Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια Νομιμοποίησης με 4178/13 Και ΙΚΑ


gmazanakis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το αν τελικά οφείλονται ασφαλιστικές εισφορές όταν εκδίδεται άδεια νομιμοποίησης ύστερα από υπαγωγή στον 4178/13  (Α 24 παρ. 8-)

 

Το ΙΚΑ εδώ στα Χανιά θα μας τρελάνει καθώς λέει δια στόματος διευθύντριας

 

"Ξέρω τι γράφει ο 4178 αλλά τα ίδια έγραφε ο 4014 (εδώ γελάμε)"

 

και με αυτή την δικαιολογία δεν δίνουν ασφαλιστική ενημερότητα για συμβόλαιο μέχρι να βγεί κάποια σχετική εγκύκλιος που σύμφωνα με την διευθύντρια του εδώ τμήματος  έχει την "πληροφόρηση" ότι θα ζητάει τα ίδια με τις εγκυκλίους σχετικά με τον 4014!!

 

Παρακαλώ αν έχετε σχετική εμπειρία από άλλα ΙΚΑ .....

 

Υ.Γ. Συγνώμη από τους  διαχειριστές αν θεωρείται ότι πρέπει να μεταφερθεί σε αντίστοιχο ποστ του 4014 

Edited by gmazanakis
Link to comment
Share on other sites

Για τις περιπτωσεις του Ν4014 ξεραμε οτι δεν οφειλαν ασφαλιστικες εισφορες οταν πηγαιναν για εκδοση ΟΑ.

 

Για τον Ν4178 περιμενουμε.

 

Στην ΥΔΟΜ σου ζητησαν ΙΚΑ?

 

Σου ειπαν απο το ΙΚΑ τι ισχυει για τις περιπτωσεις που πληρωνεται προστιμο και δεν παει για εκδοση ΟΑ??

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και όχι.

Όχι δεν μου είπαν αλλά εκεί δεν ζητούσαν ούτε στο 4014

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγκύκλιος 4 

 

ΑΡΘΡΟ 24 
 
49) Παρ. 1 : Για τις περιπτώσεις έκδοσης άδειας νοµιµοποίησης περαιωµένων αυθαιρέτων 
κατασκευών ή χρήσεων, για τις οποίες υποβλήθηκαν τα δικαιολογητικά του ν. 4178/13 
αναστέλλεται η επιβολή προστίµων, κάθε διαδικασία επιβολής κυρώσεων από το Ι.Κ.Α 
µέχρι την παρέλευση της προθεσµίας εξόφλησης των προστίµων και ως εκ τούτου δεν 
απαιτείται η προσκόµιση θεωρηµένου αντιγράφου του πίνακα ηµεροµισθίων από Ι.Κ.Α
Μετά την έκδοση της άδειας η αρµόδια Υ∆ΟΜ οφείλει να αποστείλει στο οικείο κατά 
τόπο κατάστηµα του ΙΚΑ αντίγραφο του στελέχους της άδειας νοµιµοποίησης. 
 
Δηλαδή στην περίπτωση άδειας νομιμοποίησης (Ν4178 άρθρο 23 παρ 1α) δεν απαιτείτε πίνακας ημερομισθίων από το ΙΚΑ;
δεν κάνουμε αναγγελία άρα δεν πληρώνει ο ιδιοκτήτης τα ημερομίσθια του αυθαιρέτου που έχει κατασκευάσει;
Link to comment
Share on other sites

Οι ΥΔΟΜ σίγουρα ζητάνε ή αναγγελία ή απαλλαγή δεκαετίας από το ΙΚΑ.

Ασχέτως εγκυκλίων ΥΠΕΚΑ το ΙΚΑ βγάζει νεότερες και τις καταρρίπτουν.

Το μπαλάκι είμαστε εμείς.

Μύλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 year later...

Καλημέρα

 

Θέλω να εντάξω στον 4178 και νομιμοποιήσω με Ο.Α. αυθαίρετες κατασκευές που έχουν γίνει σε κατοικία με άδεια του 1985.

 

α) Θα οφείλει εισφορές στο ΙΚΑ για τις αυθαίρετες κατασκευές αυτές που θα νομιμοποιήσει?

 

β) Ο ιδιοκτήτης μου είπε πως δεν έχει κλείσει την άδεια. Επίσης ότι δεν έχει πληρώσει ΙΚΑ για την κατοικία που χτίστηκε σύμφωνα με την άδεια και ότι ΔΕΝ οφείλει πλέον ΙΚΑ γιατί έχουν περάσει Χ έτη. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Για να συνοψίσω πιο απλά:

Τι θα πληρώσει για το ΙΚΑ αν πάω με νομιμοποίηση και όχι με ρύθμιση?

Edited by ZesteR
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα,

 

για πρώτη φορά έχω δήλωση στο 4178 προς έκδοση αδείας σε κατοικία που κτίστηκε αυθαίρετα πριν το 2000. Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι γίνετε με το ΙΚΑ, μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει αν θα υπάρξουν πρόστιμα - οφειλές στο ΙΚΑ ? Θα πρέπει να περάσω από το ΙΚΑ για να πάρω κάποια βεβαίωση ?

Link to comment
Share on other sites

όταν εκδίδεις α.δ για νομ/ση δεν υποβάλεις πίνακα ΙΚΑ

Μετά την έκδοση της α.δ η ΥΔΟΜ (στην περίπτωση νομ/σης όπως και Ε.Ε.Μ.Κ)

είναι υποχρεωμένη να αποστείλει στο ΙΚΑ τις παραπάνω πράξης

 

Τότε το ΙΚΑ ή θα κάνει αυτοψία -το πιο πιθανό (ή θα  προσκαλέσει τον ιδιοκτήτη στο κατάστημα) 

και θα ζητήσει τον πίνακα ΙΚΑ και επιμέτρηση των αυθ εργασιών από σένα

Εκεί δηλώνεις ότι το ένεταξες στον Ν 4178 (και επομένως απαλλάσσεται από ΙΚΑ) 

άσχετα αν το ενέταξες προς έκδοση α.δ νομ/σης

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση,

 

πληροφοριακά αναφέρω ότι ρώτησα στο ΙΚΑ και η απάντηση (μόνο προφορικά) είναι ότι θα γίνει έλεγχος και αυτοψία, Αν μπορώ να αποδείξω ότι η κατασκευή έγινε προ δεκαετίας τότε δεν θα προκύψει καμία οφειλή, Ειδικότερα ανέφερα ως αποδεικτικά στοιχεία αεροφωτογραφία - Ε9 - Συμβόλαιο (ότι χρησιμοποιούμε δηλ για την δήλωση 4178) και μου επιβεβαίωσαν ότι είναι ικανοποιητικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.