Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράθυρο σε τυφλό τοίχο


karmagos

Recommended Posts

Καλημέρα,εχω ενα αντιστοιχο προβλημα.

Στο οριο των οικοπεδων μας, ο γειτονας εχει κατασκευασει εξωτερικο εξωστη (μπαλκονι) πλατους 1μ. στο υψος του ισογειου του, δλδ στη τυφλη οψη του κτιρίου του,στα όρια της ιδιοκτησίας με τα όρια του όμορου οικοπέδου μου.Η τυφλη του οψη χωριζεται με ενα τοιχιο σε τρια υψομετρικα επιπεδα.

Στο δεξι κομμάτι ειναι ο τοιχος του κτιριου με επενδυση κελυφος κ υψος περιπου 1μ. απο το σημερινο μου επιπεδο του οικοπεδου μου,μετα συνεχιζει σε μπαλκονι στην ιδια ευθεια με το επιπεδο μου κ τερμα δεξια που υψομετρικα βρισκεται κατω κ απο το τοιχιο του, το υπογειο οπου εχει το λεβητοστασιο με εξοδο την καμιναδα του να εφαπτεται προς το οικοπεδο μου.

Τα οικοπεδα εχουν μεγαλη υψομετρικη διαφορα με αποτελεσμα να χρειαζοταν να σηκωσω μαντρα αντιστηριξης πιο πανω απο αυτη που ειχε ηδη φτιαξει κατα 1 μετρο στο σημειο του μπαλκονιου,γιατι οταν τελειωσα με το δικο μου κτιριο κ μπαζωσα περιφερειακα τα θεμελια,το υψος του οικοπεδου στο τοιχιο του σηκωθηκε 45εκατοστα,με αποτελεσμα τα νερα του δικου μου οικοπεδου να πεφτουν στα δικο του.Σημειωση αυτος στον πιο κατω γειτονα σηκωσε τοιχιο αντιστηριξης 3,5μετρα.

Λογο αισθητικης του μπαλκονιου που ειχε ηδη κατασκευασει δεν μου επιτρεπει να καλυψω την διαφορα των 45εκ. με προσθετο τοιχιο περιπου μισο μετρο,(οχι 1 που θελω) στο σημειο που χρειαζεται, με αποτελεσμα μπηκαν νερα απο το δικο μου οικοπεδο στο δικο του κ επειδη ο ιδιος εχει τα κουφωματα του με το δαπεδο του(ουτε 2εκ δεν αφησε ο πλακας) κ ενα μονιμα βουλωμενο σιφωνι καθως ειναι πολυ μικρο πλημμυρησε κ κατηγορει εμενα.

Επισης μου λεει οτι επρεπε να ειχα φτιαξει το σπιτι μου πιο μακριά ωστε να μην χρειαστει να σηκωνω τοιχιο γιατι αυτος ειχε κτισει πρωτος.

Σας παρακαλω εαν καποιος γνωριζει:

-επιτρεπεται σε τυφλη οψη μπαλκονι;

-εχει κανει θερμοπροστασια κελυφος κ επισης δεν μου επιτρεπει καμια επαφη με το κτιριο του,ενω δυο φορες την συντηρηση την εχει κανει απο μενα,εχω δικαιωμα κτισω κ να ακουμπησω πανω στο κτιριο του;

-εχω το δικαιωμα να σηκωσω το τοιχιο ωστε κ να διαχωριστουν τα οικοπεδα αλλα κ τα νερα να μην ξανα πεσουν,αλλα κλεινοντας του κ το μπαλκονι εως κ 1μ;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by Toskas
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μόνο ένας μηχανικός που θα δει επι τόπου το θέμα θα μπορέσει να σας απαντήσει...

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Faethon11 said:

Νομίζω πως μόνο ένας μηχανικός που θα δει επι τόπου το θέμα θα μπορέσει να σας απαντήσει...

Σας ευχαριστω για την ανταποκριση,ο μηχανικος ο πρωτος που ειχα μου ειχε πει οτι το ανοιγμα σε τυφλη οψη επιτρεπεται μονο,το μπαλκονι του ειναι παρανομο.Οταν τον ρωτησα πως γιβεται να πηρε αδεια,μου ειπε πως θα το εχει ως διαδρομο οπου κ παλι ειναι παρανομο γιατι πρεπει να απεχει 2,5μ. απο το οικοπεδο μου..

 

Ο δευτερος που εχω τωρα μου ειπε δεν ειναι παρανομο αλλα εχω το δικαιωμα να κανω οτι θελω,να τον κλεισω τελειως.

 

Εικονα:το δικο μου ειναι χωρις το πλακακι που θελει σηκωμα.

IMG_20190610_092800.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικά οικόπεδα ? ή ένα ενιαίο με κάθετη ?

Είναι εντός σχεδίου και τι εμβαδόν έχει το οικόπεδό σας?

Όπως βλέπεται χρειαζόμαστε πολλές πληροφορίες και μόνο ένας μηχανικός επί τόπου θα μπορέσει να δώσει απάντηση...

Οι μηχανικοί που λέτε, ήρθαν επί τόπου και είδαν και τα σχέδια της οικοδομικής άδειας?

 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Faethon11 said:

Είναι διαφορετικά οικόπεδα ? ή ένα ενιαίο με κάθετη ?

Είναι εντός σχεδίου και τι εμβαδόν έχει το οικόπεδό σας?

Όπως βλέπεται χρειαζόμαστε πολλές πληροφορίες και μόνο ένας μηχανικός επί τόπου θα μπορέσει να δώσει απάντηση...

Οι μηχανικοί που λέτε, ήρθαν επί τόπου και είδαν και τα σχέδια της οικοδομικής άδειας?

 

Ναι,φυσικα κ εχουν ερθει,ειναι ενα στρέμμα με καθετη κ εντος σχεδιου.

Θεωρω πως το βασικο μου ερωτημα ειναι ενα κ οχο τοσο συνθετο,αν θεωρειτε τυφλη οψη;

Αλλα αν χρειαζεστε κατι αλλο δωστε μου ενα προσωπικό email,ακομα κ τ σχεδια να σας στειλω.

Γιατι η "τυφλη οψη" εχει αλλη ερμηνεια αν ειναι καθετη,εφοσον βρισκεται στο οριο δεν θεωρειται τυφλη;

Δεν θα επρεπε εφοσον εχει μπαλκονι να απεχει 2,5μετρα;

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά υπάρχει ένα οικόπεδο με επί μέρους κάθετες ιδιοκτησίες.
Εσείς είστε η  μία κάθετη και ο άλλος είναι η άλλη κάθετη σωστά ?

Στην περίπτωση αυτή :

Δεν υπάρχει οικόπεδό σας και οικόπεδό του. Το οικόπεδο είναι ένα ( το συνολικό ) επί του οποίου ο καθένας από εσάς έχει την αποκλειστική χρήση και εκμετάλλευση σε συγκεκριμένο τμήμα του , αυτό που λέμε "κάθετη ιδιοκτησία"

Συνεπώς δεν  ισχύουν αυτά που επικαλείστε περί "τυφλής όψης" και εξώστη καθώς τα ενδιάμεσα "όρια" των τμημάτων "αποκλειστικής χρήσης" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ όρια οικοπέδου.

Τέλος , θα πρέπει να γνωρίζετε ότι απαγορεύεται  ο «διαχωρισμός» των καθέτων ιδιοκτησιών με οποιαδήποτε περιτοίχιση - περίφραξη καθώς συνιστά άτυπη κατάτμηση του οικοπέδου . Το μόνο που επιτρέπεται είναι ο νοητός «διαχωρισμός» με κατάλληλη φύτευση.
 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, Toskas said:

...

Θεωρω πως το βασικο μου ....

έχεις ορίσει στο προφίλ σου ως ιδιότητα το Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε.Ι.

Ισχύει ή εκ παραδρομής το έβαλες.

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, avgoust said:

Αν κατάλαβα σωστά υπάρχει ένα οικόπεδο με επί μέρους κάθετες ιδιοκτησίες.
Εσείς είστε η  μία κάθετη και ο άλλος είναι η άλλη κάθετη σωστά ?

Στην περίπτωση αυτή :

Δεν υπάρχει οικόπεδό σας και οικόπεδό του. Το οικόπεδο είναι ένα ( το συνολικό ) επί του οποίου ο καθένας από εσάς έχει την αποκλειστική χρήση και εκμετάλλευση σε συγκεκριμένο τμήμα του , αυτό που λέμε "κάθετη ιδιοκτησία"

Συνεπώς δεν  ισχύουν αυτά που επικαλείστε περί "τυφλής όψης" και εξώστη καθώς τα ενδιάμεσα "όρια" των τμημάτων "αποκλειστικής χρήσης" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ όρια οικοπέδου.

Τέλος , θα πρέπει να γνωρίζετε ότι απαγορεύεται  ο «διαχωρισμός» των καθέτων ιδιοκτησιών με οποιαδήποτε περιτοίχιση - περίφραξη καθώς συνιστά άτυπη κατάτμηση του οικοπέδου . Το μόνο που επιτρέπεται είναι ο νοητός «διαχωρισμός» με κατάλληλη φύτευση.

Δεν το γνωριζα,δλδ πως θα επρεπε να γινουν τα σχεδια,με βαση ενος υψους,γιατι εγω εκτισα αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Didonis said:

έχεις ορίσει στο προφίλ σου ως ιδιότητα το Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε.Ι.

Ισχύει ή εκ παραδρομής το έβαλες.

Ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον κάνετε οικδομικές εργασίες υποθέτω ότι υπάρχει άδεια οικοδομής σε ισχύ.

1. Τι προβλέπει η οικοδομική σας άδεια ως προς την διαμόρφωση του ακαλύπτου ?
2. Στα σχέδια διαμόρφωσης ακαλύπτου έχει ληφθεί υπ'όψη η υψομετρική διαφορά καθώς και η θέση του υφισταμένου ?
3.Τι λέει ο επιβλέπων μηχανικός του κτιρίου σας ?
4. Οι εργασίες που κάνετε προβλέπονται στα σχέδια της άδειάς σας ?

Τέλος , εφ'όσον τροποποιείτε το φυσικό έδαφος  είναι προφανές ότι πρέπει να διευθετήσετε και τα όμβρια με τρόπο ώστε να μην πνίγουν τους άλλους.


 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.