Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση π.μ για στατική επάρκεια για έκδοση άδειας λειτουργίας εργαστηρίου.


 
mech.eng

Recommended Posts

Θα ήθελα να γνωρίζω εάν υπάρχει ένα δείγμα με το περιεχόμενο αυτής της δήλωσης. Μιλάμε για υφιστάμενο κτίριο και αφορά χώρο κύριας χρήσης.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Απόφευγε να γράφεις τους Π.Μ. (πολιτικούς μηχανικούς) με μικρά π.μ., είναι σαν το προ μεσημβρίας.

 

Η στατική επάρκεια είναι ολόκληρη μελέτη.  Το υφιστάμενο κτίριο με χώρο κυρίας χρήσης δεν επαρκεί.

Σαν αυτή την περιγραφή υπάρχουν χιλιάδες παραλλαγές και τυπολογίες κατασκευών, μεγεθών, ορόφων, χρόνου κατασκευής, έλεγχος υπάρχοντος φορέα κλπ κλπ. (Θα στα πουν οι Π.Μ. σε πιο π.μ. ώρες). Συνοπτικά δεν παίζει το copy paste. Ή το κατέχεις ή όχι.

 

Αν εννοείς δομική τρωτότητα που έχει ας το πούμε κι έτσι μια πιο "τυποποιημένη" διαδικασία υπάρχει ανοιχτό ολόκληρο θέμα στο παρόν φόρουμ και έχει αναρτηθεί στην διαβουλευση του ΥΠΕΚΑ, οπότε μπορείς να του ρίξεις μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Απόφευγε να γράφεις τους Π.Μ. (πολιτικούς μηχανικούς) με μικρά π.μ., είναι σαν το προ μεσημβρίας.

 

Γιατί Didonis ?

 

Που έχεις δει γραμμένο οτι οι λέξεις πολιτικός-αρχιτεκτωνας-ηλεκτρολόγος-μηχανολόγος-τοπογραφος-κλπ-κλπ  και μηχανικός είναι κύρια ονόματα και πρέπει να γράφονται με κεφαλαίο το πρωτο γράμμα ?

 

Το ίδιο ισχύει και για το δικηγόρος-ιατρός-λογιστής-κλπ-κλπ

 

Αν έχεις κάτι υπόψη σου ανάρτησε το....

 

edit

Όσο αφορά την υπ. δήλωση που αναφέρει ο συνάδελφος, αναφέρεται στο τυποποιημενο κείμενο της δήλωσης που υπάρχει στο ν. 3892/12 περι αδειοδότησης βιομηχανιών - βιοτεχνιών - επ. εργαστηρίων, απο τη δ/νση ανάπτυξης

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βγάλατε άκρη με το τι είναι αυτή η ΥΔ που ζητάει ο 3892/12 ? Δεν θέλει και μελέτη ?

 

Και η Β.Κ.Χ. ....ένα κείμενο είναι, πάνω σε ένα σχέδιο αλλά την έχει την δουλίτσα της.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς στο εδιτ σου να μάντεψες πιο σωστά από εμένα τι εννοεί ο συνάδελφος γράφοντας «στατική επάρκεια».

Η μη ενασχόληση μου με αδειοδοτησεις βιομηχανιών κλπ από την Δ/νση ανάπτυξης είναι ο λόγος. Συνοπτικά δεν το κατέχω το διαδικαστικό αυτό όπως εσείς οι μ.μ. (όχι μετά μεσημβρίας το μ.μ. :mrgreen: )

 

Όσο για την σύντμηση του ΠΜ και κεφάλαια σίγουρα δεν ήταν ορθογραφική παρατήρηση δική μου αλλά περισσότερο πείραγμα…. :mrgreen:

Οπότε δεν έχω κάτι να τεκμηριώσω… ας πούμε προσωπικό μου βίτσιο. Δεν γράφω ποτέ τους Π.Μ. με μικρά στην σύντμηση, ούτε τους μηχανολόγους με μικρά στο μ.μ.

 

Αλλά ούτε τους Αγρονόμους Τοπογράφους Μηχανικούς δεν τους γράφω ποτέ Α.Τ.Μ. αλλά σκέτο Τ.Μ. … το ΑΤΜ μου θυμίζει αυτόματες ταμειακές μηχανές τραπεζών… αν και δεν νομίζω να τους χαλαγε να ήταν.

 

Αυτά και ηθικό συμπέρασμα τι θέλω και ανακατεύομαι με π.μ. – μ.μ. :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι, όντως στην συγκεκριμένη νομοθεσία που αφορά αδειοδοτήσεις. Ήθελα να βρώ ένα υπόδειγμά της. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την σύντμηση του ΠΜ και κεφάλαια σίγουρα δεν ήταν ορθογραφική παρατήρηση δική μου αλλά περισσότερο πείραγμα…. :mrgreen:

 

Εντάξει ζητάω scusa γιατί παρανόησα το υφος σου ... :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.