Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ (Β' 2013);


sdim

  

351 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Εχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;

    • Εχω εξοφλήσει και το τελευταίο ειδοποιητήριο (Β' 2013)
      82
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Δεν χρωστάω δόση.
      13
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Εχω τουλάχιστον μια ληξιπρόθεσμη δόση
      13
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2013 και μετά
      117
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2012 και μετά
      26
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2012 και μετά
      40
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2011 ή και νωρίτερα
      44
    • Δεν απαντώ
      0
    • Είμαι υπάλληλος και έχει πληρώσει ο εργοδότης
      5
    • Είμαι υπάλληλος, χρωστάει ο εργοδότης
      4
    • Δεν έχω γραφτεί ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ
      2
    • Έχω διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ
      5
  2. 2. Για ποιον λόγο δεν έχετε πληρώσει (αν δεν έχετε πληρώσει);

    • Δεν υπάρχουν τα χρήματα
      219
    • Θεωρώ μη ανταποδοτικές τις εισφορές
      65
    • Προτιμώ να ταισω το παιδί και την οικογένειά μου
      52
    • Δεν πιστεύω πως θα πάρω ποτέ σύνταξη
      38
    • Οταν χρειάζομαι ασφαλιστική ενημερότητα φτιάχνω στο photoshop μια
      1
    • Δεν απαντώ
      7
    • Έχω πληρώσει (για ελεύθερους επαγγελματίες)
      73
    • Έχει πληρώσει ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      6
    • Δεν πλήρωσε τις εισφορές ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      6
    • Δεν χρωστάω επειδή δεν έχω γραφτεί ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ/έχω διαγραφεί.
      3


Recommended Posts

Ναι το κατάλαβα...Απλά σου λέω και για να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι επειδή το έψαξα σαν τρελλός, πήγα ΤΣΜΕΔΕ πήγα παντού, δεν ισχύει. Το βιβλιάριο το θεώρησα με αυτόν τον τρόπο (αν και μετά από μένα κάποιοι συνάντησαν πρόβλημα και σε αυτό).

Οσο για την ασφαλιστική ενημερότητα δεν γινόταν ή γίνεται τίποτε ως προς αυτά που αναφέρει η ανακοίνωση....Και φαντάσου με εκκαθαριστικά μηδέν!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω τα χρηματα τα εχω αλλα απο επιλογη δεν πληρωσα ολο το 2013

Εκανα αιτηση για την πιστωτικη της Αττικα να τα πληρωνω σε 12 ατοκες αλλα μαλλον χανω και αυτο το εξαμηνο, ακομα απαντηση δεν εχω

 

Κατα τα λοιπα, τρεχει εντοκη τακτοποιηση οφειλων του Α 2013 στο ΤΣΜΕΔΕ σε 12 ατοκες δοσεις (εντοκη=το ποσον οφειλης συν τους τοκους μεχρι σημερα)

Θα δω αν παρει νεα παραταση το Β 2013, ειδαλλως μολις ληξει θα τα βαλω σε τακτοποιηση που ειναι πιο διαχειρισιμο το ποσον απο το διχιλιαρο το εξαμηνο μπραφ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πλήρωσα το Α' 2013 και δεν θα πληρώσω το Β' 2013, γιατί όπως έχω ξαναπεί είναι τόσο γελοίο το πόσο μή ανταποδοτικές είναι οι εισφορές. Δηλαδή πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω ποιοι πληρώνουν....

 

Προσωπικά ευελπιστώ μέσα στο 2014 να έχω CEng και MRICS accrediatation και μετά και διαγραφή.

 

'Οσο για τα "χρωστούμενα" μέχρι τότε θα τα αξιοποιήσω για την υγεία της οικογενειάς μου (τσεκ απ , οδοντίατροι κτλ) σε εξαιρετικά διαγνωστικά κέντρα και αυτά που θα περισέψουν (γιατί ναι θα περισέψουν!) θα πάνε σε διασκέδαση και σε δικηγόρους γιατί με καμιά 5-6 άλλους συναδέλφους σκοπεύουμε να κινηθούμε νομικά εναντίον του ΤΣΜΕΔΕ (αφού διαγραφούμε) .

 

Εύχομαι υγεία σε όλους καλά μυαλά και προς Θεού  ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ!!  Τι δεν καταλαβαίνετε?

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ν 2326/1940  «Περί Ταμείου Συντάξεων Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων»

 

Άρθρο: 1

 

1. Ιδρύεται "Ταμείον Συντάξεων Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων", εν τοις εφεξής "Ταμείον" καλούμενον, όπερ αποτελεί ίδιον νομικόν πρόσωπον δημοσίου δικαίου, εδρεύον εν Αθήναις.

 

Άρθρο: 2

1. Σκοπός του Ταμείου είναι η παροχή συντάξεως, ή εφ' άπαξ βοηθήματος εις τους μετόχους, οι οποίου παύουσι να εξασκώσι το επάγγελμα, ως και τας οικογενείας αυτών.

2. Διά Β. Δ/τος εφ' άπαξ εκδοθησομένου προτάσει του Υπουργού Συγκοινωνίας μετά γνώμην του Δ. Συμβουλίου του Ταμείου, κανονισθήσονται ειδικώτερον τα της απονομής συντάξεως ή εφ' άπαξ βοηθήματος εις τους μετόχους, τους καθισταμένους ανικάνους προς εργασίαν ένεκα γήρατος ή ανιάτους ασθενείας ως και εν περιπτώσει θανάτου ήτοι οι καθορισμός του ορίου ηλικίας και συνταξίμου χρόνου των ησφαλισμένων και μελών της οικογενείας των, το είδος και η έκτασις των παροχών, αι προϋποθέσεις και η διαδικασία υφ' ας χορηγούνται, μειούνται ή διακόπτονται, ο τρόπος και οι προϋποθέσεις αναγνωρίσεως της προϋπηρεσίας των ησφαλισμένων μετόχων, καθώς και πάσα άλλη λεπτομέρεια αναγκαία διά την εκπλήρωσιν των σκοπών του Ταμείου.

 

Άρθρο: 6

1. Μετέχουσι υποχρεωτικώς του Ταμείου πάντες οι δικαιούμενοι να ώσι μέλη του Τεχνικού Επιμελητηρίου και αφ' ης ήρξαντο αι καταβολαί των συνδρομών αυτών εις τούτο, ως και άπαντες οι εν Ελλάδι ασκούντες το επάγγελμα του εργολάβου Δημοσίων Εργων, βάσει πτυχίου του Υπουργείου Συγκοινωνίας, αίτινες εγγράφονται υποχρεωτικώς εις τας ανά το Κράτος εργοληπτικές Οργανώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και τι μας το βάζεις 2016 για μόστρα? Τι έγινε δουλεύεις στο ΤΣΜΕΔΕ? Δεν με ενδιαφέρει τι κάνει, στάχτη να γίνει και να κλείσει αύριο!!!!!

Με το ζόρι λεφτά δεν παίρνει το μαγαζάκι....Τι δεν καταλαβαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα αναγκαστώ από βδομάδα να πάω για διακανονισμό (θα γίνω δηλαδή απ' αυτούς που πληρώνουν), καθώς επειδή χρωστάω 2ο 2012 και 1ο 2013 δεν έχω πλέον ασφαλιστική κάλυψη, και η μικρή έχει αρρωστήσει 4 φορές αυτή τη σεζόν...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πλήρωσα. 

 

Μέχρι τώρα δούλεψα σε εταιρίες Φ/Β με μισθούς 1000-1200 μπλοκάκι και συνθήκες άθλιες (εργασίες 7ημερο, 12-14 ώρες, εργοτάξιο, μέχρι και βαριά χειρονακτική εργασία έκανα).

 

Με τον παραπάνω μισθό αδυνατούσα να πληρώσω όλες τις υποχρεώσεις μου (ενοίκιο, ασφάλεια, βενζίνες, αμάξι κλπ) και εννοείται ότι σε τεράστιο ποσοστό μου πλήρωνε την ασφάλεια και πολλά άλλα η σύνταξη των γονιών μου.

 

Πλέον άνεργος ξανά ειλικρινά δεν βλέπω για ποιο λόγο να ξαναπληρώσω και βασικά να παραμείνω μηχανικός με μισθό χειρτότερο (1000 μπλοκάκι = 400 περίπου καθαρά πλέον) από καθαρίστρια.

Edited by TolisDim
Link to comment
Share on other sites

1000€ με μπλοκάκι είναι όχι 400€ καθαρά αλλά πληρώνεις κιόλας για να εργαστείς.

Στα 1000€ τελική τιμή:

187€ είναι το ΦΠΑ

350€ το ΤΣΜΕΔΕ (άνω 5ετίας) χωρίς να υπολογίσω τις νέες εισφορές σε περίπτωση που δεν ακυρωθούν από το ΣΤΕ οι αυξήσεις.

~5€ συνδρομή στο ΤΕΕ (65€ το χρόνο αν θυμάμαι καλά)

40€ συνολικά για ίντερνετ και τηλέφωνο (και λίγα λέω)

Μέχρι εδώ έχεις φορολογητέο εισόδημα 418€

 

108,69€  φόρος εισοδήματος 26% από το πρώτο ευρώ

μένουν 309,32€

 

300€ για το αυτοκίνητοι , αν δεν το παρέχει η εταιρεία.(ασφάλεια, συντήρηση, απόσβεση, ελαστικά, καύσιμο, κτλ). Όποιος έχει ασχοληθεί με εγκαταστάσεις Φ/Β και του έχει βγει λιγότερο ας μου το πει. Επειδή πάνω από το 75% του εισοδήματός σου είναι από έναν εργοδότη (αν κατάλαβα καλά ανάφερες μισθό) δεν έχεις τέλος επιτηδεύματος αλλά παράλληλα δεν μπορείς να περάσεις το αυτοκίνητο στα έξοδα, άρα αφαιρείται από τα 309.32€.

Μένουν 9.32€.

Φτάνουν για τα απρόοπτα;

 

Γενικά έχει ξεφύγει η κατάσταση.

 

Παλεύουμε να βγάλουμε άκρη με δουλειά ευθύνης και από την άλλη το κράτος ενισχύει τους τεμπέληδες.

Ρίξτε μια ματιά στο site του ΟΑΕΔ. http://www.oaed.gr/index.php?lang=el . Βλέπω συνέχεια πολλά προγράμματα 5μηνα με κριτήρια "αξιοκρατικά". Είσαι πολύτεκνος και 3 χρόνια άνεργος ; Έχεις σίγουρη την θέση.

Ναι, απόφοιτος δημοτικού με 3 παιδιά και άνεργος για 3 χρόνια έχει σίγουρη θέση ενώ συνάδελφοι που λόγω της νομοθεσίας δεν μπορούσαν να έχουν κάρτα ανεργίας μένουν εκτός.

 

Το χειρότερο είναι πως σε πολλές περιπτώσεις πρόκειται για θέσεις γραφείου, δηλαδή για θέσεις όπου κανονικά θα έπρεπε να προτιμήσουν απόφοιτους ανώτατης εκπαίδευσης.

 

Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι σε πόσες άλλες περιπτώσεις κάνει κοινωνική πολιτική το κράτος εις βάρος μας;

Διορίζει ανθρώπους που δεν είναι για δουλειά γραφείου σε θέσεις γραφείου και όχι μόνο δεν θα μπορούμε να εξυπηρετηθούμε αλλά θα τους πληρώνουμε με τους φόρους μας από πάνω.

"Και κερατάς και γδαρμένος" που λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.