Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράθυρο σε τυφλό τοίχο


karmagos

Recommended Posts

3 λεπτά πριν, avgoust said:

Εφ'όσον κάνετε οικδομικές εργασίες υποθέτω ότι υπάρχει άδεια οικοδομής σε ισχύ.

1. Τι προβλέπει η οικοδομική σας άδεια ως προς την διαμόρφωση του ακαλύπτου ?
2. Στα σχέδια διαμόρφωσης ακαλύπτου έχει ληφθεί υπ'όψη η υψομετρική διαφορά καθώς και η θέση του υφισταμένου ?
3.Τι λέει ο επιβλέπων μηχανικός του κτιρίου σας ?

 

Δεν κανουμε,μονο εγω κανω,ναι ειναι σε ισχυ κ μαλιστα ο δευτερος επιβλεπων μηχανικος ειναι προσεκτικοτερος απο τον πρωτο.

1.εαν εννοειτε την μαντρα δεν το γνωριζω,θα το κοιταξω με το επιβλεπων.εαν εννοειτε την καλυψη του δαπεδου με τσιμεντο ειμαι κατω απο το οριο.

2.εαν εννοειτε την υψομετρικη διαφορα με το διπλανο οικοπεδο,νομιζω καπου το εχω δει,αλλα οχι το υψος του κτιριου.Ο πρωτος μηχανικος μου ειχε πει να ριξουμε μαντρα αντιστηριξης εξαρχης αλλα δεν το εκανα γιατι ειχα το ιδιο προβλημα αισθητικης του διπλα.Μεχρι που εμφανιστηκε το προβλημα με τα νερα.

3.Να το σηκωσουμε 45εκ.ως μαντρα αντιστηριξης κ ας του κλεισει λιγο το μπαλκονι.

 

Ειλικρινα σας ευχαριστω θερμα.Οι συμβουλες σας ηταν εποικοδομητικές,σημερα εχω καλεσει κ εναν τριτο μηχανικο.

Link to comment
Share on other sites

Σας προτείνω να ξαναδείτε με τον νέο συνάδελφο τα σχέδια της άδειας ιδίως ως προς τα υψόμετρα , καθώς όλο αυτό με τις διαμορφώσεις ,τα υψόμετρα και τους τοίχους αντιστήριξης φαίνεται κάπως προβληματικό , με την έννοια ότι μεγάλες υψομετρικές διαμορφώσεις και τοίχοι αντιστήριξης πρέπει να περιλαμβάνονται στην άδεια οικοδομής.

Επίσης  αφού είστε σε καθεστώς κάθετης συνιδιοκτησίας ,  διαβάστε την πράξη σύστασης καθέτου γιατί μπορεί να προβλέπει ειδικούς όρους για την δόμησή  τους.
Τέλος , ίσως χρειαστεί να δείτε και τι προέβλεπε η άδεια του διπλανού  και αν έχει εφαρμοσθεί.

Σε κάθε περίπτωση επιδιώξτε να βρείτε μια συναινετική λύση . Αν παρ'όλα αυτά  επιλέξετε άλλη οδό , βεβαιωθείτε πρώτα ότι είστε 100% σύννομος διαφορετικά
μπορεί κατά το κοινώς λεγόμενο "να πάτε για μαλλί και να βγείτε κουρεμένος".

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Toskas said:

Ναι,φυσικα κ εχουν ερθει,ειναι ενα στρέμμα με καθετη κ εντος σχεδιου.

Θεωρω πως το βασικο μου ερωτημα ειναι ενα κ οχο τοσο συνθετο,αν θεωρειτε τυφλη οψη;

Αλλα αν χρειαζεστε κατι αλλο δωστε μου ενα προσωπικό email,ακομα κ τ σχεδια να σας στειλω.

Γιατι η "τυφλη οψη" εχει αλλη ερμηνεια αν ειναι καθετη,εφοσον βρισκεται στο οριο δεν θεωρειται τυφλη;

Δεν θα επρεπε εφοσον εχει μπαλκονι να απεχει 2,5μετρα;

Είδατε τελικά πως δεν είναι κάτι τόσο απλό και μόνο ένας επιτόπιος έλεγχος θα μπορέσει να σας δώσει την απάντηση?

Προσέξτε τις απαντήσεις όλων των παραπάνω συναδέλφων και στον μηχανικό που θα έρθει πείτε του το ακριβές ιδιοκτησιακό και πολεοδομικό θέμα....

Καλή συνέχεια....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, avgoust said:

Σας προτείνω να ξαναδείτε με τον νέο συνάδελφο τα σχέδια της άδειας ιδίως ως προς τα υψόμετρα , καθώς όλο αυτό με τις διαμορφώσεις ,τα υψόμετρα και τους τοίχους αντιστήριξης φαίνεται κάπως προβληματικό , με την έννοια ότι μεγάλες υψομετρικές διαμορφώσεις και τοίχοι αντιστήριξης πρέπει να περιλαμβάνονται στην άδεια οικοδομής.

Επίσης  αφού είστε σε καθεστώς κάθετης συνιδιοκτησίας ,  διαβάστε την πράξη σύστασης καθέτου γιατί μπορεί να προβλέπει ειδικούς όρους για την δόμησή  τους.
Τέλος , ίσως χρειαστεί να δείτε και τι προέβλεπε η άδεια του διπλανού  και αν έχει εφαρμοσθεί.

Σε κάθε περίπτωση επιδιώξτε να βρείτε μια συναινετική λύση . Αν παρ'όλα αυτά  επιλέξετε άλλη οδό , βεβαιωθείτε πρώτα ότι είστε 100% σύννομος διαφορετικά
μπορεί κατά το κοινώς λεγόμενο "να πάτε για μαλλί και να βγείτε κουρεμένος".

Ειστε φοβερος,τετοιοι σαν εσας μηχανικοι σπανιζουν!Κ παλι σας ευχαριστω θερμα!!

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή στο τοπογραφικό της σύστασης (πρέπει να) φαίνονται οι θέσεις των μελλοντικών κτισμάτων, δες μήπως υπάρχει κι εκεί θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, ας ζητήσω εγώ μία γνώμη από πιο ειδικούς.

Ο γείτονας έχει τρία παράθυρα στον εξωτερικό τοίχο του , ο οποίος εφάπτεται στο οικόπεδο μου και βλέπει ακριβώς την αυλή και τα δικά μας μπαλκόνια.

Και τα δυο σπίτια είναι δεκαετίας 40-50 σε παραδοσιακό οικισμό. Εγώ αγόρασα και αναστήλωσα το δικό μου πρόσφατα.

Μπορώ να τον υποχρεώσω να τα κλείσει, η να σηκώσω εγώ έναν τοίχο η κάτι τέτοιο μέχρι το ύψος των 3-4 μέτρων , η υπάρχει διαφορετική προσέγγιση για παλιά σπίτια, παραδοσιακούς οικισμούς κλπ.;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 70-80 χρόνια, έχει κατοχυρώσει το δικαίωμα του φωτισμού-αερισμού από αυτά (δουλεία)

Να "σηκώσεις" τοίχο 3-4 μέτρα από το έδαφος, δεν επιτρέπεται

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, tetris said:

Μετά από 70-80 χρόνια, έχει κατοχυρώσει το δικαίωμα του φωτισμού-αερισμού από αυτά (δουλεία)

Να "σηκώσεις" τοίχο 3-4 μέτρα από το έδαφος, δεν επιτρέπεται

Ευχαριστώ, το είχα υποψιαστεί.

Η δουλεία δηλαδή δεσμεύει και εμένα ως νέο ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

ναι, η (κάθε είδους) δουλεία ακολουθεί το ακίνητο, εις βάρος του οποίου έχει συσταθεί, μέχρι τη νομική κατάργηση της

συμπλ.

εδώ, περισσότερα (νομικά)

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

βεβαια...

- εχουμε και το θεμα της  διανοιξης παραθυρων στο οριο με ξενο οικοπεδο,  χωρις αδεια...

- αυτη η διανοιξη εγινε σε παραδοσιακο οικισμο

- απο τον ΓΟΚ του 29, υπαρχει και το θεμα της απαγορευσης δουλείας που παρεμποδιζει την ανοικοδομηση

-και δεν βλεπω καμμια δουλεία συμπεφωνημενη...

"παλευεται"

εδω

https://www.dslar.gr/2018/09/952016-treflar-geitoniko-dikaio-dianoixi-parathyron-se-toicho-plision-omorou-akinitou-solines-omvrion-me-aporroi-entos-tou-omorou-tentes-ekteinomenes-sto-omoro/

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.