Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαίωμα υπογραφής Μελέτης Παθητικής Πυροπροστασίας


TomA

Recommended Posts

στην πράξη όμως κατά παγια τακτική οι ΜΜ,ΗΜ συντάσουν την παθητική υπό το πρίσμα και της ενεργητικής ..........αλλιώς το πιστοποιητικό πυροπροστασίας σε "σοβαρά" έργα μπορεί να έχει "αναγουλες" :grin:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την συζήτηση έψαξα λίγο τα κιτάπια μου και βρήκα την επισυναπτόμενη εγκύκλιο της ΠΥ...

Είναι ψιλοφρέσκια του 2010 άλλα δεν γνωρίζω αν έχει αντικατασταθεί από κάποια άλλη ή είναι ακόμα σε ισχύ...

 

Εν ολίγοις μας λέει(?) ότι

-δέχονται τα πάντα από όλους(''το ΠΣ δεν νομιμοποιείται να αποκλείει συγκεκριμένες ειδικότητες μηχανικών'')

-ο κάθε μηχανικός οφείλει να γνωρίζει τα επαγγελματικά του δικαιώματα και τις συνέπειες της υπογραφής του

-αν υπάρχει καταγγελία για θέμα σύνταξης και υπογραφής μελετών παραπέμπει στα πειθαρχικά του ΤΕΕ και της ΕΕΤΕΜ

 

 

Όσον αφορά τις πολεοδομίες δεν έχω ασχοληθεί και δεν έχω υπόψη λεπτομέρεις...

αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ υπάρχουν αναρτημένες αναρίθμητες άδειες δόμησης

όπου τις μελέτες ενεργητικής πυρπροστασίας συνέταξε ΠΜ,ΑΜ και ΑΤΜ ενώ δεν έχω βρει κάποια που να έχει παθητική από ΜΜ,ΗΜ.

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΜΕΛΕΤΩΝ από ΠΥ 27-9-2010.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μη σου κάνει εντύπωση η μη υπογραφή παθητικής από ΜΜ ή ΗΜ

 

γιατί η παθητική αφορά το σχεδιαστικό (πρωταρχικό) κομμάτι της κατασκευής

που επαγγελματικά ανήκει στις άλλες ειδικότητες και σε καμιά των περιπτώσεων 

σε ΜΜ/ΗΜ

 

υ.γ 

πάντως είναι μια πολύ καλά συντεταγμένη εγκύκλιος

με ορθούς συλλογισμούς 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις πολεοδομίες δεν έχω ασχοληθεί και δεν έχω υπόψη λεπτομέρεις...

αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ υπάρχουν αναρτημένες αναρίθμητες άδειες δόμησης

όπου τις μελέτες ενεργητικής πυρπροστασίας συνέταξε ΠΜ,ΑΜ και ΑΤΜ ενώ δεν έχω βρει κάποια που να έχει παθητική από ΜΜ,ΗΜ.

 

Σύμφωνα με Ν 6422/34, Β∆ 16-3-50, Π∆38/91 (αν δεν έχει αλλάξει κάτι) για Ενεργητική οι Τοπογράφοι, Αρχιτέκτονες, Πολιτικοί έχουν δικαιώματα ως εξής:

 

Μελέτη - Κάθε εγκατάσταση εκτός αν περιέχει λέβητα ή κινητήριο ισχύ µεγαλύτερη από 50 ΗΡ

 

Επίβεψη - Κάθε εγκατάσταση εκτός αν περιέχει λέβητα ή κινητήριο ισχύ µεγαλύτερη από 200 ΗΡ

 

Ακόμη και οι Χημικοί έχουν κάποια δικαιώματα σε μελέτη - επίβλεψη Ενεργητικής.

Link to comment
Share on other sites

μη σου κάνει εντύπωση η μη υπογραφή παθητικής από ΜΜ ή ΗΜ

 

 

....που ομως ειναι κοινο μυστικό οτι σχεδον παντα την Παθητικη την συντασει ο Μηχανολογοςκαι την υπογράφει ο Αρχιτεκτονας/Πολιτικός που συνηθως του εδωσε την δουλεια με τα Η/Μ....

Τουλαχιστον αυτο ισχυει στην Θεσνικη απο το 2000 που δουλευω με μελέτες...

 

Και μαλιστα , χωρις να θελω να μειωσω κανενα συναδελφο, σε μεγαλα γραφεια που δουλευα τα Η/Μ , μιλουσα με τους ΑΜ και ΠΜ για το προς κατασκευη έργο και εννοειται οτι δεν ηξεραν την τυφλα τους οσο αφορα την παθητική (την οποια ως συνηθως την εκανα εγω ή αλλος μηχανολογος...). Εκει να δειτε μαχες στο να πεισεις τον συνεργατη οτι η "αρχιτεκτονια" που εκανε δεν εβγαινε ως πυροδιαμερισμα.... :grin:  :grin:  :grin:

 

φιλικα παντα  :smile:

Edited by LeftLane
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αναλόγως της ιπποδύναμης του απαιτούμενου εξοπλισμού

(που συνήθως  είναι μικρής ισχύος) ΝΑΙ μπορεί 

Link to comment
Share on other sites

αναλόγως της ιπποδύναμης του απαιτούμενου εξοπλισμού

(που συνήθως  είναι μικρής ισχύος) ΝΑΙ μπορεί 

 

Δηλαδή ο ΠΜ/ΑΜ μπορεί να υπογράψει μόνιμα συστήματα; Να κάνει μελέτη ΣΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.