Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράθυρο σε τυφλό τοίχο


karmagos

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Έχω μια απορία.

 

Έχω ένα σπίτι που θέλω να προσθέσω ένα ακόμη δωμάτιο. Σε αυτό το σημείο όμως δεν υπάρχει παράθυρο. Ο τοίχος είναι τυφλός και συνορέυει με την αυλή του γείτονα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται το άνοιγμα σε μη ανοιγόμενο και θωλό παράθυρό μόνο για το φως όπως αυτά των κλιμακοστασίων.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επιτρεπτό.

Αλλά ακόμα κι αν το φτιάξεις ο όμορος ιδιοκτήτης έχει κάθε δικαίωμα να κτίσει τοίχο περασιά στο παράθυρο σου στην ιδιοκτησία του και να βλέπεις τοίχο μαύρο κι αραχνο.

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι του γείτονα που τυγχάνει να είναι η Νονά μου έιναι κτισμένο και υπάρχει αυλή πλάτους 4 μέτρων.

 

Τι μου προτείνεται να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

να παρεις το κομπρεσερ...για να ανοιξεις τον τοιχο...

 

και να της πας  εσυ το Πασχα...   μια μεγάαααλη λαμπάδα...

 

υγ

παντως....

 

"δεν ειναι επιτρεπτό" :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι τελευταίος όροφος 

τότε το ανοίγεις στην οροφή (πρέπει να ξέρεις το τρόπο πριν το επιχειρήσεις, διαφορετικά μπορεί να χρειάζεσαι κουβά από κάτω κάθε φορά που θα βρέχει).

 

Διαφορετικά διαμορφώνεις άνοιγμα ώστε να παίρνεις φως από άλλους χώρους του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επιτρεπτό να υπάρχει άνοιγμα.

Αν θες να βάλεις υαλοτουβλα για φως μπορείς. Με την ίδια λογική, μπορείς να κάνεις και σταθερό κούφωμα (δηλαδή μη ανοιγώμενο παράθυρο).

Ο οικοδομικός κανονισμός δεν προσδιορίζει με τι υλικό γίνεται η πλήρωση. Έχει επικρατήσει να θεωρούμε οτι το υλικό είναι τούβλο ή κάτι άλλο παρόμοιο.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως η εργασία αυτή χρειάζεται οικοδομική άδεια γιατί παρεμβαίνεις στην όψη του κτιρίου.

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

 

Τι μου προτείνεται να κάνω;

Και 44 μέτρα πλάτους αυλή να είχε πάλι δεν είναι επιτρεπτό πολεοδομικά.

 

Το ότι είναι νονά σου φυσικά είναι παράγοντας που δεν αφορά την πολεοδομία, ρώτα την αν σε αφήνει να το κανείς και πράξε ανάλογα. Φυσικά ακόμα και να σε αφήσει σήμερα μπορεί αύριο η ίδια ή τα παιδιά της να στο κλείσουν κτίζοντας ή κάνοντας καταγγελία σε πολεοδομίες.

Επικουρικά το δωμάτιο που λες θα κτίσεις θα βγάλεις άδεια δόμησης υποθέτω στην οποία δεν θα μπορείς να το δείξεις το παράθυρο οπότε αν δεν έχει επάρκεια φυσικού φωτισμού θα πρέπει να είναι ως βοηθητικός χώρος.

Επ αυτού θα το συζητήσεις αναλυτικά με τον αρχιτέκτονα ή τον ΠΜ που θα σου βγάλει την άδεια να δει και όλα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επιτρεπτό να υπάρχει άνοιγμα.

Αν θες να βάλεις υαλοτουβλα για φως μπορείς. Με την ίδια λογική, μπορείς να κάνεις και σταθερό κούφωμα (δηλαδή μη ανοιγώμενο παράθυρο).

Ο οικοδομικός κανονισμός δεν προσδιορίζει με τι υλικό γίνεται η πλήρωση. Έχει επικρατήσει να θεωρούμε οτι το υλικό είναι τούβλο ή κάτι άλλο παρόμοιο.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως η εργασία αυτή χρειάζεται οικοδομική άδεια γιατί παρεμβαίνεις στην όψη του κτιρίου.

 

Δεν θέλω ΑΝΟΙΓΜΑ θέλω φως μόνο! οπότε με τα υαλότουβλα ή το σταθερό κούφωμα μπορώ να κάνω νόμιμα τη δουλειά;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εξετάσεις και τη λύση του φωτοσωλήνα, προκειμένου να εξασφαλίσεις φυσικό φωτισμό στο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω ΑΝΟΙΓΜΑ θέλω φως μόνο! οπότε με τα υαλότουβλα ή το σταθερό κούφωμα μπορώ να κάνω νόμιμα τη δουλειά;;

Δεν μπορείς να χρησιμοποιείς το γειτονικό οικόπεδο

προκειμένου να φωτίζεις (αυθαίρετο) δωμάτιο.

Απ' ότι καταλαβαίνεις, εφόσον το νέο δωμάτιο δεν είναι νόμιμο και ούτε συντρέχουν λόγοι για να γίνει ποτέ (δεν εξασφαλίζει φυσικό φωτισμό - αερισμό), δεν είναι νόμιμος και οποιοδήποτε φωτισμός του.

Έχουν χαθεί περιουσίες έτσι. Κάποιοι πριν από πολλά χρόνια άνοιξαν παράθυρα στα όρια με τους γείτονές τους

και μετά από παρέλευση 20 ετών απέκτησαν με χρησικτησία λωρίδα οικοπέδου του γείτονα, ικανή ώστε να φωτίζονται τα δωμάτιά τους.

Μόνο με παράθυρο ή φωτοσωλήνα (όπως λέει και ο ted78) από την οροφή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.