Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανισόσταθμη Θεμελίωση


 
vag_val

Recommended Posts

Το δεξιό κτήριο σε τι βάθος θα το θεμελιώσεις?

Πάντως ο "λαιμός" εκεί ανάμεσα στα δύο κτήρια μάλλον προβλήματα θα δημιουργήσει!

Αν μπορείς κάνε τον αρμό που λες!

Link to comment
Share on other sites

@ Άρη,

 

έχεις δίκιο, σίγουρα το κτίριο σαν σύνολο έχει προβλήματα. Αλλα όπως σου είπα και πρίν δεν είμαι σίγουρος πως πρέπει να προχωρήσω γιατί απο τη μία δεν υπάρχει θέση τοιχώματος στο δεξιά κτίριο χωρις να δημιουργήσουμε μεγάλο πρόβλημα στην αρχιτεκτονική μελέτη και απο την άλλη είναι τα προβλήματα που αναφέραμε πρίν. Σαν πολ. μηχανικός πρέπει να προτείνω την πιο ασφαλή λύση, αλλα υπάρχει πάντα μια χρυσή τομή ανάμεσα στην ασφάλεια και στον οικονομικό/λειτουργικό παράγοντα την οποία ψάχνω. Τέλεια κτίρια απο στατική/δυναμιή άποψη μόνο εμείς οι πολ. μηχανικοί μπορούμε να σχεδιάσουμε, τέλος! :)

 

@ Ilias

 

Σε κοντινό έργο βρήκαν καλό βράχο στα -3μ, μέχρι εκεί ήταν αργιλικό έδαφος καλό μόνο για να φυτέψεις ντομάτες! Στο σχέδιο έχω δείξει το ελάχιστο βάθος θεμελίωσης (-1μ), βλέποντας και κάνοντας.

 

Απ'ότι κατάλαβα λέτε αρμό και οι δύο, και να κλείσω κάποιο άνοιγμα για να μπεί το τοίχωμα. Τότε λύνεται το πρόβλημα της θεμελίωσης? Αν βρούμε καλό βράχο αλλάζουν τα πράγματα?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η ασφαλέστερη τακτική να κάνουμε ισόσταθμες θεμελιώσεις και ειδικά όταν το έδαφος είναι χάλια όπως το περιγράφεις εσύ (τουλάχιστον έως τα -3m). Εντάξει αν ήταν βράχος από τη στάθμη 0.00 m και κάτω τι να κάνεις κιόλας!

Νομίζω όμως ότι πέρα από τη θεμελίωση που σε προβληματίζει, όπως είπα και πιο πάνω, εμένα δεν μου αρέσει αυτός ο λαιμός εκεί πέρα.

Μάλλον θα πρέπει να παλέψεις να κερδίσεις τη λύση για επίλυση σαν δύο διαφορετικά κτήρια. Το δεξί μαζί με το λαιμό σε ενιαία θεμελίωση και το άλλο μόνο του.

 

Υ.Γ. Τα δύο ακραία υποστυλώματα του Α και Β ορόφου που φαίνονται στο δεξί κτήριο, δεν είναι τίποτα φυτευτά ε???

Link to comment
Share on other sites

χαχα, όχι δεν είναι φυτευτά! είπαμε προβληματικό το κτίριο αλλα όχι και έτσι!

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα πρέπει να κόψω τον ¨λαιμό" μου λοιπόν! ;)

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Νίκο όταν καταλήξεις, αν θέλεις και σου είναι εύκολο κάνε μία ενημέρωση για τη λύση που τελικά πήρες, έτσι για να παίρνουμε ιδέες όλοι!;)

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου και εμένα είναι ότι χρειάζεται τουλάχιστον ένας αρμός. Είσαι σίγουρος ότι δεν παρουσιάζει στροφή το κτήριο;

Επίσης δε μου εμπνέουν μεγάλη ασφάλεια τα πολύ κοντινά υποστυλώματα στο αριστερό κτίριο, κοντά στον ανελκυστήρα.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

kostassid,

 

ναί, το στατικό πρόγραμμα μου βγάζει ότι το κτίριο δεν είναι στρεπτικά ευαίσθητο. Πάλεψα όμως αρκετά με την διάταξη των τοιχωμάτων μέχρι να το καταφέρω...

 

Ηλία,

 

Με πείσατε να κάνω τον ένα αρμό για να μην έχω πρόβλημα με την ανισοσταθμία (βρήκα θέση για το τοίχωμα που χρειαζόταν δίπλα στο φωταγωγό). Μετά όμως στο υπόλοιπο δεν μου άρεσε η διάταξη και κάνω και δεύτερο αρμό. Οπότε προκείπτει η κάτοψη που έχω επισυνάψει. Λέω να γίνει ενιαία θεμελίωση για το κλιμακοστάσιο και το κτίριο Α.

 

Το θέμα τώρα είναι πως θα θεμελιώσω το Τ2. Μία λύση είναι να το κατεβάσω στην κάτω θεμελίωση και η άλλη είναι να κάνω έκκεντρα τα πέδιλα του Τ1 και του Τ2. Όπως και νά χει πρέπει πρώτα να γίνει η κάτω εσκαφή (όσο πιο κάθετα γίνεται, ελπίζω για βράχο) για να μην χρειαστεί να μπαζώσω με χαλαρό έδαφος (ανάμεσα στα Τ1 και Τ2 στην δεύτερη περίπτωση, και πίσω απο το Τ2 στην πρώτη που θα την πληρώσουν τα συνδετήρια). Μπορώ να γεμίσω και με λίγο μπετόν αν χρειαστεί.

 

Ερώτηση: στην επίλυση στο στατικό πρόγραμμα, πως θα κάνω ενιαία θεμελίωση και αρμό μετά το υπόγειο? αν απλά δεν συνδέσω τα κτίρια με τις δοκούς στην ανωδομή είμαι ΟΚ? σόρυ, αν ακούγεται ηλίθιο αλλα πρώτη φορά μου τυχαίνει αρμός (νέος στο επάγγελμα)!

 

Ευχαριστώ!

 

 

----------------------------------------------------------------------------------

OK! άκυρο! βλακεία είπα. Σαν ξεχωριστά πρέπει να τα λύσω.

tomi-katopsi_2.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.