Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη φυσικού αερίου, διέλευση διαμέσου δαπέδου


asmodaios

Recommended Posts

Κατα τα άλλα θα συμφωνήσω με τον συναδελφο οτι αν πρεπει να μπει υπογεια ο σωληνας, μπορεις να φτιαξεις ενα μικρο κουρακλε στο εδαφος, να κατεβασεις τον σωληνα μεσα σε αυτο και να εισελθεις οριζόντια μετά υπογεια. Το κουρακλε με μια σχαρα πανω θα ειναι αεριζομενο. Βεβαια δεν θα πρεπει να βρεχεται......

 

+1

 

Δεν είναι λογικό να περνάει η σωλήνα του λεβητοστασίου μέσα από την κουζίνα...

Edited by loukats
Link to comment
Share on other sites

loukats είχα περάσει κάτι τέτοιο που περιγράφει ο asmodaios στην ΕΠΑ Αττικής, αλλά με τον κανονισμό του 2003.

 

Ωστόσο θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο, σε σχέση και με αυτά που έγραψε ο electrical_salonika περί στεγανότητας για την περίπτωση που ο αγωγός διαπερνά δομικό στοιχείο "λεβητοστασίου".

Το λεβητοστάσιο είναι πυροδιαμέρισμα και σύμφωνα με την 3.2.11. του Π.Δ. 71/88 θα πρέπει οι αγωγοί που διαπερνούν το κέλυφος ενός πυροδιαμερίσματος είτε να είναι από άκαυστο υλικό και το διάκενο που δημιουργείται μεταξύ σωλήνα και δομικού στοιχείου να σφραγίζεται με κατάλληλο πυροφραγμό, είτε αν είναι από άλλα υλικά (π.χ. πολυστρωματικοί, πολυαιθυλενίου) να βρίσκονται μέσα σε προστατευτικό σωλήνα από άκαυστο περίβλημα που να προεξέχει και από τις δύο πλευρές τουλάχιστον 1 μέτρο.

Αν έχουμε αγωγό από άκαυστο υλικό που βρίσκεται εντός άλλου άκαυστου επίσης αγωγού (προστατευτικού σωλήνα), υποθέτω πως και το διάκενο μεταξύ εσωτερικού και εξωτερικού σωλήνα να πληρώνεται με άκαυστο υλικό.

Οι ΕΠΑ από την άλλη, ζητούν μεταξύ του αγωγού αερίου και του προστατευτικού σωλήνα να υπάρχει διάκενο αέρα και ούτε που δίνουν σημασία αν ο προστατευτικός σωλήνας είναι από εύκαυστο υλικό (π.χ. pvc). Εντέλει τι από τα δύο υπερισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω πιστευω οτι τον τελευταιο λόγο τον έχει πάντα η ΕΠΑ (*ασχετα αν συχνα πυκνα δεν συμφωνω με τα αποτελέσματα των αυτοψιων της, και επίσης συχνά ερμηνεύει ο κάθε ένας υπαλληλός της τον κανονισμό όπως νομίζει, με αποτέλεσμα να βλέπεις εγκαταστάσεις σε οικοδομές που φτάνει να αναρωτηθείς σε ορισμένες περιπτώσεις πως πηρανε αεριο?) με την εννοια οτι αν δεν εχει διακενο πολύ πιθανό να κοψει την εγκατάσταση. Αν προκειται για λεβητοστασιο (>50kw) πιστεύω οτι ξεχνας την περιπτωση της οδευσης απο την κουζίνα προς το υπόγειο(επειδή δεν μπορείς να έχεις το διάκενο, γιατι δε θα ειναι πλεόν πυροδιαμερισμα το λεβητοστασιο), οποτε κοιτας την αλλη λύση. Αν προκειται για <50kw τοτε αν επιμενεις για οδευση απο την κουζινα κατεθεσε μελετη με ολες τις λεπτομεριες και βλεπεις τι θα σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχω κουζίνα αερίου σε κατοικία με χωροθέτηση στο κέντρο του χώρου (σε στυλ λωρίδας-πάγκου στη μέση του χώρου). Εντός δαπέδου απαγορεύεται, χαμηλά κοντά στο δάπεδο θα ενοχλεί, να ανέβει οροφή και μετά να κατέβει δεν ξέρω πως θα καλυφθεί ως προς το αισθητικό κομμάτι. Καμιά πρόταση ή αν έχει τύχει ανάλογη περίπτωση σε συνάδελφο...

Link to comment
Share on other sites

Κάτω απο το δάπεδο της κουζίνας-τραπεζαρίας τι χώρος είναι ? υπόγειο ή φυσικό έδαφος ?

 

 

Το σημείο 10 που έρχεται απο κάτω  ?

 

Το κενό 12-13 είναι χώρος διέλευσης απο τη κουζίνα στη τραπεζαρία ?

 

Το θέμα είναι πως υπάρχει ΞΕΚΑΡΦΩΤΗ μια συσκευή κουζίνας σττη μέση !!!!! αριστερά-δεξιά της δεν υπάρχει πάγκος ?

 

Τελος πάντων για μένα όπως φαινεται στη κατοψη μια είναι η λυση (αυτή που λές και συ).... ανεβαίνει μέχρι οροφή και κατεβαίνει μέχρι το ύψος της συσκευής

 

Δεξιά και αριστερά ΔΕΝ θα υπάρχει πάγκος κουζίνας ?

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

ο Β όροφος (άλλη ιδιοκτησία).

 

Είναι προσθήκη καθ' ύψος Γ-Δ ορόφου (μεζονέτα). Η  κουζίνα βρίσκεται στο Γ όροφο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μίλησα με ΕΠΑ, να ενημερώσω (μου το είχε πει εγκαταστάτης ότι γίνεται και γω του έλεγα ότι δεν επιτρέπεται) ότι επιτρέπεται όδευση εντός δαπέδου με εξής προυποθέσεις:

1. άμμος πάνω, κάτω

2. εντός φουρώ αεριζόμενου προς εξωτερικό χώρο

3. Η επικάλυψη (π.χ. πλακάκι) να μην είναι με κόλλα, αλλά με αρμό. Να υπάρχει εν ολίγοις δυνατότητα πρόσβασης και συντήρησης στη σωλήνωση αερίου

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμη η πληροφορία συνάδελεφε!! Ξέρεις πόσες φορές έχω τσακωθεί με τον αδερφό μου (αρχιτέκτονα) για την όδευση του σωλήνα φ. αερίου σε ακριβώς ίδιες περιπτώσεις... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.