Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εφαρμογή java gps για κινητό


ckiriako

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Τωρα τελευταια παω και περπαταω (ή καλυτερα σκαρφαλωνω σε βουνα εδω που μενω, και συχνα πυκνα επειδη τα μερη αυτα ειναι απατητα αλλαζω πορεια κτλ, και εχω προβλημα να δω που ειμαι και που θελω να παω.

Εχω μαζι χαρτη πυξιδα και κινητο με gps, μονο που ο χαρτης εχει συντεταγμενες σε εγσα87 και μοιρες-πρωτα λεπτα, ενω το κινητο (samsung2710) βγαζει μοιρες με 5-6 δεκαδικα απο πισω.

 

Μιας και προς το παρον δεν περισσευουν για να ψαχτω να παρω κανενα ορειβατικο gps, εχει κανεις υποψη καμια εφαρμογη java που να χρησιμοποιει το gps module του κινητου και να βγαζει αυτοματα εγσα87?Ή εφαρμογη που να φορτωνεις χαρτη και να σου δειχνει κατευθειαν που εισαι?

 

Συνηθως εχω μαζι 2ο κινητο κοσμοτε (που πιανει παντου) και κανω μετατροπη μοιρες-δεκαδικα σε μοιρες-πρωτα λεπτα, και προσπαθω να ακολουθω καποια ισοδιασταση (παρακολουθωντας το υψομετρο στο κινητο), αλλα ειναι στιγμες που κρεμεσαι πανω απο ενα γκρεμο και ειναι αστειο να βγαζει χαρτες κινητα και να χτυπας νουμερα λες και λυνεις καμια ασκηση για το σχολειο κτλ 

 

Μην αρχισετε κανενας για τοπογραφικα και σηφουνακηδες

:)

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα για app, καθαρά ορειβατικό και είχε τα βουνά της Ελλάδας….

Δεν ξέρω αν υπάρχει και για το δικό σου σύστημα, αν θες να το ψάξω να σου πω το όνομα και εταιρίας και το αναζητάς…..

 

(άμα πετύχεις τον σηφουνάκι τράβα καμιά συντεταγμένη κι εσύ…. )

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις για android? Αν δεν σου κανει κοπο ριχνεις μια ματια να μου πεις τι πραγμα ειναι? Κατι java που κατεβασα και δοκιμασα ηταν τζιφος....

Link to comment
Share on other sites

Για android υπάρχει δωρεάν αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.stasta.egsa&hl=el

 

Σε συμβατικό κινητό, αμφιβάλλω ότι το harware επιτρέπει στην java να επικοινωνεί με το GPS μέσω NMEA

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Οποτε το ερωτημα γινεται, ενα οικονομικο android κινητο, ή μια standalone gps συσκευη? Χωρις να εχω χρησιμοποιησει συσκευη τυπου garmin κτλ,  υποθετω για το σκοπο που θελω θα ειναι πιο αξιοπιστη και ευκολη στη χρηση απο κινητο. Υποθετω σωστα? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στην ακρίβεια οφείλεται στο γεγονός πως ένα smartphone έχει μικρότερη κεραία και περισσότερες παρεμβολές λόγω του GSM δέκτη, Bluetooth, wifi κτλ, αν δεν έχει σχεδιαστεί σωστά από το εργοστάσιο.
Προσωπικά θα προτιμούσα ένα κινητό με δέκτη που υποστηρίζει GLONASS, παρά ένα φθηνό GPS χειρός.

 

Πάντως με κανένα από τα δύο δε μπορείς να αντικαταστήσεις ένα γεωδαιτικό GPS.

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.