Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ (Β' 2013);


sdim

  

351 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Εχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;

    • Εχω εξοφλήσει και το τελευταίο ειδοποιητήριο (Β' 2013)
      82
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Δεν χρωστάω δόση.
      13
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Εχω τουλάχιστον μια ληξιπρόθεσμη δόση
      13
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2013 και μετά
      117
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2012 και μετά
      26
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2012 και μετά
      40
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2011 ή και νωρίτερα
      44
    • Δεν απαντώ
      0
    • Είμαι υπάλληλος και έχει πληρώσει ο εργοδότης
      5
    • Είμαι υπάλληλος, χρωστάει ο εργοδότης
      4
    • Δεν έχω γραφτεί ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ
      2
    • Έχω διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ
      5
  2. 2. Για ποιον λόγο δεν έχετε πληρώσει (αν δεν έχετε πληρώσει);

    • Δεν υπάρχουν τα χρήματα
      219
    • Θεωρώ μη ανταποδοτικές τις εισφορές
      65
    • Προτιμώ να ταισω το παιδί και την οικογένειά μου
      52
    • Δεν πιστεύω πως θα πάρω ποτέ σύνταξη
      38
    • Οταν χρειάζομαι ασφαλιστική ενημερότητα φτιάχνω στο photoshop μια
      1
    • Δεν απαντώ
      7
    • Έχω πληρώσει (για ελεύθερους επαγγελματίες)
      73
    • Έχει πληρώσει ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      6
    • Δεν πλήρωσε τις εισφορές ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      6
    • Δεν χρωστάω επειδή δεν έχω γραφτεί ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ/έχω διαγραφεί.
      3


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντε και φέτος θα το πληρώσω...Κατά την πάγια τακτική μου, μια ημέρα πριν λήξει στα ελτα.

 

...του χρόνου;;;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα προχθές διακανονισμό, τόσο τη Νέα Αρχή, όσο και την Πάγια Ρύθμιση που αφορούσαν σε εκκρεμότητες του 2012 και του 2013 αντίστοιχα, με σκοπό να επανέλθει η ασφαλιστική (φαρμακευτική) κάλυψη. Από το ΤΣΜΕΔΕ με ενημέρωσαν πως θα πρέπει να πάω μετά από 3 εργάσιμες να μου θεωρήσουν τα βιβλιάρια υγείας. Σε ερώτησή μου όμως σχετικά με το πότε θα ενημερωθεί ο ΕΟΠΥΥ για την επαναφορά της ασφαλιστικής μου δυνατότητας, δεν μπόρεσαν να μου απαντήσουν. Έχει κανείς σχετική εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικό ποσό είναι η 1η δόση. Επιπλέον πλήρωσα και €60 για ΟΑΕΔ για το 2013 το οποίο δεν μπορούσε να μπει σε διακανονισμό.

 

Για 2ο εξάμηνο 2012 (Νέα Αρχή σε 31 δόσεις) βγήκε €71.67 η δόση και για το 1ο εξάμηνο του 2013 (Πάγια Ρύθμιση σε 12 δόσεις) €167.33 η δόση.

 

Σχετικά με το ερώτημα μου, με ενημέρωσε φαρμακοποιός πως μπορεί να μην ενημερωθεί ο ΕΟΠΥΥ ποτέ για την ρύθμιση, είναι όμως γιατροί και φαρμακοποιοί να δέχονται τη θεώρηση του βιβλιαρίου σε πράξεις που έχουν να κάνουν με κάλυψη υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα εδωσες κοντά 300€ την πρώτη δοση συν το β'13 που λογικά πλήρωσες η θα πληρώσεις μέχρι το τέλος του μήνα σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα €299 προχθές και θα δώσω €239 τέλος Ιανουαρίου, τότε πληρώνεται η 2η δόση, τα "μπροστά" ήταν για την πρώτη δόση, μέσα στον Δεκέμβρη.

 

Για να ολοκληρωθεί το… "ταμείο", θα πρέπει στα παραπάνω μηνιάτικα να προσθέσω και τις δόσεις του B'2013 που έβαλα στην πιστωτική της Attica Bank, που βγαίνει €160.48 το μήνα.

 

Τελικό σύνολο €399.40 μηνιαίως μέχρι τον επόμενο Αύγουστο, που θα μπει στον χορό και το Α'2014, αν δεν έχει καταρρεύσει το σύστημα ως τότε φυσικά…

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος να'σαι καλά....

 

Από εκεί και πέρα, όπως έχω ξαναπεί, θεωρώ απαγορευτικό για τον μέσο μηχανικό τέτοια ποσά διακανονισμού....Αν είναι δυνατόν να καλείται κάποιος να καλύψει 400ε, το μήνα το ΤΣΜΕΔΕ του έχοντας και παράλληλα και άλλες υποχρεώσεις λίγο ή πολύ...Πόσα πρέπει να βγάζει το μήνα για να τα φέρνει βόλτα? Ασε που στην ουσία, παράλληλα πρέπει να βάζει στην άκρη άλλα 350ε για το επόμενο...Σύνολο ταμείου 750ε το μήνα!!!!!!!!!

Ο συνάδελφος χρωστούσε μόνο 2 εξάμηνα!! Φανταστείτε τι γίνεται σε περίπτωση που χρωστάς παραπάνω....

Επιπλέον μπλέκεις με τράπεζες και ο νοών νοείτω...

 

Αλήθεια τι γίνεται αν έχεις χαμηλό εισόδημα, σου κάνει διακανονισμό η Αττικα, να σου βγάλει πιστωτική δηλαδή? Μάλλον όχι, οπότε σκας τα τρέχοντα ντούκου ή τα βάζεις και αυτά σε ΑΛΛΟ διακανονισμό και.......απογειώνεσαι. 

 

Κάπου το έχουν χάσει στο ταμείο..... :confused: . Μετά σου λένε γιατί υπάρχει μαύρη εργασία....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.