Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

 

Το κτίριο είναι με άδεια του 68 και στον ΓΟΚ/55 , όπως και στου 73 προβλέπονταν τα λεγόμενα βοηθητικά κτίσματα εμβαδού μέχρι 60 τμ. 

 

Ελέγχουμε τι έχει πραγματοποιηθεί καθ' υπέρβαση της οικοδομικής άδειας και όχι καθ' υπέρβαση των επιτρεπόμενων τότε που εκδόθηκε η άδεια. Αν δεν υπάρχει αποδεικτικό στοιχείο που να αποδεικνύει ότι το έτος κατασκευής του κτίσματος είναι προ τις 9.6.1975 δεν μπορείς να το δηλώσεις κατηγορία 1. 

Edited by ISMINI
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω , αλλά ψάχνω γιά ΥΔΒΧ  τρόπο ...

 

Από την άλλη σε σχέδια του 60 δεν είχαν ΔΚ και μπορεί να μην αποτύπωναν τα βοηθητικά κτίσματα , αφού ήταν εκτός ΣΔ , ενώ έκαναν κάτοψη και πρόσοψη και μία τομή στο κτίριο .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Ότι στοιχεία και να έχεις για τη βοηθητική χρήση πηγαίνουν περίπατο λόγο της υπέρβασης των 50 τ.μ..

Επίσης χώροι υγιεινής ορίζουν την κυρία χρήση.

Καλά σε προσανατολίζει ο ιασονας

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

 

Σε οικόπεδο εντός οικισμού , αγροτικού χαρακτήρα , με περιθώριο κάλυψης και δόμησης , αλλά που δεν θέλουμε να πάμε γιά άδεια , έχω πέραν του σπιτιού που είναι με άδεια στα κανονικά τμ και ισόγειο κτίσμα εμβαδού 54 τμ , ύψους εσωτερικού 2,30 , αλλά έχει γίνει προσθήκη μονόριχτης στέγης που ανεβάζει το πίσω ύψος στο όριο πάνω από 3 μ. 

Το κτίριο είναι με άδεια του 68 και στον ΓΟΚ/55 , όπως και στου 73 προβλέπονταν τα λεγόμενα βοηθητικά κτίσματα εμβαδού μέχρι 60 τμ. 

Η σημερινή ιδιοκτήτρια δεν ξέρει ακριβώς πότε χτίστηκε το βοηθητικό κτίριο , αλλά αυτό έχει μέσα κουζίνα και μικρό μπάνιο με ντους .

Η χρήση του όμως δεν είναι κατοικία , αφού υπάρχει η κύρια κατοικία , αλλά χρηαιμοποιείται σαν αποθήκη η προσωρινή παραμονή .

Ο πατέρας της ιδιοκτήτριας ήταν αγρότης , ενώ η ίδια Δ.Υ. και δεν ζούν κάποιοι που να μας πουν με βεβαιότητα πότε χτίστηκε .

Υπάρχει κάποια δυνατότητα να το περάσω σαν ΥΔΒΧ ?

 

Να διορθώσει το Ε9 της και να το περάσεις ως πριν το 75.

 

Δεν με βοηθάς πολὐ Ιάσονα . Αφού είναι το κτίριο πριν το 1975 , θεωρητικά απλά πρέπει να το αναφέρει και αυτό , αλλά θα με καλύψει αφού δεν θα έχω αεροφωτογραφία η συμβόλαιο ?

 

Το ξέρω , αλλά ψάχνω γιά ΥΔΒΧ  τρόπο ...

Από την άλλη σε σχέδια του 60 δεν είχαν ΔΚ και μπορεί να μην αποτύπωναν τα βοηθητικά κτίσματα , αφού ήταν εκτός ΣΔ , ενώ έκαναν κάτοψη και πρόσοψη και μία τομή στο κτίριο .

 

Διορθώνοντας το Ε9 η ιδιοκτήτρια (αναφέροντας δηλαδή, το συγκεκριμένο κτίσμα ως "βοηθητικό χώρο", στο κουτάκι δίπλα στον "κύριο χώρο" που φαίνεται το κτίριο με ΟΑ, κι αφήνοντας το έτος κατασκευής που ήδη υπάρχει και που προφανώς είναι π.χ. 1970...) εσύ αποκτάς αποδεικτικό στοιχείο για την παλαιότητα του συγκεκριμένου ακινήτου κι όχι μόνο.... Δεν μπορείς να το βάλεις ως ΒΧ (εκτός αν προλαβαίνεις να το χωρίσεις με μια γυψοσανίδα και ν' ανοίξεις και καμία είσοδο....). Όχι βεβαίως ότι, "απαγορεύεται" να υπάρχουν wc ή κουζινάκια σε "αποθήκες" (άλλαξα βρε φίλε την εσωτερική διαρρύθμιση για να κάνω πιπί και να πλένομαι πριν πάω στο σπίτι μου). Το δηλώνεις λοιπόν με ΥΔΚΧ ως πριν το 1975, δηλαδή κατηγορία 1 και τελείωσες..... Τώρα βοήθησα;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βοήθησες , αλλά αφ' ενός δεν θυμάμαι που είναι το όριο των 50 τμ στην νομοθεσία , αφ' ετέρου το αποθηκάκι είναι χωρισμένο σε διάφορους χώρους μέσα και έτσι μπορώ να θέλω να το δείξω χωρισμένο και μικρότερο .

 

Αλλά επειδή έχω το μεγάλο παράβολο , η διαφορά προστίμων με το 20 % του εφ΄ άπαξ είναι 700 € , που δεν είναι και τόσο τραγική , γιά να κάνω περίεργες ιστορίες , αλλά από την άλλη αν μπορεί να τα γλυτώσει γιατί όχι .

 

Αρα τα νέα δεδομένα είναι ότι έχω ένα ενιαίο κτίσμα 54 τμ που έχει εσωτερικά χωρίσματα που δημιουργούν χώρους μικρότερους των 50 τμ .

 

Μάλιστα στο συμβόλαιο της γονικής παροχής του 2000 που έχει η τωρινή ιδιοκτήτρια , αναφέρονται 45 τμ βοηθητικοί χώροι και 10 τμ κοτέτσι , το οποίο σήμερα είναι αποθήκη .

 

Πέραν του Ε9 λοιπόν , που δεν έχω δει τι δηλώνει υπάρχει κάτι άλλο γιά να βάλω ΥΔΒΧ ? Η όλη διαδικασία γίνεται γιατί θέλει να το προσημειώσει σε τράπεζα γιά δάνειο .

Link to comment
Share on other sites

Είχε ξαναπροκύψει το θέμα αλλά δεν βγήκε ουσιαστικό συμπέρασμα.. Αποθήκη στο ισόγειο οικοδομής προ του 1982 που μετρούσε κανονικά στον συντ. κάλυψης (δεν υπήρχε ΣΔ τότε ) έχει γίνει κατάστημα. Μπορεί να πάει με αναλυτικό; Αλλιώς πως μπορεί να μπε αλλαγή χρήσης μόνο , αφού δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Αφού η αποθήκη προσμέτρησε στη δόμηση (με τον τρόπο υπολογισμού της δόμησης βάσει ΓΟΚ 73) θεωρώ ότι μπορείς να πας με αναλυτικό για αλλαγή χρήσης από χώρο κύριας χρήσης σε χώρο κύριας χρήσης. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτηκα και εγώ και αυτό ειναι και το ποιο λογικο απλά κολλάω στον όρο αποθήκη που είχε στην παλιά άδεια..Μπορώ να πω ότι από ΚΧ πάει σε ΚΧ όταν ήταν αποθήκη;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, θυμίστε μου ποια επικρατούσα χρήση επιλέγουμε στο σύστημα δηλώσεων για μια ισόγεια αποθήκη (γενικής χρήσης) που αποτελεί και το μοναδικό κτίσμα στο γεωτεμάχιό μας?

Μεταποίηση πρωτογενούς τομέα ή κάτι από τα κύρια/άλλη κατοικία ανάλογα με τα ιδιοκτησιακά του αιτούντα ?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.