Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΠΔ κτηνοτροφικών μονάδων και άδεια επαναχρησιμοποίησης


maraspr2

Recommended Posts

Σύμφωνα με την ΚΥΑ 191002/5-9-2013 (ΦΕΚ 2220 Β/2013) πλέον όλες οι κτηνοτροφικές μονάδες που είναι κατηγορία Β, δεν χρειάζεται να βγει άδεια 

επαναχρησιμοποίησης αλλά η διαχείριση λυμάτων ενσωματώνεται στα ΠΠΔ & στην Γεωτεχνική Μελέτη.

Στην περίπτωση όμως των κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων δεν είναι μόνο αυτές των κατηγοριών Α & Β, αλλά & αυτές που απαλλασόνται των ΠΠΔ.

Στις περιπτώσεις αυτές οι υπηρεσία δεν ξέρει πώς να τα συμπεριφερθεί & ζητάει Άδεια Επαναχρησιμοποίησης, η οποία σε ορισμένες περιφέρειες,

όπως στην δική μου, δεν έχει εκδοθεί απολύτως καμία τον προηγούμενο ενάμιση χρόνο, ενώ έχουν κατατεθεί αρκετές.

Ισχύει δηλαδή το εξής παράλογο: Μιά μονάδα με 500 πρόβατα & βόθρο να θέλει ΠΠΔ χωρίς Άδεια Επαναχρησιμοποίησης, ενώ μια μονάδα με 100 

πρόβατα και βόθρο να χρειάζεται άδεια επαναχρησιμοποίησης.

Παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι όσο αφορά τις απαλλαγές ΠΠΔ άλλων εγκαταστ'ασεων & προϋποθέσεις ας το αναφέρει, γιατί πραγματικά υπάρχει τεράστιο κενό,

και πρέπει να βρεθεί λύση.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αυτο σου κανει...

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=804&language=el-GR

 

 

δες και τις  σχετικες αναρτησεις του engineer

 

ακριβως απο κατω...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχω όλες τις παραπάνω ΚΥΑ & νόμους υπ'όψιν. Πουθενά δεν αναφέρεται σε αυτές τι γίνεται σε περίπτωση απαλλαγής ΠΠΔ (όχι που δεν έχει δημοσιευτεί) για τα λύματα. Εάν μου ξεφεύγει κάτι σε κάποια ΚΥΑ ή νόμο ή κάποια καινούρια εγκύκλιο που δεν έχω υπόψιν ας το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε βλέπω κάποιο νομοθετικό κενό. Παράδοξο ναι, νομοθετικό κενό όχι

 

Οι νομοθεσίες και συγκεκριμένα η ΚΥΑ 191002/2013 αναφέρουν ότι η Άδεια Επαναχρησιμοποίησης αντικαθίσταται από την ΕΠΟ ή την ΠΠΔ. Δεν αναφέρει ότι η άδεια επαναχρησιμοποίησης καταργείται.

 

Συνεπώς από αυτά που εγώ καταλαβαίνω συμπεραίνεται ότι αν η μονάδα σου δεν εξαιρείται από την διαδικασία έκδοσης Άδειας Επαναχρησιμοποίησης, τότε θα πρέπει να εκδόσεις κανονικά άδεια ακόμη κι αν απαλάσσεσαι πλήρως της διαδικασίας ΕΠΟ ή ΠΠΔ. Δεν καταργείται δηλαδή η Άδεια ως έννοια αλλά μόνο σα διαδικασία για τις δραστηριότητες που ήδη υπόκεινται στη διαδικασία περιβαλλοντικής αδειοδότησης.

 

Το αν θα εκδόσεις Άδεια Επαναχρησιμοποίησης, είτε αυτή συγχωνεύεται με την ΕΠΟ ή την ΠΠΔ είτε όχι, θα πρέπει μόνο στη ΚΥΑ 191002 να το δεις, εκεί που αναφέρεται στις εξαιρέσεις (τροποποίηση άρθ. 9)

 

Όντως το παράδοξο έγκειται στο ότι π.χ. μια μονάδα 500 προβάτων θέλει μια απλή αίτηση και παίρνει ΠΠΔ ενώ μια μονάδα 100 προβάτων πρέπει να υποβάλει τη Μελέτη σχεδιασμού, αλλά από παράδοξα αυτό το τρισάθλιο κράτος άλλο τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερα ως νομοθετικό κενό από την άποψη ότι δεν αναφέρεται καθόλου άμεσα τι γίνεται σε περίπτωση απαλλαγής ΠΠΔ. Απλά με βάση όλα αυτά τα νομοθετήματα που έχουν βγει μέχρι

τώρα, βγαίνει το παραπάνω συμπέρασμα του tapam77. Το θέμα είναι ότι στο υπουργείο νόμιζαν ότι "ξεβγήκαν" με τις δραστηριότητες που βγήκαν ΠΠΔ, & δεν ήξεραν ότι υπάρχει περίπτωση

μία δραστηριότητα να απαλλαχθεί των ΠΠΔ. Είπαν ότι θα το δουν, γιατί & αυτοί το αναγνώρισαν ότι πρόκειται για παράδοξο. Ελπίζω να λυθεί το θέμα γιατί στην περιφέρεια μου έχουν πάει

καμια 10ριά μελέτες για Άδεια Επαναχρησιμοποίησης (οι οποίες δεν είναι ότι πιο εύκολο πράγμα) & δεν έχει εκδοθεί καμία μέχρι σήμερα.

Αυτά. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον & την συζήτηση. Ό,τι νεότερο έχω για το θέμα θα ενημερώσω το συγκεκριμένο τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

είναι μάλλον στο ίδιο ΦΕΚ με αυτό που προσδιορίζει την ημερήσια κατανάλωση των ανθρώπων

 

μπορείς ωστόσο βάσει αυτού http://www.waterinfo.gr/greek/pdf/ydreuseis2008.pdf

και με αναγωγή στους τύπους στο μέσο βάρος του υπό εξέταση ζώου προς 75 κ (μέσο βάρος ανθρώπου)

 

ταυτοχρόνως στις διαφημίσεις τις σελίδας βγαίνει για άγνωστο λόγο το εξής

post-54574-0-17644900-1442340354_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.