Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρησικτησία


Recommended Posts

(από μεταφορά. Pavlos33)

 

Παίδες καλημέρα!

Ερώτηση κύρια κρίσεως γιατί ακούω πολλά και περίεργα!!!

Πελάτης θέλει να αγοράσει εκτός σχεδίου. Υπάρχουν δύο ακίνητα γειτονικά τα οποία είναι ιδιοκτησίες (δεν υπάρχουν διανομές εκεί) και το ένα είναι 3500τμ και το άλλο

1800τμ. Μη άρτια και τα δύο με συμβόλαιο το 1976 το 3500τμ, το άλλο δεν γνωρίζω. Δρόμος αναγνωρισμένος δεν υπάρχει. Μου λέει η συμβολαιογράφος να δείξω το ένα 4000τμ (γιατί το δηλώνει στο Ε9 4000τμ) και το άλλο μικρότερο (1300τμ) αφού θα τα αγοράσει και τα δύο και μέσω χρησικτησίας να βγει τίτλος ο ποίος θα ανάγεται 20 χρόνια πίσω (άρα προ του 2003) και άρα οικοδομήσιμο. Ποια η γνώμη σας??? Εγώ δεν ήμαστε και πολύ ζεστός στην όλη ιστορία για΄τι δεν ξέρω τι ισχύ θα έχει αυτός ο τίτλος.  

Καμία ιδέα κανείς;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eσυ μέτρησες το ένα 3.500 και το άλλο 1800. Δίνεις δυο τοπογραφικά με δήλωση μη άρτια μη οικοδομήσιμα και ας φτιάξει μετά ότι τίτλο θέλει. Αν για το μεγαλύτερο εκ των δυο υπάρχει θέμα παρέκκλισης αρτιότητας η λύση είναι η δικαστική απόφαση για να οριστεί ο χρόνος νομής ο οποίος θα δώσει και την ημεροχρονολογία παρέκκλισης. 

Link to comment
Share on other sites

σε ποιο σταδιο της αγοραπωλησιας θα χρησιμοποιησει την "χρησικτησια" ο συμβ/φος?

Πές τι ακριβως σου ειπε.

διοτι, η χρησικτησια δεν αναγνωριζεται απο την ΥΔΟΜ,  χωρις δικαστικη αποφαση

 όπως ειπε και ο παυλος

[τις καλημερες μου]

κατα τα λοιπα

 ειχε ενα γηπεδο 3500 τμ [με συμβολαιο] και ενα 1800τμ, αλλα   δεν ξερεις για αυτο τπτ. [αρα να μαθεις....]

Θελει  σημερα να βεβαιωσεις  στο τοπογραφικο και να γινει το συμβολαιο, οτι:

" Ειχε με συμβολαιο  ενα γηπεδο  3500  τμ. το οποιο καταμετρηθεν δε σημερα ειναι 4002,29 τμ, λογω χρησικτησιας σε  500,29 τμ.  και συνορευει γυρω του

  με Γιωργο/Κωστα/ Αχχιλεα  και με υπολοιπο ιδιοκτησιας του πωλητη.

και ειναι αρτιο και οικοδομησιμο"

Και με αυτο να παει ο μηχανικος του αγοραστη [ή εσυ]  στην ΥΔΟΜ για αδεια.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

...... Και με το θέμα......."Δρόμος αναγνωρισμένος δεν υπάρχει" ....σε συνδυασμό με την νέα απόφαση του ΣτΕ τι κάνουμε ?? Τι ημερομηνία βάζουμε???

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2018 at 10:10 ΠΜ, dimitris GM said:

Παιδες ευχαριστω για την απάντηση. Εμενα το ζητημά μου είναι ο χρόνος δημιουργίας του τεμαχίου της χρησικτησίας.

Πιστευω πως χρειάζεται δικαστική απόφαση για να μπορέσει να γίνει η χρησικτησία και να πιστοποιηθεί ο χρόνος δημιουργίας.

 Ο συμβολαιογραφος από την άλλη ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω.../το τεμάχιο που ειναι 1800τμ εναι και αυτό ιδιοκτησια με τιτλο του 1980.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ο τίτλος του μεγάλου αναφέρει ως επιφάνεια 3500 μ² ή όσο κι αν είναι, δεν μπορείς να το δείξεις 4+, διότι δημιουργούνται υποψίες στην ΥΔΟΜ

Αν αναφέρει 4 στρεμ. περίπου, μπορείς να το εμφανίσεις 4+ και το άλλο μικρότερο, με την προϋπόθεση ότι τα δυο συμβόλαια δεν θα γίνουν την ίδια μέρα (για το φόβο των ιουδαίων)

Αν πας σε περίπτωση χρησικτησίας, πρώτα θα εκδοθεί η σχετική δικ. απόφαση, και μετά η αγοραπωλησία

Link to comment
Share on other sites

Tetris σε ευχαριστώ για την επικοινωνία. 

Θεωρώ πως η δικαστική απόφαση κατοχυρώνει όλους.

Οπότε θα το προτείνω και βλέπουμε!

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Σε ακίνητο διανομής υπάρχει αποδεδειγμένα τμήμα το οποίο καταλαμβάνεται απο αυθαίρετα κτίρια και περιφράξεις ομόρων.

Ουσιάστικα πρόκειται για μία φέτα 3μ μέσου πλατους και 90 μήκους κατα μήκος μία πλευράς.

Η διανομή στην περιοχή είναι καλή (βασικά επιλύεται μόνο με έναν τρόπο) και υπάρχει τριγωνομετρικό (ΤΥΥΓ) ακριβώς απέναντι απο το αγροτεμάχιο.

Στο συμβόλαιο του 1994 φαίνεται αυτή η καταπάτηση και αναγράφεται και στο συμβόλαιο.

Η περιοχή απο το 2010 έχει ΓΠΣ που καθορίζει κατώτατο όριο κατάτμησης 10 στρεμμάτων.

Σήμερα μου ήρθαν για μεταβίβαση.

Τι κάνουμε?

Τακτοποιώ τα διπλανά?

Το κόβω?  (αλήθεια πως)...

Έκανα μια σκέψη ότι εφόσον η χρησικτησία εχει αποδεδειγμένα ημερομηνία έναρξης πριν το 1994 σαν χρόνος δημιουργίας του νέου γηπέδου είναι το 1994 εφόσον θα αναφέρεται στην δικαστική απόφαση χρησικτησίας.

Βέβαια το 1994 απαγορευόταν η κατάτμηση κλήρων (αλλά ειμαι σε τουριστική περιοχή) αλλά σήμερα επιτρέπεται.

Μήπως κάνω καμιά ανώμαλη δικαιοπραξία με παλαιό ιδ. συμφωνητικό.

Το δικό μου αγροτεμάχιο έχει εμβαδόν 7+ στρέμματα και 100 μέτρα πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο διανομής.

Βασικά κάνω σκέψεις απεμπλοκής που θα ήθελα να βοηθήσετε.

 

Link to comment
Share on other sites

αυτο.... δεν το καταλαβα

"Στο συμβόλαιο του 1994 φαίνεται αυτή η καταπάτηση και αναγράφεται και στο συμβόλαιο. "

Αν εννοεις  οτι το 1994 πουληθηκε ενα γηπεδο με συγκεκριμενο εμβαδον, αφαιρουμενων των καταπατηθεντων τμ.

τοτε δεν εχεις δικαιωμα διεκδικησης αυτων των τμ.αφου δεν τα αγορασες.

Εξ αλλου, η  καταπατηση γηπεδου, δεν ειναι κατατμηση,  και δεν σου δημιουργει νεο γηπεδο, αφου δεν προκειται για μεταβιβαση. 

Εχεις και δρομο διανομης που ειναι δρομος Δημοσιου. [και δρομο να μην ειχες.... εισαι προ του 2003]

Τα εχεις ολα

τι ψαχνεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Το κρισιμο σημειο ειναι οτι μεταβιβαστηκε και το καταπατημενο. και δεν μπορουσε να γινει αλλιως γιατι ειναι τεμαχιο διανομης.

εδιτ

μεταβιβαστηκε το όλο και ανεφερεται οτι ενα τμημα του 300 μέτρων εχει καταπατηθει αλλα το εμβαδον που μεταβιβάζεται ειναι αυτο της διανομης.

Edited by netmin909
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.