Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε χρειάζεται τοπογραφικό και πότε πρέπει να είναι εξαρτημένο;


Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι.

Τελευταία έχω μπερδευτεί αρκετά με τις απαιτήσεις των συμβολαιογράφων.

Μία μου λένε ότι δε χρειάζεται τοπογραφικό για τα εντός σχεδίου (όπως ήξερα κι εγώ), την άλλη μου λένε ότι θέλουν τοπογραφικό αλλά για γονικές παροχές και δωρεές δε χρειάζεται να είναι εξαρτημένο. Τελικά ξέρουμε πότε χρειάζεται και πότε όχι τοπογραφικό και πότε πρέπει να είναι ή όχι εξαρτημένο; Έχει σχέση τι είδους δικαιοπραξία θα γίνει ή μόνο αν είναι εντός ή εκτός σχεδίου;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το θέμα Α04 Τοπογραφικό διάγραμμα βάση του Ν.4178/13, θα σε βοηθήσει αρκετά. Τοπογραφικό κατα την αποψή μου πάντα εξαρτημένο και σε ΕΓΣΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πότε χρειάζεται και πότε όχι τοπογραφικό βάσει του 4178 το ξέρω, απλά λέω μήπως ξέρει κανένας αν έχουν έρθει τπτ διευκρινιστικές στους συμβολαιογράφους που να ζητάνε τοπογραφικά όχι ΕΓΣΑ ανάλογα με τις δικαιοπραξίες.Γιατί τώρα μου είπανε ότι τοπογραφικό θέλουν για τα πάντα και όχι μόνο για τις περιπτώσεις που λέει ο 4178.

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητα στο προφίλ σας όπως επιβάλλεται από τους κανόνες συμμετοχής.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

για τους Διπλωματούχους Αγρονόμους-Τοπογράφους Μηχανικούς

το εξαρτημένο Τοπογραφικό Διάγραμμα

χρειαζόταν-χρειάζεται-και θα χρειάζεται πάντα

για τους συμβολαιογράφους και τους εκπονούντας τοπογραφικά γενικότερα εξαρτάται απο την χρονική περίοδο

άλλοτε τα γλυκά στο φούρνο και άλλοτε έξω απο τον φούρνο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.