Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανισόσταθμη Θεμελίωση


 
vag_val

Recommended Posts

Ποια η γνώμη σας για την θεμελείωση τριόροφου κτιρίου με διαστάσεις κάτοψης 8Χ 12 και ΙΙΙ σε δύο στάθμες. Το έδαφος είναι ημιβραχώδες που εξελήσεται σε βράχο, γι αυτό και η λύση της ανισοσταθμης θεμελείωσης. Η πρώτη στάθμη είναι ραντιέ ενώ η δεύτερη με πεδιλοδοκούς και περιμετρικά τοιχεία παντού.

 

Με συγχωρείτε που επαναφέρω το θέμα, αλλά έχω μια απορία. Που εντοπίζετε το πρόβλημα της ανισόσταθμης θεμελείωσης και τελικά εφαρμοστεί τι πρέπει να προσέξω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πελάτης μου θέλει να κατασκευάσει ισόγεια οικία με τμήμα υπογείου και επιμένει να γίνει ανισοϋψείς θεμελίωση για να μειώσει το κόστος της σκυροδέτησης. Κατασκευαστικά το έχει κανείς?Και αν ναι, πρέπει το έδαφος να είναι βραχώδες, αργιλώδες, αμμώδες ή δεν παίζει ρόλο. Κατασκευαστικά πως γίνεται:

Σκυροδετείς πρώτα το χαμηλότερο τμήμα, σηκώνεις τα τοιχεία και τα συνδέεις με τους πεδιλοδοκούς του τμήματος με την υψηλότερη θεμελίωση?

Link to comment
Share on other sites

γίνεται ακριβώς όπως το περιγράφεις, χρειάζεσαι όμως μπετατζή τσάκαλο που να μπορεί να αντιλαμβάνεται διαφορετικά υψόμετρα και να ρίχνει μεγάλες επιφάνειες κουστούμι (εν προκειμένω κουστούμι τοιχία υπογείου χαμηλής θεμελίωσης και υψηλή θεμελίωση).επίσης σιδερά τσάκαλο που να πακτώσει επαρκώς τον διαμήκη των πεδιλοδοκών στα τοιχεία, άρα θα προσέξεις να του δώσεις επαρκή μήκη για αγκύρωση απο το στατικό σου σε εκείνο το σημείο.

προφανώς όσο καλύτερο το έδαφος, τόσο λιγότερες οι αβεβαιότητες.δεν υπάρχει κάποια ειδική σύσταση ως προς αυτό.σύσταση υπάρχει όμως σε αυτό:ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΑΙ Η ΑΝΙΣΟΣΤΑΘΜΗ!!τόνισε το του και εξήγησε του ότι τώρα λέει πως δεν θέλει το υπόγειο,αύριο??αν και πάλι επιμένει, και στο επιτρέπουν οι αρχιτεκτονοί όροι,διαχώρισε το κτίριο σου σε δύο κτίρια , ένα αυτό με υπόγειο και ένα χωρίς.στην διεπιφάνεια θα τοποθετήσεις συζυγή υποστυλώματα με τον προβλεπόμενο αρμό!!΄τόνισε του πάντως τους κινδύνους της ανισόσταθμης.αβεβαιη συμπεριφορά σε σεισμό, λειτουργία πολιορκητικού κριού και γενικώς τουμπάρισε τον με το ζήτημα της χρησιμότητας του υπογείου,if you know what i mean...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ συνάδελφοι κάντε Αναζήτηση!

Μην ανοίγετε θέματα πριν κάνετε Αναζήτηση!

Ίδια θέματα έχουν συζητηθεί ΕΔΩ, ΕΔΩ και ΕΔΩ!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομή 12 υποστυλωμάτων, κανναβική διάταξη 4x3, κατασκευασμένη με τα 6 υποστυλώματα (2x3) σε υψομετρική διαφορά ~1,5m από τα υπόλοιπα 6.

 

Μετά από πολλά χρόνια τα 6 χαμηλά υποστυλώματα "δέθηκαν" με περιμετρικό τοιχείο. Στην ουσία έγινε ένα υπόγειο 1,5m ύψους με πλάκα στην οροφή του. Μπορεί η επέμβαση να επηρρεάσει σε κάτι αρνητικά το κτήριο?

 

-Μειώνονται οι στρεπτικές επιδράσεις.

-Αυξάνεται η δυσκαμψία

είναι νομίζω τα θετικά.

 

Έδαφος, βράχος συμπαγής.

 

Aρνητικό είναι η μεγαλύτερη τέμνουσα που δέχονται οι στύλοι, αλλά τότε δεν υπήρχαν διατάξεις πλαστιμότητας κλπ. για να χάσεις την κρίσιμη περιοχή.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου θέλει να κατασκευάσει ισόγεια οικία με τμήμα υπογείου και επιμένει να γίνει ανισοϋψείς θεμελίωση για να μειώσει το κόστος της σκυροδέτησης. Κατασκευαστικά το έχει κανείς?Και αν ναι, πρέπει το έδαφος να είναι βραχώδες, αργιλώδες, αμμώδες ή δεν παίζει ρόλο. Κατασκευαστικά πως γίνεται:

Σκυροδετείς πρώτα το χαμηλότερο τμήμα, σηκώνεις τα τοιχεία και τα συνδέεις με τους πεδιλοδοκούς του τμήματος με την υψηλότερη θεμελίωση?

ποιος ανοίγει το χρονοντούλαπο της ιστορίας και εν έτει 2009 και λίαν συντόμως 2010 διατυπώνονται λύσεις του προπερασμένου αιώνα?

 

υπολόγιζε 20% περισσότερα μπετά για σχετικό περιορισμό των αβεβαιοτήτων, το έχω διερευνήσει.

 

επιπλέον δώρο στον πελάτη η οριζόντια συνιστώσα μαζί με την επαύξηση από το επίχωμα. καλά κουνήματα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.Για θεμελίωση δυοροφης οικίας με υπόγειο επιφάνειας 130 μ2 με ανισόσταθμη θεμελίωση με εσχάρα πεδιλοδοκων , όπου η υψηλότερη στάθμη βρίσκεται σε βραχώδες έδαφος και η χαμηλότερη σε ημιβραχώδες (υψομετρική διαφορά θεμελίωσης 1.30μ) , στο σημείο αλλαγής της στάθμης τι πρέπει να προσέξω ?Αν δημιουργήσω εκέι πεδιλοδοκό ύψους 1,30μ , οσο δηλαδή και η διαφορά ανισοταθμίας ειμαι καλλυμμένος?

Το ότι οι πεδιλοδοκοί της άνω στάθμης θα ενωθούν απευθειάς με τα υποστηλώματα της κάτω στάθμης μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα?Θα κάνω και αγκύρωση ( 50 cm γύρισμα )στο σημείο ένωσης.

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας συνάδελφοι,

 

αν μπορεί να μου δώσει κάποιος μία συμβουλή θα το εκτιμούσα.

Έχω επισυνάψει ενα σχέδιο με τομή και κάτοψη ορόφου για το εν λόγω κτίριο.

 

Ο έκκεντρος πυρήνας συνδέεται με τα εκατέρωθεν κτίρια με δύο δοκαράκια και κανονικά ήθελε αρμούς αλλα αποφασίσαμε ότι το κτίριο είναι μικρό και δεν είναι συμφέρουσα λύση. Εκτός όμως απο τον έκκεντρο πυρήνα που τον αντιμετώπισα με τοιχώματα για να μην είναι εύστρεπτο το κτίριο, ο πελάτης δεν θέλει υπόγειο και στις δύο πλευρές. Δεν θέλει να πληρώσει ούτε για παραπάνω εκσαφτικά ούτε για τα μπετά των περιμετρικών τοιχείων αν κάναμε υπόγειο.

 

Έχω προσθέσει στο σχέδιο την φυσική στάθμη εδάφους και περίπου τις στάθμες θεμελίωσης (έχω κατέβει τουλάχιστον 1μ απο τη φυσική στάθμη). Επίσης, έχω κυκλώσει την επικίνδυνη περιοχή της θεμελίωσης.

 

Κατα τη γνώμη σας υπάρχει πρόβλημα στην συγκεκριμένη περίπτωση με την ανισοσταθμία στη θεμελίωση? Τι θα πρέπει να προσέξω στην εφαρμογή?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Νίκος

tomi-katopsi.pdf

Link to comment
Share on other sites

nk104

Δεν ξέρω αν το πρόβλημα σου είναι μόνο η ανισοσταθμία.

Κατά την γνώμη μου όσο μικρό και να είναι το κτίριο (που δεν μου φαίνεται μικρό) χρειάζεται έναν αρμό ίσως και δύο.

Αν δεν τον κατασκευάσεις να είσαι σίγουρος ότι θα γίνει από μόνος του.

Θα σου λύσει και το πρόβλημα πιθανών διαφορικών καθιζήσεων

Link to comment
Share on other sites

Άρη,

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι, αυτό είναι το κύριο πρόβλημα, η λάθος θέση του πυρήνα. Το πρόβλημα του αρμού όμως (εκτός απο την δυσκολία στην εφαρμογή) είναι ότι θέλεις επάρκεια τοιχωμάτων και στις 2 διευθύνσεις για κάθε κτίριο ξεχωριστά. Στο δεξιά κτίριο όπως κοιτάς το σχέδιο δεν υπάρχει θέση δεύτερου τοιχώματος κατα y για να βγεί ηνy>0.6 και έχει pilotis. Στο άλλο αν θυμάμαι καλά βγαίνει.

 

Πέρα τούτου, με την διάταξη των τοιχωμάτων όπως είναι τώρα, το κτίριο βγαίνει κανονικό, μη εύστρεπτο (ρm>r) και με επάρκεια τοιχωμάτων και στις 2 διευθύνσεις.

 

Το πρόβλημα με την ανισοσταθμία όμως παραμένει και δεν ξέρω πως να τα ζυγίσω. Τι είναι δηλαδή πιο σημαντικό. Κάνοντας αρμούς δεν θα υπάρχει πρόβλημα με την ανισοσταθμία κατα τη γνώμη σου? Αν όχι τότε αξίζει να κλείσω κάποιο άνοιγμα να μπεί το τοίχωμα που χρειάζεται.

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.