Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακοίνωση ΤΣΜΕΔΕ για τα ειδοποιητήρια ασφάλισης


Engineer

Recommended Posts

συνάδελφοι μόλις πήγα στο τοπικό μου ΤΣΜΕΔΕ και μου είπε ότι ειδοποιητήρια μάλλον δε θα έρθουν καθόλου, μου έβγαλε

ηλεκτρονικά το ποσό πληρωμής και μου είπε να το πληρώσω μέχρι αύριο για να είμαι καλυμμένος μέσω τραπεζικής επιταγής(οποιασδήποτε τράπεζας)..

Link to comment
Share on other sites

στο σαιτ του τσμεδε γραφει για αποφαση να παραταθεί η αποπληρωμή μεχρι 8/2014 , εν οψη αναμονης  αν θα ισχυσουν οι αυξησεις..............οι υποψίες πολλων  εδώ μεσα ,ότι εφτασε η ωρα να δουμε αν θα καταφέρουμε να αποφυγουμε επαγγελματικο αφανισμο και πως η μη αποστολή ειδοποιητηρίων δεν είναι τυχαια , δικαιωνονται....

 

αντι να ανησηχουμε αν θα πληρωσουμε σημερα η αυριο , ας καταλάβουμε ότι  θα πληρωνετε ( γιατι πολλοι δεν μπορούμε)  7,8 , εγω λεω και 10000 ευρω τον χρονο  αν δεν σοβαρευτούμε επιτελους σαν κλαδος

 

 ολοι καταλαβαίνουμε , ότι όλα εξαρτουνται από  τις εκλογες.....

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ισως το τσμεδε εχει δικιο και πολλοι μηχανικοι είναι οντως παμπλουτοι ..............δεν βλεπω να ενδιαφερει αυτό το θεμα (εννοω των εισφορων) , ενώ για  αλλα απιθανα ασήμαντα θεματα βλεπω δυναμικη.......

 

 

ας αρχισουμε να σκεφτόμαστε εναρξη -ασφαλιση σε άλλη χωρα ΕΕ, να δουμε αν εχουμε δικαιωμα , γιατι βλεπω να βαζουν 20000  εισφορες και να περνα ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πήραν τηλ από το ΤΣΜΕΔΕ

για να μου πούνε πως αύριο λήγει η προθεσμία πληρωμής

 

ξέρετε τι θα πάρουν....

Link to comment
Share on other sites

ας δουνε το σαιτ τους , πριν παιρνουν τηλεφωνο..........είναι προφανες ότι θελουν να μαζεψουν πολλες εισφορες , ώστε να εχουν το επιχειρημα  στην αυξηση που αποφασισαν ότι πολλοι πληρωνουν, ...........

 

είμαι περίεργος αν χωρις ειδοποιητήρια τρεξαν αρκετοι να πληρωσουν προκαταβολικα παλι..........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρέθηκα στο ΤΣΜΕΔΕ σήμερα το πρωί στην Αθήνα.Τέτοια Μπανανία ούτε που μπορούσα να την φανταστώ...παραλίγο να κυκλωθεί το οικοδομικό τετράγωνο από την ουρά!!!

Απίστευτα πράγματα και καταστάσεις!!Και όλοι ήταν για να πληρώσουν...Προσωπικά σαν ά-εργος μηχανικός βρέθηκα στην αναγκαστική θέση να κάνω ρύθμιση αυτόν τον μήνα (ήθελα να προσθέσω ένα ΚΑΔ και μου ήταν απαραίτητο το κ@λ@τσμέδε)...φυσικά πάει η ρύθμιση περίπατο και κάποιο σεβαστό για την εποχή ποσό γιατί μου είπαν ότι παρόλο που ΔΕΝ εστάλησαν τα ειδοποιητήρια εγώ σαν χαιβάνι έπρεπε να πάω να ξημεροβραδιαστώ στην ουρά να μου βγάλουν το ποσό και να τους εξωφλήσω όλο το τίμημα μέχρι αύριο!!!Βρε μυρωδιάδες αν είχα δουλειά και τα έβγαζα δεν θα έκανα ρυθμίσεις!!!Πώς στο καλό να βρω όλο το ποσό τώρα?????

Στον κουβά κύριοι πάλι...

Αυτό που μου έκανε πάντως εντύπωση είναι ότι εκτός από τις εταιρίες που πληρώνανε σήμερα προφανώς για να μπορούν να συμμετέχουν στους διαγωνισμούς υπήρχε πολύ μεγάλο ρεύμα από παππούδες-γονείς κτλ συναδέλφων που προφανώς (να ναι καλά οι άνθρωποι) στηρίζουν ακόμα.Δεν πάμε πουθενά ρε γαμώτο και είναι πολύ λυπηρό..τόσα χρόνια πολυτεχνεία και μπαρμπούτσαλα..Στον κουβά.. 

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

είμαι περίεργος αν χωρις ειδοποιητήρια τρεξαν αρκετοι να πληρωσουν προκαταβολικα παλι..........

 

Πάρα πολλοί δεν βλέπεις στο άλλο νήμα? Αφού βρίσκουν και τα κάνουν τι να λέμε τώρα..... Και μετά πετάγεται ο άλλος και σου λέει θέλω να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου, έτσι ειναι σωστό κτλ σαχλαμάρες...Τι να πεις... Άβυσσος 

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προσωπικη αντιληψη , αλλα αφου τρεχουν χωρις ειδοποιητήρια να πληρωσουν και περιμενουν και ωρες στην ουρα  εκατοντάδες  μηχανικοι ,εχει δικιο το τσμεδε....

 

υπαρχει πολύ ΄΄λιπος΄΄ στους μηχανικους , ας το κανει 40 000 τον χρονο.......αν η πλειοψηφια αντεχει ,εμεις ως μειοψηφια πρεπει να το αποδεχτούμε.......

 

 

το βλεπω και εδώ  , σε θεμα επαγγελματικων δικαιωμάτων , θα μαζευοταν δεκάδες μηνηματα  να εξηγουν ότι αφου  πριν 30 χρονια διδαχτηκαν το ταδε μαθημα πρεπει να εχουν το ταδε δικαιωμα  ενώ η άλλη ειδικοτητα δεν πρεπει, γιατι το 1990 ο ταδε καθηγητης δεν ηταν αναλυτικος.....η γιατι το 95 ο ενας περασε με 18 στο πολυτεχνειο ενώ ο άλλος με 17........

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προσωπικη αντιληψη , αλλα αφου τρεχουν χωρις ειδοποιητήρια να πληρωσουν και περιμενουν και ωρες στην ουρα  εκατοντάδες  μηχανικοι ,εχει δικιο το τσμεδε....

 

υπαρχει πολύ ΄΄λιπος΄΄ στους μηχανικους , ας το κανει 40 000 τον χρονο.......αν η πλειοψηφια αντεχει ,εμεις ως μειοψηφια πρεπει να το αποδεχτούμε.......

 

Ακριβώς έχεις απόλυτο δίκιο, καλά μας κάνουνε, το αξίζουμε να στείλουν τώρα και τις αυξημένες εισφορές να τρέξουμε να τις πληρώσουμε !!!!! Συγχαρητήρια 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.