Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

δξ γιατί  η ΥΔΟΜ θεωρει  σαν "δεδομενο"  τον δρομο ως  προυφισταμενο του 23,  με μονη την α/φ του 1945

[εξ αλλου, λες οτι,  το θεωρει "πολυ πιθανον"  αρα δεν ειναι βεβαιη]

Διατηρω  σοβαρες επιφυλαξεις ....

δες εδω

https://ecopress.gr/pote-chtizoume-se-agrotemachio-me-proso/

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 25/1/2018 at 5:27 ΜΜ, sarcs said:

Nα ρωτήσω κάτι και εγω για τους εξώστες στα  εκτός επί ΝΟΚ? εξώστης μέσα στα 15μ με τη λογική του 1/4χΔ (όπου Δ  " η υποχρεωτική απόσταση από πλάγια όρια") επιτρέπεται ?

Παρ.4 Άρθρο 17 ΝΟΜΟΣ 4067/2012 :
 

Παράθεση

4.  Μέσα στις ελάχιστες αποστάσεις Δ ή δ του υποχρεωτικού ακάλυπτου χώρου, εκτός όσων αναφέρονται σε άλλα άρθρα του παρόντος νόμου, επιτρέπονται:
 ......
στ) Αρχιτεκτονικές προεξοχές και αρχιτεκτονικά στοιχεία, ογκοπλαστικές προεξοχές και διακοσμητικά στοιχεία, κινητά ή σταθερά συστήματα σκίασης, κατασκευές για τη συντήρηση του κελύφους, αγωγοί τεχνικών συστημάτων, όπως καμινάδες, αεραγωγοί, υδρορροές, προστεγάσματα και στέγαστρα. Το μέγιστο πλάτος όλων των παραπάνω ισούται με 1/4 Δ ή 1/4 δ.

Κατά την πιο βάσιμη ερμηνεία, κατά τη γνώμη μου, το εδάφιο (στ) δεν έχει εφαρμογή για την θέση αυτών των αρχιτεκτονικών στοιχείων και προεξοχών εκτός σχεδίου δεδομένου ότι, το Άρθρο 14 “Θέση κτιρίου και εγκαταστάσεων” στο οποίο περιγράφεται η εφαρμογή της απόστασης Δ ή/και δ για τον καθορισμό θέσης του κτιρίου, δεν περιλαμβάνεται - κατά το Άρθρο1, παρ.2 - σε εκείνα που έχουν εφαρμογή εκτός σχεδίου.  Συμπεραίνω ότι το εδάφιο 4(στ) αφορά μόνο την δόμηση εντός σχεδίου ή οικισμών, όπου άλλωστε οι αρχιτεκτονικές προεξοχές και τα λοιπά στοιχεία που αναφέρονται έχει νόημα να περιορίζοντα λόγο στενότητας χώρου προκηπίων.
 Επισημαίνω μάλιστα, ότι με τον ν.4819/2020 η διατύπωση για το “1/4 Δ ή δ” μεταφέρθηκε από το άρθρο 7 στο άρθρο 4, πιθανολογώ για αυτόν το λόγο ακριβώς, δηλαδή να ξεχωρίσει ότι αφορά εντός σχεδίου δόμηση.


Εάν παρά ταύτα θεωρήσουμε ότι ισχύει 1/4 Δ ή δ, η υποχρεωτική απόσταση από τα όρια εκτός σχεδίου είναι 15μ, και συνεπώς 1/4=3,75μ.
Σε καμία περίπτωση, κατά την γνώμη μου όπως την τεκμηριώνω, δεν έχουν εφαρμογή οι συναρτήσεις του, Άρθ 3 “Ορισμοί συντελεστών και μεγεθών”, δεδομένου ότι εκτός σχεδίου, δεν υπάρχουν “οικόπεδα”:
“Δ: είναι η απόσταση του κτιρίου από τα όρια οικοπέδου ή κτιρίου, κατά περίπτωση, και ορίζεται σε: 3,00 μ.+0,10Η,
δ: είναι η απόσταση του κτιρίου από τα όρια οικοπέδου ή κτιρίου, κατά περίπτωση, και ορίζεται σε: 2,50μ. + 0,05Η,”

Edited by csimeon
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
1 hour ago, dimitris GM said:

 Πας με το Δ 270/85

 Κατ' αρχας, ενα ενιαιο κτιριο

ή διαχωρισμενα μετα απο εγκριση ΣΑ.

Αυτό βρήκα και εγώ.. σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ρωτάω γιατί μου είπαν ότι είναι Δ.. Και θέλω να δω σε ποιο άρθρο αναφέρεται. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.