Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός του 20% των ημιυπαίθριων που δεν μετράνε στη δόμηση


Recommended Posts

Συναδελφοι καλημεριζω.

ανοιγω το θεμα αυτο διοτι δεν βλεπω να εχει συζητηθει σχετικα με τον ΝΟΚ.

 

1)τελικα το μεγεθος των ανοικτων ημιυπαιθριων χωρων που δεν μετρανε στη δομηση (20%) υπολογιζεται επι της επιτρεπομενης δομησης ή επι της πραγματοποιησιμης δομησης καθε φορα?

σε προσφατη αδεια νομιμοποιησης αυθαιρετου η υπαλληλος μου το διορθωσε και το εκανε επι της πραγματοποιησιμης.

 

2) εστω οτι οι ανοικτοι ημιυπαιθριοι χωροι ξεπερνουν αυτο το 20% τοτε μετραει στη δομηση το επιπλεον μεγεθος ή ολοκληρο το μεγεθος?

δηλ εστω το 20% ειναι 10 τ.μ. και εγω φτιαχνω 15 τ.μ. θα μετρησει στη δομηση η διαφορα 15-10=5 τ.μ. ή και τα 15 τ.μ.?

 

συναδελφοι δεν εχω την απαιτουμενη εμπειρια για να λυσω μονος μου αυτες τις αποριες περι ΝΟΚ. μια αδεια εχω βγαλει και παω για τγην δευτερη . απλα να ξερω καποια πραγματα ωστε να εχω λογο απεναντι στην υπαλληλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

1) Επί της επιτρεπόμενης. Στη συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρεις (προφανώς) δεν έγινε έλεγχος με ΝΟΚ.

 

2) Στη δόμηση θα προσμετρήσει το επιπλέον των επιτρεπόμενων, η διαφορά (στο παράδειγμά σου τα 5 τμ).

Link to comment
Share on other sites

ηταν σε οικισμο κατω απο 2000 κατοικους. δεν μου ανεφερε εαν εκανε ελεγχο με γοκ ή νοκ. παντως το υπολογισε με την παραγματοποιησιμη.

σε ευχαριστω συναδελφε για την αποψη.

αποτι καταλαβαινω και απο συζητησεις με αλλους συναδελφους η καθε πολεοδομια κανει οτι θελει . κλασσικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συναδελφοι οταν εχω πχ το παραπανω παραδειγμα και τα 5 τ.μ. μετρανε στη δομηση πρεπει να δειξω επανω στο διαγραμμα δομησης ποιο ακριβως τμημα του Η/Υ χωρου διαλεγω να μετρησει στη δομηση ? δηλαδη γραφικα να δειξω ή αρκει που το αναγραφω πιο διπλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι Καλημέρα,

 

Είμαι νέα συνάδελφος και δεν έχω  αρκετή εμπειρια για να λύσω μόνη  μου κάποιες  απορίες που προκείπτουν μελετώντας τον ΝΟΚ.

Πρόκειται για τη πρώτη μου άδεια κι όσους έχω ρωτήσει εδώ γύρω με κατεύθυναν στο forum σας κι απο ότι φαίνεται η βοήθεια και καθοδήγηση που δίνεται είναι εξαιρετική.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής :

 

Υπάρχει οικόπεδο εντός οικισμού 700τμ .Με τους νέους όρους δόμησης ο συντελεστής δόμησης είναι 240τ.μ

Τα τ.μ των ημιυπαίθριων & ξεχυτών που δικαιούμε είναι επιπλέον το 40 % του συντελεστή δόμησης ?

 

Με έχει μπερδέψει πολύ αυτό το κομμάτι ( κι όχι μόνο ) , παρακαλώ όποιος μπορεί να με καθοδηγήσει λιγάκι

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Για τα εντος οικισμών προ 83 δεν νομίζω να έχει αλλάξει τίποτα δομ 0,8 έως 400 τμ

Νομίζω ότι κάτι  εχει αλλάξει για τη ζώνη 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

σε άδεια του 89 έχουν υπολογιστεί και οι 3 ημιυπαιθριοι στην δόμηση. Ειναι σωστό ή όχι;

τίτλο.jpg

XARA-Model.pdf

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.