Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και φορολογία.


Recommended Posts

Ενδιαφέρον θέμα...

   

Ποιό είναι ενδιαφέρον θέμα ? Η υποχρέωση υποβολής Ε3 οταν εχουμε κάνει εναρξη εργασιών ως επαγγελματίες άσχετα αν υπάρχουν έσοδα ή έξοδα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα σενάρια για αυξήσεις σε εισφορές μηχανικών στο ΤΣΜΕΔΕ έχουν κάποια βάση τη δεδομένη στιγμή.Υπάρχει κάποια εξέλιξη στο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το θεμα "Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και φορολογία" :) ;)

   

 

Υπόψιν το έγγραφο με αριθμό Δ12Α 1054299/26-03-2014 που υπογράφει ο κ. γενικός , είναι σχετικό με το θέμα αυτό , αλλά διαστρεβλώνει και αλλοιώνει ανεπίτρεπτα και απαράδεκτα τον νόμο .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά SOTHRIS επειδή εγώ έχω πληρώσει τις εισφορές του Β' 2013 την 15/01/2014 και τις έχω περάσει στα βιβλία στη χρήση 2014(αφού τις πλήρωσα το 2014) έχω κάνει καλά ? Γιατί τελικά κάθε έγγραφο που βγαίνει αντί να ξεκαθαρίζει τα θέματα που έχουμε τα μπλέκει χειρότερα. Δεν καταλαβαίνω αυτό που λεει στο τέλος για τη χρήση αφορά τη χρήση 2013 ή 2014? 

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, σύμφωνα με το έγγραφο του Θεοχάρη, ότι περάσαμε μέχρι 31.03.2014 καλώς το περάσαμε.

Από εκεί και μετά θα περνάμε μόνο ότι αφορά το 2014.

Καλά κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά SOTHRIS επειδή εγώ έχω πληρώσει τις εισφορές του Β' 2013 την 15/01/2014 και τις έχω περάσει στα βιβλία στη χρήση 2014(αφού τις πλήρωσα το 2014) έχω κάνει καλά ? Γιατί τελικά κάθε έγγραφο που βγαίνει αντί να ξεκαθαρίζει τα θέματα που έχουμε τα μπλέκει χειρότερα. Δεν καταλαβαίνω αυτό που λεει στο τέλος για τη χρήση αφορά τη χρήση 2013 ή 2014? 

  

Γιατί νομίζεις ότι κατάλαβε αυτός που έγραψε το έγγραφο και αυτός που το υπέγραψε ?  Με βάση το έγγραφο αυτό για τη χρήση 2013 θα εκπέσεις εισφορές ασφαλιστικές που αφορούν τη χρήση 2013 , αλλά καταβλήθηκαν εμπρόθεσμα εως 31/03/2014, άρα και αυτά που πέρασες στις 15/01/2014 (θεωρώ ότι είναι εμπρόθεσμη η πληρωμή ) . Παρακάτω μας λέει όμως ότι για το 2014 θα εκπεσθεί ότι πληρωθεί μέσα στο 2014 , δηλα΄δη και αυτό που πληρώθηκε στις 15/01/2014. Επιπλέον ο νόμος δε γράφει τέτοια και δεν έχει τέτιοιυ είδους διακρίσεις . Αναφέρει καταβεβλημένες εντός της χρήσεως ασφαλιστικές εισφορές χωρίς να κάνει διάκριση αν αυτές ανάγονται στη χρήση 2013 , 2012 ή και στη χρήση 1999 και καλά με ένα έγγραφο μπορέι να διευρύνει το δικαίωμα του φορολογούμενου  βάζοντας όριο καταβολής την 31-03-2014 , μπορέι όμως να το περιορίζει δεχόμενος πχ την μή έκπτωση εισφορών αναγόμενων στη χρήση 2012 , οι οποίες καταβλήθηκαν εντός του 2013 , είτε εμπρόθεσμα (πχ ΟΑΕΕ το 6ο δίμηνο πήγαινε έως 31/01/2013) είτε και εκπρόθεσμα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όλο το ζουμί είναι στο παρακάτω που αναφέρει το έγγραφο

4. Στη φορολογία εισοδήματος ισχύει η βασική αρχή της αυτοτέλειας των χρήσεων, γι’ αυτό δεν αναγνωρίζονται προς έκπτωση στην τρέχουσα χρήση δαπάνες που αφορούν προηγούμενες ή επόμενες χρήσεις έστω και αν καλύπτονται με δικαιολογητικά της τρέχουσας χρήσης, καθόσον οι δαπάνες κατά κανόνα αναγνωρίζονται στην χρήση κατά την οποία καθίστανται δεδουλευμένες και εκκαθαρισμένες, ανεξάρτητα αν έχει καταβληθεί το αντίτιμό τους ή όχι.

 

Δηλαδή μιλάει για αυτοτέλεια των χρήσεων.

Διαβάζοντάς το όμως ξανά, συμπεραίνω πως έπρεπε να περνάμε το ΤΣΜΕΔΕ στα βιβλία όταν ήταν να πληρωθεί, το πληρώναμε δεν το πληρώναμε.... :( :(

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.