Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανισόσταθμη Θεμελίωση


 
vag_val

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, θα ήθελα τη γνώμη σας….

 

Σας επισυνάπτω και την κάτοψη του κτιρίου. Θα γίνει από φέρουσα τοιχοποιία το ισόγειο και ο πελάτης μου λόγω κλίσης του οικοπέδου θέλει να βγάλει ένα μικρό υπόγειο, όπως φαίνεται στο σχέδιο.

 

Θέλει να γίνει ανισοσταθμή θεμελίωση. Το έδαφος απ’ ότι έχω δει δεν είναι βραχώδες.

 

Εγώ επιμένω ότι καλύτερο θα ήταν να γίνει όλο το υπόγειο, καθώς η ανισοσταθμή θεμελίωση θα δημιουργήσει πρόβλημα στο κτίριο σε ενδεχόμενο σεισμό. Επιπλέον, το ότι το ισόγειο θα είναι από φέρουσα τοιχοποιία είναι κάτι που με ανησυχεί, από θέμα βλαβών σε περίπτωση, αστοχία της θεμελίωσης.

 

Ο πελάτης μου δεν θέλει να γίνει όλο από θέμα κόστους….

 

Τι γνώμη έχετε; Μήπως οι μικρές διαστάσεις του υπογείου, διασφαλίζουν την καλή συμπεριφορά του κτιρίου;

 

Επίσης με προβληματίζει και το πώς θα γίνει η σύνδεση των συνδετήριων δοκών της θεμελίωσης του ισογείου, με το τοιχίο μεταξύ του υπογείου και του πρανούς, καθώς και το κατά πόσο αυτή η μόρφωση του φορέα είναι ασφαλής …

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλα γίνονται, μπορεί να γίνει και ανισόσταθμη θεμελίωση χωρίς να υπάρξουν προβλήματα.

Θα πρότεινα να εξηγήσεις στον κύριο του έργου πως όποια μέθοδος κι αν ακολουθηθεί -ώστε το σπίτι να μην έχει πρόβλημα- το κοστολόγιο είναι περίπου ίδιο. Προτιμάει την λύση με το υπόγειο που είναι "καθαρότερη" (οπότε του μένει και το υπόγειο), ή προτιμάει με μισό υπόγειο και βαρβάτη κατασκευή που να "μην μασάει" από ανισοσταθμίες;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με προβληματίζει και το πώς θα γίνει η σύνδεση των συνδετήριων δοκών της θεμελίωσης του ισογείου, με το τοιχίο μεταξύ του υπογείου και του πρανούς...

panmyr όλα γίνονται όπως είπαν και οι συνάδελφοι παραπάνω.

Θεωρώ λάθος το γεγονός οτι εμπλέκεσαι σε κουβέντα επί του ξυλοτύπου σου με τον ιδιοκτήτη... Αλλά και πάλι η αλήθεια είανι πως αν κάνεις ενιαία θεμελίωση, θα έχεις προβλήματα στο ψηλό κομμάτι με τους ενδιάμεσους τοιχους.

Που θα εδράζονται; Σε μπαζόπλακα;;;

 

Επίσης, για ποιά σύνδεση δοκών θεμελίωσης με τοίχο μιλάς; Το υπόγειο θα πρέπει να είναι από σκυρόδεμα, αλλιώς... Εκτός κι αν έχεις πρόθεση να κάνεις περιμετρικά στο υπόγειο φέρουσα τοιχοποιία η οποία -εκτός των άλλων- να αντιμετωπίζει και τις ωθήσεις γαιών! Καλή τύχη με το πάχος της...

 

Στην θέση σου θα έκανα τοιχεία υπογείου από σκυρόδεμα και ΡΑΝΤΙΕ και στα 2 επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, @el_cabron αναφερόμουν σε τοιχίο όχι τοίχο, και σε ότι αφορά τους ενδιάμεσους τοίχους, πατάνε από κάτω στο περιμετρικό τοιχίο του υπογείου (από σκυρόδεμα), δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα αυτό.

 

Επιπλέον, θεωρώ ότι καλύτερα θα ήταν,ο οπλισμός της πλάκας της οροφής του υπογείου, να συνεχίσει και στο μπαζωμένο τμήμα, και να μην μπει απλώς πλέγμα στο σημείο αυτό, της μπαζόπλακας.

 

Σε ότι αφορά την κουβέντα με το πελάτη επί του ξυλοτύπου, δεν θα διαφωνήσω, ίσως έχεις δίκιο...

 

Το ραντιέ τι πάχος πιστεύεις θα ήταν το κατάλληλο (τάξη μεγέθους), 40-50 cm;

Link to comment
Share on other sites

Bασικά δεν έχω καταλάβει την τομή σου, αλλά αν λες οτι οι ενδιάμεσοι εδράζονται σε τοιχία υπογείου, τότε, ok...

Το ραντιέ τι πάχος πιστεύεις θα ήταν το κατάλληλο (τάξη μεγέθους), 40-50 cm;
Αυτό είναι θέμα μελέτης... Για αρχή 50εκ είναι καλά...
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Γεια χαρά σε όλους,

 

Θα ήθελα τη συμβουλή σας για ένα θέμα θεμελίωσης που μου έχει προκύψει. Πρόκειται να γίνει μια νέα οικοδομή σε οικόπεδο με αρκετή κλίση. Το έδαφος είναι καλό, βραχώδες. Προβλέπεται να κατασκευαστεί σε δύο στάθμες. Παραθέτω φωτογραφίες για να έχετε μια εικόνα.

 

Πώς πιστεύετε πως πρέπει να γίνει η σκυροδέτηση των θεμελίων? 

Η γνώμη μου είναι να γίνει σε δύο φάσεις, πρώτα η χαμηλή στάθμη και μετά η πιο πάνω στάθμη. Με αυτό τον τρόπο: θα πέσει και το τοιχείο του υπογείου (αναμονή μερικών ημερών μέχρι το τοιχίο να μπορεί να παραλάβει φορτία), μετά θα επιχωθεί πίσω από το τοιχείο και τέλος θα σκυροδετηθεί το πάνω μέρος.

 

Ποια είναι η γνώμη σας?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

151013570772173.jpg

 

image.jpg
 
image.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και μένα λογικό μου φαίνεται να γίνει έτσι.

 

Τα τοιχία πόσες μέρες να τα αφήσω πριν αρχίσει  η επίχωση?

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.