Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανισόσταθμη Θεμελίωση


 
vag_val

Recommended Posts

Σε περιπτωση που ενα κτιριο εχει υπογειο μονο σε ενα τμημα του, τοτε ειμαι αναγκασμενος να κανω ανισοσταθμη θεμελιωση.

Αυτο δεν ειναι καπως επικινδυνο?

Συμβουλες?

Προτασεις?

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά σου είναι πάρα πολύ γενικό.

 

Γενικώς λοιπόν, οι ανισόσταθμες θεμελιώσεις καλό είναι να αποφεύγονται.

Το γεγονός ότι έχεις ένα μόνο τμήμα της κάλυψης υπόγειο δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις όλη τη θεμελίωση ενιαία σε μια στάθμη, αυτή του υπογείου.

Αν έχεις βράχο και τα έξοδα εκσκαφής είναι πολύ μεγάλα τότε θα συμφωνούσα να κάνεις ανισόσταθμη θεμελίωση.

 

Για τι μεγέθους κτίριο μιλάμε; Τι ύψους, πλήθους ορόφων, επιφάνειας και μορφής κάτοψης; Τι έδαφος έχεις; Έχεις κοντά ρέματα; Σε τι σεισμική ζώνη είναι το κτίριο;

Όλα αυτά είναι ερωτήματα που οι απαντήσεις σ' αυτά θα σου πουν τι να κάνεις και με τη θεμελίωση.

Link to comment
Share on other sites

Χαρη,εχεις δικιο το εβαλα καπως γενικα το θεμα...

Λοιπον, ΤΟ εδαφος ειναι σχεικα μαλακο,αμμος.

το κτιριο 2-οροφο, ζωνη σεισμικοτητας ΙΙΙ, και κατοψη περιπου 150τ.μ.

Δουλευω με Φεσπα και (φανταζομαι) οπως γνωριζεις η προσομοιωση που κανει στις θεμελιωσεις ειναι καπως ελλιπης,θα ελεγα...

Δεν ξερω αν εχεις κανει ποτε ανισοσταθμη θεμελιωση γιατι εγω στα περιπου 2 χρονια της εμπειριας μου δεν εχω κανει...

Οποτε γιάυτο με προβληματιζει η αναλυση του εν λογω στατικου προγραμματος.

Οχι πως ειναι αλυτη η συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα οσο να΄ναι θα΄θελα καμια συμβουλη (εστω και πιο γενικη) απο καποιον πιο εμπειο.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Απ' τη στιγμή που έχεις σεισμική ζώνη ΙΙΙ και αμμώδες έδαφος μην το συζητάς.

Κάνε ισόσταθμη θεμελίωση φτιάχνοντας υπόγειο σ' όλο το κτίριο και πείσε τον ιδιοκτήτη για την αξία ενός υπογείου στην ασφάλεια του κτιρίου έναντι σεισμών.

Ακόμα, το κόστος δε θα είναι πολύ μεγαλύτερο και θα κερδίσει και αποθηκευτικούς χώρους (αν δεν τους θέλει ας το μπαζώσει αλλά τα τοιχώματα του υπογείου να τα κάνει).

 

Το Fespa δεν νομίζω ότι έχει ελλειπή προσομοίωση της θεμελίωσης αν εξαιρέσεις την περίπτωση που έχεις μεγάλες πλάκες κοιτόστρωσης. Πέδιλα, συνδετήριες δοκοί, πεδιλοδοκοί, ανισόσταθμες θεμελιώσεις μια χαρά προσομοιώνονται. Καλύτερη ίσως αντιμετώπιση θα μπορούσαν να έχουν οι πεδιλοδοκοί με έκκεντρο πέλμα και να γίνεται έλεγχος διάτρησης εύκαμπτου πεδίλου. Βέβαια εύκαμπτο πέδιλο με το ελάχιστο ύψος πέλματος των 0,50μ για διώροφο και τριώροφο κτίριο δεν νομίζω να μη βγαίνει αλλά καλό θα ήταν να υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

οκ. Δεν διαφωνουμε στις εκτιμησεις που κανεις Χαρη.

Αλλα, για να πεισω τον ιδιοκτητη θα πρεπει πρωτα να πεισω και τον αρχιτεκτονα που μου εδωσε να κανω τα στατικα, γιατι δεν ειναι δικη μου η δουλεια!!!javascript:emoticon(':cry:')

Crying or Very sad

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από τα αρχιτεκτονικά εσύ μπορείς να κάνεις ισόσταθμη θεμελίωση, περιμετρικά τοιχώματα υπογείου σ' όλη την περίμετρο του κτιρίου και να μπαζώσεις εκείνο το τμήμα που δεν είναι υπόγειο.

Αλλά αφού θα κάνεις τα περιμετρικά τοιχώματα κλπ γιατί να μην εκμεταλλευτείς τον υπόγειο χώρο που προκύπτει και να τον μπαζώσεις;

Αν το εξηγήσεις στον Αρχιτέκτονα ή στον ιδιοκτήτη νομίζω ότι θα το καταλάβει.

 

Πάντως, μην κάνεις πίσω στην ισόσταθμη θεμελίωση και στα τοιχώματα υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

βασικά αν ειναι οπως τα λες τα πραγματα μην κανεις τιποτα αλλο απο ισοσταθμη θεμελιωση ο χαρης εχει πολυ δικιο. τα αλλα ισως και να μην ειναι δικια σου δουλεια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ακριβώς η κατασκευή που κάνω αυτό τον καιρό!!!! Κράτησα ισόσταθμη τη θεμελίωση κ θα σηκώσω την μπαζόπλακα ~1μ. Τα μειονεκτήματα είναι λίγα και εστιάζονται κυρίως στο αυξημένο κόστος οπλισμού-σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ λοιπόν, το ίδιο πρόβλημα.Σε δουλειά που μου έχει φέρει αρχιτέκτονας και έχει θεμελίωση σε βράχο, έχω ανισόπεδη θεμελίωση και δεν ακούνε κουβέντα.Θεμελιώνω με πεδιλοκό και ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται κάποια ενίσχυση στο σημείο που αλλάζω στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα της ανισοσταθμης θεμελιωσης και πως αντιμετωπιζεται υπαρχει ενα σημαντικο βιβλιο των Σπυροπουλου Παν. Καθηγητη ΑΠΘ και Καραβεζυρογλου Μαριας Καθηγητριας ΑΠΘ με θεμα

"ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΑ ΚΤΙΡΙΑ-ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ -ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ" Εκδοσεων Χιωτελη .

Ειναι βεβαια παλαιο (1979) αλλα πολυ-πολυ χρησιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.