημασία έχει ότι δεν επηρεάζουμε (μειώνουν) το πρόστιμο!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Που αναφερεται οτι τα 50τμ, αφορουν το σύνολο των ισόγειων αποθηκών?

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α - Συντελεστές τετραγωνιδίων - 5 Συντελεστής Δόμησης "καθώς και ισόγειο βοηθητικοί χώροι (αποθήκες, χώροι στάθμευσης κλπ) έως 50 τ.μ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.