Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Ναι αν ειναι στασιμος εξαιρούνται τα προ του 83 αυθαίρετα αρα δίνεις βεβαίωση.

Επικοινώνησε καλου κακου με την ΥΔΟΜ για να στο επιβεβαιώσει περι στάσιμου.

Στο λέω διότι ειχα αντίστοιχη περίπτωση που ενω δεν ηταν στάσιμος εν τέλει υπάρχει

αποφαση νομάρχη οτι υπάγεται στις εξαιρέσεις του 720/1977 που εξαιρει απο κατεδάφιση

τα προ του 1977....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

συνάδελφοι μια διευκρίνηση αν είναι εύκολο.σε εκτός σχεδίου έχω αυθαίρετη προσθήκη 32 τ.μ (κατ επεκταση) σε κτίριο με Ο.Α πρατηρίου υγρών καυσίμων.(60 τ.μ στην άδεια).

Η προσθήκη χρησιμοποιείται ως αποθήκη για τις ανάγκες του πρατηρίου<Μπορεί η παράβαση να παρει το μειωτικό συντελεστη που αφορα τις ισόγειες αποθήκες εως 50 τ.μ ή πρέπει να δηλωθεί ως ΥΔΚΧ ?

(Αναφέρομαι στην τελευταία παράγραφο της διευκρίνησης 36 της εγκ.4).

Link to comment
Share on other sites

με έχει μπερδέψει αυτό:

 

''Ο µειωτικός συντελεστής εφαρµόζεται οµοίως σε αυθαίρετους ισόγειους βοηθητικούς χώρους του κυρίως κτίσµατος (π.χ. αποθήκες, χώροι στάθµευσης κ.λ.π.). Επισηµαίνεται ιδιαίτερα ότι η έννοια των χώρων βοηθητικής χρήσης της παρ. 3 του άρθρου 2 του Κτιριοδοµικού Κανονισµού χρησιµοποιείται αποκλειστικά για την εφαρµογή των διατάξεων του Κτιριοδοµικού Κανονισµού και δεν αφορά γενικά τους χώρους µε χρήση αποθήκης. Εποµένως, αυθαίρετα ισόγεια κτίρια µε χρήση επαγγελµατικές, βιοµηχανικές, γεωργικές αποθήκες κ.λ.π., που προσµετρώνται σε κάθε περίπτωση στο σ.δ. του οικοπέδου/γηπέδου, δεν συµπεριλαµβάνονται στην έννοια των «βοηθητικών χώρων» και για το λόγο αυτό δεν εφαρµόζεται ο µειωτικός συντελεστής 50%. Κατά την ίδια έννοια δεν εφαρµόζεται ο µειωτικός συντελεστής και σε κτίρια χώρων στάθµευσης αυτοκινήτων.''

Edited by miha
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μιλάει για αυτοτελείς χώρους που ουσιαστικά η αποθήκευση είναι η κύρια χρήση τους πχ επαγγελματικές αποθήκες.

Εσύ έχεις μια κύρια χρήση που είναι το πρατήριο και μια αποθήκη που είναι βοηθητικός χώρος του πρατηρίου.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μειωτικό

Link to comment
Share on other sites

και όμως (παρόλο που οι περισσότεροι συνάδελφοι κάνουν αυτό που προτείνει η Κατερίνα)

κανονικά κατά το γράμμα του Νόμου με μειωτικό συντελεστή μπαίνουν μόνον

οι ισόγειες αποθήκες ή τα ισόγεια γκαράζ ή τα ισόγεια μηχ/σια που είναι

ή μέσα ή σε επαφή και με λειτουργική συνέχεια του κυρίως κτίσματος  που εξετάζουμε

 

Για αυτό και στην περίπτωση  αλλαγής χρήσης π.χ από Βιοτεχνία σε κατοικία  

όταν οι ίδιοι   αυτοί χώροι (όπως οι διάδρομοι-κλιμ/σιο-wc-μηχ/σια-αποθήκες-λεβ/σια-γκαράζ ) παραμένουν ως έχουν και μετά την αλλαγή χρήσης

κατά ίδια ή την άλλη άλλη εγκύκλιο δεν χρειάζεται να συμπεριληφθούν στην επιφάνεια της αλλαγής χρήσης

(επειδή από βοηθητικοί της αρχικής χρήσης παραμένουν και πάλι ως βοηθητικοί της νέας χρήσης του κτιρίου)

υ.γ 

άρθ 2 παρ 3 κτιριοδομικού

3. Χώροι κύριας και βοηθητικής χρήσης των κτιρίων:

Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προορίζονται για την παραμονή, σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, ατόμων (έστω και ενός) επί δύο τουλάχιστον ώρες το εικοσιτετράωρο.

 

Οι υπόλοιποι χώροι των κτιρίων είναι βοηθητικής χρήσης. Για παράδειγμα στα κτίρια με χρήση κατοικίας χώροι κύριας χρήσης είναι τα υπνοδωμάτια, οι χώροι διημέρευσης (καθιστικά, σαλόνια, τραπεζαρίες, χώροι παιχνιδιού), οι κουζίνες, τα γραφεία κλπ.

Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι μεταξύ άλλων οι ακόλουθοι:

- Οι χώροι κυκλοφορίας (διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια).

- Οι χώροι υγιεινής.

- Τα μηχανοστάσια.

- Οι αποθήκες.

- Οι χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων.

- Τα κτίρια παραμονής ζώων (στάβλοι, βουστάσια κλπ.).

«- Oι χώροι των εγκαταστάσεων άθλησης, όπως είναι τα κολυμβητήρια, γυμναστήρια, σάουνες, και οι αίθουσες πολλαπλών χρήσεων, που κατασκευάζονται στα κτίρια με χρήση προσωρινή διαμονή, όπως ορίζονται στο άρθρο 3 παράγραφοι 1 Β της παρούσας»

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, νομίζω πως ακριβώς αυτό έχει ο συνάδελφος

 

το "μέσα" ή το "με λειτουργική συνέχεια" από που προκύπτει?

 

Δηλαδή λες ότι αν έχω μια ισόγεια αποθήκη δίπλα στο σπίτι μου και όχι κολλητά δεν μπορώ να βάλω μειωτικό? Δε νομίζω..

Με το δε "μέσα" διαφωνώ κιόλας! Δηλαδή αν ένα δωμάτιο του σπιτιού μου το πω αποθήκη μπορώ να το βάλω με μειωτικό? Εγώ λέω όχι.

 

edit:

Γράφαμε μαζί και τώρα είδα αυτά που πρόσθεσες.

Κατά τη γνώμη μου (και έχει συζητηθεί πολλές φορές) είναι διαφορετικό πράγμα οι βοηθητικοι χώροι που ορίζονται από τον κτιριοδομικό και διαφορετικό πράγμα οι χώροι που σύμφωνα με το 4178 μπορούν να πάρουν μειωτικό συντελεστή.

 

πχ πατάρι μπορέι να έχει κύρια χρήση αλλά ο 4178 σου λεει θα βάλεις μειωτικο

υπόγειο μπορεί να έχει κύρια χρήση αλλά ο 4178 σου λέει αν τηρήθηκε η στάθμη θα βάλεις μειωτικό

αποθήκη 100τμ μπορεί να έχει βοηθητική χρήση αλλά ο 4178 σου λέει δεν μπορείς να βάλεις μειωτικό, μόνο μέχρι 50τμ

κοκ

 

Εγώ θεωρώ ότι μας μπερδεύει το ότι τους αποκαλούμε βοηθητικούς χώρους στον 4178 και μπερδευόμαστε με τις προδιαγραφές του κτιριοδομικού.

Εγω προτιμώ να τους λέω χώροι που υπολογίζονται με μειωτικό συντελεστή και αναφέρονται ρητά στο παράρτημα του 4178

Edited by danaikaterina
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα 

Ξαναδιάβασε το μήνυμα μετά την πρόσθεση .. 

 

περιληπτικά

...Εφαρμόζεται σε βοηθ χώρους ...του κυρίως  κτίσματος (π.χ. αποθήκες, χώροι στάθμευσης κ.λ.π.). 

κατά την έννοια των χώρων βοηθητικής χρήσης της παρ. 3 του άρθρου 2

 

edit

το ότι ο Ν 4178

το πατάρι

το υπόγειο

κτλ τα βάζει με μειωτικό 

 

δεν σημαίνει αναιρεί την παραπάνω διευκρίνιση - παραπομπή

στην παρ 3 του άρ 2 Κ.Κ στο θέμα που συζητάμε

που αναφέρεται σε κτίριο και  όχι σε ΔΥΟ κτίρια

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.