Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

έχω τη γνώμη Παύλο

ότι σ' αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να μπουν ως πρωτογενούς τομέα και ως κατηγ 2 (υ.γ εφόσον είναι γεωργός ή άλλος ως Υπηρεσίες )

Αλλιώς φτάνουμε σε απροσδιόριστους ορισμούς και ατελέσφορες καταστάσεις

δηλ ο πατέρας μου  μπορεί (μάλλον μπορούσε!) να επικαλεσθεί ότι την αποθήκη του (έκτασης κάπου 90τ.μ )

στο χωριό μου την είχε και την  έχει για να αποθηκεύει το σιτάρι του να τρώνε οι γονείς μου, τα  7 παιδιά του 

η γιαγιά και ο παππούς μου! 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Έχω τη γνώμη, ότι αν ο σκοπός του νομοθέτη ήταν η ακρίβεια χαρακτηρισμού χρήσης θα ζητούσε επιπλέον δικαιολογητικά, για παράδειγμα έγκριση από τη δ/νση Γεωργίας κλπ.  Μια αποθήκη σε ένα ακίνητο με χρήση κατοικίας, η οποία είναι αυθαίρετη και τακτοποιείται ως σύνοδο κτίριο που δεν αλλοιώνει την κύρια χρήση του ακινήτου είναι το όλο θέμα μας.

Αν για παράδειγμα δεν ήταν αποθήκη και ήταν κατάστημα θα είχαμε πρόβλημα διότι στο ακίνητο θα υπήρχαν δυο κύριες χρήσεις, οπότε δεν θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε ότι το κτίριο καταστήματος αποτελεί κτίριο Β.Χ.

Αν στο οικόπεδο είχαμε ένα και μόνο κτίριο με χρήση αποθήκης, αυτό θα είχε ως κύρια χρήση την αποθήκη και όχι την κατοικία.

Κάπου το περιγράφει αυτό και η εγκύκλιος 4 που μιλάει για επαγγελματικές αποθήκες.

 

Υ/Γ: Οι καταστάσεις σίγουρα θα είναι τέτοιες από τη στιγμή που ασχολούμαστε με εισπρακτικό εργαλείο με κάποιες πολεοδομικές επικαλύψεις.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά Παύλο μου

με τις αντιρρήσεις μου  

θέλω να σου πω ότι  δεν πιστεύω ότι ο νομοθέτης

με την έννοια "αποθήκη οικιακής χρήσεως" εννοεί

2-3-4-5 αποθήκες 

τη μια για το ξύδι

την άλλη για το λάδι κτλ

 

αλλά ότι γενικά επιτρέπεται (και είναι και λογικό)

να έχεις μια αποθήκη που θα βάλεις 1 ξύδι -1-2 λάδια-1 τσουβάλι αλεύρι -ένα εργαλείο κήπου κτλ

 

Ξέρεις πολύ καλά ότι εκτιμούσα-εκτιμώ  και θα  εκτιμώ πάντα τη γνώμη σου!  

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όμως να μας αντικρούσει κανείς το ότι θέσαμε μια ή δυο αποθήκες ως χώρους β.χ που δεν αλλοιώνουν την κύρια χρήση του ακινήτου λόγω επιφάνειας;

Νομίζω, ότι στα πλαίσια του ν. 4178 δεν υπάρχει επιχείρημα στο να το αντικρούσει.

Για το θέμα αγροτικών αποθηκών σε οικισμούς, θυμάσαι τι σύγχιση είχε προκληθεί με βάση το άρθρο 30 του καταργηθέντος ν. 4269/14 που δεν επέτρεπε αγροτικές αποθήκες εντός οικισμού.

Από μια άποψη Βασίλη έχεις δίκιο στο ότι θα έπρεπε να θεσπιστούν κριτίρια για το τι θεωρείται αγροτική αποθήκη και τι οικιακής χρήσης (άρα Β.Χ). Όπως αναφέρεις μια αποθήκη που έχει μέσα μερικούς τόνους προϊόντων θα δημιουργεί ενδεχομένως μεγαλύτερη ακουστική όχληση, λόγω φορτοεκφορτώσεων, μεγαλύτερο κυκλοφοριακό φόρτο,  μεγαλύτερο πυροθερμικό φορτίο σε ενδεχόμενη πυρκαγιά κλπ, οπότε όφειλε να μελετηθεί διαφορετικά.

Αυτά όμως στα πλαίσια αδειοδοτήσεων. Στο πλαίσιο τακτοποίησης, κάθε κενό νόμου μάλλον προς το συμφέρον του πελάτη είναι.

Link to comment
Share on other sites

Κατά βάση συμφωνώ με τον Παύλο.

Το θέμα είναι κατά πόσο οι αποθήκες αποτελούν βοηθητικό χώρο του ιδιώτη κύριου της κατοικίας στις οποίες μπορει να αποθηκεύει από το λάδι της χρονιάς, τα ξύλα της σόμπας, παλιά έπιπλα ή ότι άλλο θέλει ή αν αντιθέτως αυτές οι αποθήκες εξυπηρετούν τελικά επαγγελματική χρήση.

Τι σημαίνει δηλάδή ότι ήταν αποθήκες γεωργικών προϊόντων? ότι ο κυρ Μήτσος έβαζε εκει τα φρούτα απ το μπαχτσε που τα παίρνει η γυναίκα του και τα κάνει μαρμελάδες ή ότι ο κυρ Μήτσος έχει αγρόκτημα και στοιβάζει τα φρούτα σε τελάρα και τα πουλάει?

Ο συνάδελφος που έκανε την αυτοψία και έχει όλα τα στοιχεία ξέρει καλύτερα τι ισχύει για την πραγματική χρήση των αποθηκών ώστε να πράξει αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33 "Κάπου το περιγράφει αυτό και η εγκύκλιος 4 που μιλάει για επαγγελματικές αποθήκες." περιπτ. 35 του Άρθρου 18.

 

Επομένως σε κτίριο βιοτεχνίας ρούχων, τεντών κλπ και με χώρο έκθεσης (υπηρεσίεςς) ,αλλα  χωρίς ΟΑ ( !!) , πάλι μέχρι 50μ2 αποθήκες με μειωτικό συντελεστή δικαιούται , άσχετα αν έχει εκείνες τις τεράστιες αποθήκες ?..

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο θέμα συζήτησης δεν έχει να κάνει με το μειωτικό συντελεστή, αλλά με το αν η αποθήκη στην αυλή μιας κατοικίας αλλοιώνει την κύρια χρήση (κατοικία) του ακινήτου. 

Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση μου στη μια αποθηκη εβαζαν τα αλογα, σανο κλπ της οικογενειας (δεκαετια 60) και στην αλλη αποθηκευαν σιταρι απο τα χωραφια τους, υποθετω καποιο για δικη τους χρηση και καποιο προς πωληση.

Σημερα (και τα τελευταια πολλα χρονια) οι αποθηκες δεν χρησιμοποιουνται.

Ειναι απο τις κλασικες περιπτωσεις που συναντα κανεις στην επαρχια και ειδικα σε μικρους, αγροτικους οικισμους.

 

 

επισης ο οικισμος ειναι στασιμος παιζει κανενα ρολο?

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια..

δες τον νεο νομο [βρες το προσφατο θεμα στην αναζητηση...]

 

για τους στασιμους βαζει σαν οριο την  "αποσταση πανω απο τα 5   2 χιλ ή..κλπκλπ"

 

http://www.michanikos.gr/topic/47606-νέο-νομοσχέδιο-για-τα-αυθαίρετα/?p=917905

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτο του Παυλου. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τα κοκκινα γραμματα, πρεπει ο ιδιοκτητης να ειχε κανει καποια ενεργεια σχετικα με τον ν 1337/3 και να ειχε παρει καποιο εγγραφο για αναστολη της κατεδαφισης?
Αν οχι αυτο σημαινει οτι δε χρειαζεται καμια τακτοποιηση?

παρ 2 άρθρο 1 ν. 4178/13
2. Από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου εξαιρούνται τα ακίνητα, στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις:
(...) δ) που έχει ανασταλεί η κατεδάφιση, σύμφωνα με τις διατάξεις των Αρθ-15, Αρθ-16, Αρθ-20 και Αρθ-21 του Ν-1337/83 (ΦΕΚ-33/Α/83), όπως ισχύουν, χωρίς όμως να έχει απορριφθεί με απόφαση του αρμοδίου κατά περίπτωση οργάνου η αίτηση για την εξαίρεση από την κατεδάφιση ή

Άρθρο 21/ ν. 1337 (ΦΕΚ-33/Α/14-3-83).
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β': ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ.
ΑΡΘΡΟΝ-21:ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΣΤΑΣΙΜΩΝ ΟΙΚΙΣΜΩΝ.

Μπορεί να εξαιρεθούν από την υποβολή δηλώσεων κατά το Αρθ-15 του νόμου αυτού οι ιδιοκτήτες αυθαιρέτων που έχουν κατασκευαστεί πριν από την 31-1-83 και βρίσκονται σε οικισμούς που παρουσιάζουν στασιμότητα ανάπτυξης και οι οποίοι προσδιορίζονται με απόφαση του Υπουργού Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου δεν εφαρμόζονται σε παραδοσιακούς οικισμούς.




υγ ο οικισμος ειναι στασιμος, υπαρχει στον πινακα του φεκ δ/292/83 και δεν εχει καμια σχεση με θαλασσα


αν μπορει καποιος να μου απαντησει για να ειμαι σιγουρη πώς να προχωρησω
δινω βεβαιωση για τις αποθηκες προ του 75 στο στασιμο οικισμο ως εξαιρεση του αρθ 1.2.δ?

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".
Παρακαλώ διαβάστε τους
Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.