Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίθεση στην Adobe - παραβίαση λογαριασμών


topografeas

Recommended Posts

Καλημέρα.

Η Adobe δέχθηκε επίθεση από χάκερς και παραβιάστηκαν...38 εκ. λογαριασμοί (!). Μου ήρθε μέιλ από την Adobe ότι πρέπει να αλλάξω τον κωδικό μου, όμως δεν θυμάμαι καν να είχα γραφτεί σε αυτούς, και photoshop δεν έχω, μόνο pdf - επίσης με συμβουλεύουν να αλλάξω τον κωδικό μου και σε άλλα σάιτ.

Ποιον κωδικό μου μπορεί να είχαν; Πρέπει να τον αλλάξω πράγματι; Και αυτή η ιστορία πόσο πρέπει να μας ανησυχήσει ή τι μπορούμε να κάνουμε;

 

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις να μπεις να αλλάξεις τους κωδικούς, ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΜΕΣΩ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΑΛΕΙ ΜΕ eMAIL.
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε παραπέμψει σε site phirsing πχ μορφής h**p://adobe.phirsing.com/user/u042ad/

Πήγαινε στην adobe απ' ευθείας μέσω browser και προχώρησε τη διαδικασία.

Πάντως όντως η adobe έπεσε θύμα hacking (Πηγή)

Γενικά μέχρι και mail από ΤΕΕ (θεωρητικά...) μου έχει έρθει με συνδέσμους phirshing.
Στην καλύτερη εαν κάνεις κλικ επιβεβαιώνουν ότι η διεύθυνσή σου είναι έγκυρη και σε φλομώνουν στις διαφημίσεις, στην χειρότερη κλέβουν τους κωδικούς σου και τους χρησιμοποιούν για άλλους σκοπούς.

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις να μπεις να αλλάξεις τους κωδικούς, ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΜΕΣΩ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΑΛΕΙ ΜΕ eMAIL.

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε παραπέμψει σε site phirsing πχ μορφής h**p://adobe.phirsing.com/user/u042ad/

Πήγαινε στην adobe απ' ευθείας μέσω browser και προχώρησε τη διαδικασία.

Πάντως όντως η adobe έπεσε θύμα hacking (Πηγή)

Γενικά μέχρι και mail από ΤΕΕ (θεωρητικά...) μου έχει έρθει με συνδέσμους phirshing.

Στην καλύτερη εαν κάνεις κλικ επιβεβαιώνουν ότι η διεύθυνσή σου είναι έγκυρη και σε φλομώνουν στις διαφημίσεις, στην χειρότερη κλέβουν τους κωδικούς σου και τους χρησιμοποιούν για άλλους σκοπούς.

 

Το πάτησα το λινκ και με έβγαλε σε επίσημο και κανονικό σάιτ της adobe, οπότε δεν νομίζω να έπαιξε ψάρεμα... 

 

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι καλό θα είναι να αλλάξω τους κωδικούς μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.